26 Ağustos 2015 Çarşamba 18:05
'Seçime ben girmeyeceğim'
banner23
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki "10. Muhtarlar Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, AK Parti'nin tek başına iktidarda olduğu 13 yıllık dönemde, Türkiye'de istikrar döneminin yaşandığını söyledi.

Eğitim, sağlık, ulaşım, tarım gibi birçok alanda büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden CumhurbaşkanıErdoğan, "Türkiye'nin güçlenmesini bu dönemde hazmedemeyenler çıktı. İçeride de çıktı, dışarıda da çıktı. Hala var mı bunlar? Var. Türkiye'ye bu ayrımcılığı sokmanın gayreti içerisinde olanlar var. Bunun için de çok ciddi çalışıyorlar. İşte buna fırsat vermemek için tekrar inanıyorum ki önümüzdeki 1 Kasım, istikrar mı, istikrarsızlık mı? Bunun seçimi olacaktır" diye konuştu. 

Erdoğan, siyasette sözün ve söylemin büyük önem taşıdığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçimlerin yenilenmesinin faturasını şahsıma çıkartanlar, kendi kabahatlerini gizlemenin peşindedirler. Bir kez daha söylüyorum, Meclis'te güvenoyu alacak çoğunluğa sahip bir hükümet kurulmuş da ben mi buna engel oldum? Zaten böyle bir yetkim, böyle bir imkanım da yok. Ama milletin desteğini alarak kavuşamadıkları imkanları, şark kurnazlığıyla elde etmeye çalışanlara da kusura bakmasınlar geçit vermedim, vermem. Bu benim milletime karşı sorumluluğumun gereğidir."

"Milletim 1 Kasım'da bunun hesabını soracaktır"

İktidara geldikleri 2002'den önce yönetimde olanların neden 5 yıl görev yapmadığını ve erken seçime gittiğini soran Erdoğan, "Neden? Yönetemediler. Şimdi bakıyorsunuz, yine aynı havada dolaşıyorlar. Ben dün dinliyorum, yatıyor kalkıyor, Erdoğan da Erdoğan, Erdoğan da Erdoğan, Erdoğan da Erdoğan. Başka bir şey duydunuz mu konuşmada? Niye acaba bu kadar sevdalı bana anlayamadım. Çok garip. Yetmediği zaman bakıyorsunuz hakaret. Yetmediği zaman bakıyorsunuz çok çirkin yollara düşüş. Anlamak mümkün değil" değerlendirmesini yaptı. 

"Bu seçime ben girmeyeceğim"

Yüksek Seçim Kurulunun erken seçimin tarihini 1 Kasım 2015 olarak açıkladığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki günlerde Sayın Başbakan yeni Bakanlar Kurulu listesini onayımıza sunacak ve böylece süreç devam edecek. 1 Kasım 2015 erken seçiminin, tekrar seçiminin şimdiden ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Her şeyden önce şunun bilinmesi lazım, Cumhurbaşkanımakamının görev alanı bellidir. Neyse bu görev alanı, ben o görev alanı içerisinde hareket ederim. Başbakanın da görev alanı bellidir. O da o görev alanı içerisinde hareket etmektedir, hareket eder. Bu süreçle ilgili şahsıma yöneltilen eleştirilerin hiçbiri de doğruyu yansıtmıyor. Ülkenin sorunlarının çözümü için milletin önüne doğru ve ikna edici çözümler koyamayanlar, yani gerçek manada siyaset yapamayanlar, şahsımı hedef alarak, sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar. Varsa yoksa 'Erdoğan aşağı, Erdoğan yukarı'. Seçime ben girmeyeceğim ki. Bu seçime ben girmeyeceğim, siyasi partiler girecek. Seçimde zaten milli irade tecelli edecek. İnşallah bunlara fırsat vermeyecek bir netice çıkmak suretiyle bu ülke istikrarına yeniden kavuşur, bir istikrarsızlık olmaz."

"Terör eylemlerini masum gösterme çabasını kınıyorum"

Ülkenin ve milletin bekasının söz konusu olduğu yerde, diğer tüm hesapların, diğer tüm hesaplaşmaların bir kenara bırakılması gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz böyle biliyoruz, böyle inanıyoruz, böyle hareket ediyoruz. Gözlerini kin ve düşmanlık bürümüş bir sözde aydın, sözde siyasetçi, sözde medya kesiminin ihtirasları uğruna ülkeyle birlikte kendilerini de ateşe atmaya göze aldıklarını ibretle ve üzüntüyle izliyoruz. Teröristlere çiçek çocuk, terör örgütüne hobi derneği muamelesi yapan hiç kimse bizim ve milletimizin gözünde masum değildir. Kendi vatandaşlarının ayağına iğne batsa kıyameti koparan batılı medya kuruluşlarının, Türkiye'deki terör eylemlerini masum gösterme çabasını da huzurlarınızda kınıyorum, lanetliyorum."

Bugüne kadar Türkiye'de huzur ve güven ortamının kökleşmesi konusunda üzerlerine düşen hiçbir şeyi yapmayanların şimdi çıkıp olayların sorumluluğunu devlete, hükümete ve şahsına yıkmaya çalıştıklarına işaret eden Erdoğan, "Devleti, hükümeti ve şahsımı ülkeyi çatışma iklimine sürüklemekle suçlayanlar, her gün güvenlik güçlerimize saldıran, yolları kesen, vandallık yapan bölücü örgüte tek bir söz dahi söyleyemiyorlar. Daha dün, Çözüm Süreci için adımlar atılırken terör örgütüne 'Nasıl silah bırakırsınız, nasıl mücadeleden vazgeçersiniz' diyenler, bugün de devleti, hükümeti ve şahsımı savaş çıkarmakla itham ediyorlar" diye konuştu.

Erdoğan, "Tüm milletime soruyorum. Allah aşkına şu anda bütün bu tırları yakanlar, doğalgaz şebekelerini bombayla tahrip edenler, bütün elektrik hatlarını aynı şekilde yok edenler, barajlarda şantiyelere girmek suretiyle insanları kaçıranlar, oralardaki iş makinelerini yakanlar acaba neye hizmet ediyorlar? Onların temsilcisi durumunda olan siyasi parti acaba bu konuda bugüne kadar ne yaptı? O hala oradan gücünü alıyor, onun güç kaynağı o" ifadelerini kullandı.

"En kritik dönemde yatırımlar bizim çıkışımız olacak"

Türk Lirası'ndan 6 sıfır atacaklarını söylediklerinde bazılarının kendilerine inanmadığını, devletin borçlanma faizinin yüzde 63'lerden tek haneli rakamlara indiğini aktaran Erdoğan şunları söyledi:

"Bizim dışımızdaki ülkelerin faiz oranlarına baktığınızda neredeyse hepsi 0'a yakın. 0,1, en yükseği 2. Böyle bir durumdayız. Amerika'ya bakıyorsunuz FED, 0 - 0,25 bu aralıkta. Japonya'ya bakıyorsunuz böyle. Bizim şu anda faizimiz, bulunduğu noktadan aşağıya gelmesi lazım. Niçin? Yatırımları artırmamız gerekiyor. En kritik dönemde yatırımlar bizim çıkışımız olacaktır. Hatırlarsanız, 2009 öncesinde o kriz döneminde demiştik ki 'bu kriz ülkemizi teğet geçecektir' hamdolsun o kriz ülkemizi gerçekten teğet geçti. Bu yıl yaşadığımız tüm bu hassasiyet gelişmelere rağmen ekonomimiz yine büyümeye Allah'ın izniyle devam edecek. Hükümetteki ve bürokrasideki devamlılık sayesinde 2015 yılını küresel krize rağmen ciddi bir kayba uğramadan, hedeflerimize yakın düzeyde tamamlayacağımıza inanıyorum. Kasım ayındaki seçimin ardından güçlü bir hükümetin kurulabilmesi halinde, yani adını ben şöyle koyuyorum, bir istikrar hükümeti kurulması halinde 2016 yılına büyük bir moralle gireceğimizden ve beklentilerin çok üzerinde bir büyüme oranına ulaşacağımızdan şüphe duymuyorum. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, ne güzel söylemiş, Hak şerleri hayr eyler, Arif anı seyreyler, Zan etme ki gayreyler, Mevla görelim neyler, Neylerse güzel eyler."

Son Güncelleme: 26.08.2015 18:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.