Su kabağı ile bir ilki başardılar

Antalya'nın Alanya ilçesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde çalışan ressamlar su kabağı kullanarak bir tuval oluşturdu.

Su kabağı ile bir ilki başardılar

 Antalya’nın Alanya ilçesi’nde belediye bünyesinde çalışan sanat ekibi bir ilke imza attı. İlçenin tanıtımında kullanılmak üzere süs eşyası hazırlayan ekip, su kabağından tuval yaptı. İki ressamın çizdiği başarılı tasarımlar yoğun ilgi gördü.

Alanya Belediyesinin başlatmış olduğu ‘’ Sanat İle Tanış’’ projesi kapsamında ilçenin tanıtımı için iki ressam ortak bir çalışmada bulundu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan Mehmet Yılmaz ve Mehmet Ali Benli isimli ressamlar, Su kabağının üzerine manzara, ünlülerin resimleri ve portreler çiziyor. Bu tuvaller Antalya’nın tanıtım organizasyonlarında sergileniyor.

Yaklaşık 300 yıldır ilçe halkı tarafından ve gelen turistlere süs eşyası olarak satılan su kabağı, oyma ve kakma çalışmalarında da kullanılıyor. Ressamların su kabaklarının üzerine çizmiş olduğu resimler dikkatleri üzerine çekiyor. Alanya Turizm ve Sanat Festivali’nde Demet Akalın, Şebnem Ferah ve serdar Ortaç’ın resimleri bulunduğu kabaklar, kendilerine hediye edildi.

Su kabağının Alanya için vazgeçilmez olduğunu belirten ressam Benli, su kabağı Türkiye’nin bir çok yerde yetiştiğini, çocukların yüzme esnasında bu kabakları bağlayarak yüzmeyi öğrendiğini, suyu uzun süre soğuk tuttuğu için eski zamanlarda termos olarak kullanıldığını ve su kabağının bir çok süs eşyası yapımında kullanıldığını ifade etti.

Tanıtım aracı olarak kullanılan su kabağının oyma ve kakma harici bir şey yapmak istediklerini belirten ressamlar bu fikrin Ressam Mehmet Yılmaz tarafından geliştirildiğini ve birkaç denemenin ardından başarılı bir sonuç aldıklarını ifade etti.

Su kabağının ilginç ve bir hayli farklı bir yapısı olduğunu belirten Ressam Mehmet Yılmaz, su kabağının üzerindeki zarın temizlendiğinde altından çıkan katmanın bir resim kağıdı dokusunda olduğunu ve resim çizmek için elverişli olduğunu belirtti. Yaptıkları bu tasarımın yoğun ilgi görmesinden dolayı memnun olan ressamlar bu durumun gurur verici olduğunu belirtti.Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER