Suruç patlamasındaki o isime hakaret davası

Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yargılanan Metin Kılıç için 4 yıl hapis istendi

Suruç patlamasındaki o isime hakaret davası
Savunmasını yapan Metin Kılıç, Suruç'taki patlama sonrası eşini ve oğlunu kaybettiğini ve bunun zabıtlara geçmesini istedi. Kılıç, Ankara'daki patlamanın ardından söylediği sözleri toplumsal ve siyasi sorumlulukları hatırlatmak için kullandığını belirtti.

Bursa 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıkların Cumhurbaşkanına hakaret dolaysıyla 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 8 sanığın yargısına devam edildi. Davanın bugün gerçekleştirilen duruşmasında eski HDP il başkanı Figen Ovat ile HDP Bursa Milletvekili adayı olan fakat seçilemeyen Metin Kılıç ve sanıkların avukatları katıldı. Diğer tutuklu olarak bulunan sanıklar Keziban Dumlu, Kubilay Mehmet Can Yıldız, Erdal Yalçın, Atahan Baş ve Ozan Kaplanoğlu ile Nadir Kırlılar duruşmaya katılmadı.

Geçen yıl 10 Ekimde Ankara'da gerçekleştirilen bombalı eylemin ardından Bursa'da gerçekleştirilen eylemde Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddia edilen Figen Ovat ve Metin Kılıç savunmalarında bu iddiaları kabul ettiler. Figen Ovat, kendilerinin Cumhurbaşkanına hakaret etmediklerini sadece görevi hakkındaki sorumluluklarını hatırlatmak istediklerini belirtti.

Bu konu hakkında düşüncelerini dile getirdi. Kılıç, Suruç'ta yaşadığım acı olaydan sonra bunun zabıtlara geçmesini istedi. Ankara'daki patlamanın ardından yaptığı eylemde Cumhurbaşkanına sadece sorumluluklarını hatırlattığını öne sürdü.

Mahkeme heyeti de, eksik belgelerin tamamlanması, bazı sanıkların zorla celbi ve mazeretlerini bildirerek katılamayan sanıkların katılımı için duruşmayı  erteledi.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER