PKK Kandil'de "Memnuniyet" Anketi Yapmışv

Teslim olan teröristlerin ifadelerine göre Kandil'de örgüt bir anket yaptı vePKK'lılara kamp şartlarını sordu. Memnuniyetsizlik oranı yüzde 75 çıktı. ÇÖZÜLMELER DEVAM EDİYOR Vatan'ın haberine göre; Türkiye'de açılım süreciyle birlikte PKK'lıların bir kı

PKK Kandil'de

Teslim olan teröristlerin ifadelerine göre Kandil'de örgüt bir anket yaptı vePKK'lılara kamp şartlarını sordu. Memnuniyetsizlik oranı yüzde 75 çıktı.

ÇÖZÜLMELER DEVAM EDİYOR

Vatan'ın haberine göre; Türkiye'de açılım süreciyle birlikte PKK'lıların bir kısmı dağdan inmeye başladı. 17 Kasım'da yapılan açıklamada son bir hafta içerisinde 23 teröristin teslim olduğunu ifade edildi. Açıklamaya göre ilk olarak 6'sı çocuk 19PKK'lı, Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda teslim oldu. 4 terörist de ŞemdinliÇukurca ve Hakkari'de güvenlik güçlerine silahlarını teslim etti.

PKK'LIDAN BİRİ AYRILMAK İSTİYOR

Emniyet birimleri tarafından ifadeleri alınan PKK'lılar son dönemde dağda yaşanan olaylarla ilgili olarak önemli bilgiler verdi. Bu bilgilere göre geçtiğimiz ay baştaKandil olmak üzere PKK kamplarında bir anket düzenlendi. Bu ankette PKK'lılara kamplardaki durumları, yaşamları ve gelecekteki beklentileriyle ilgili sorular soruldu. Ankete cevap verenlerin yüzde 75'i memnuniyetsiz olduğunu söyledi. Anketin önemli sonuçlarından birisi de örgütte 3 yıl ve daha fazla süreden beri bulunan her iki teröristten birinin örgütten ayrılmak istediğini belirtmesi oldu. Anket, son dönemlerde PKK'ya katılımların arttığı söylentilerine karşı uzun yıllardır dağda olanlar arasında da dönme talebinin yükseldiğini gösterdi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI TEKLİFİ

PKK'lılar verdikleri ifadelerde, bazı PKK mensuplarına örgüt yöneticileri tarafından siyasi kariyer sözü verildiğini, hatta belediye başkanlığı tekliflerinin bile yapıldığını söyledi.

İŞTE DAĞDAKİLERİN MUTSUZLUK NEDENLERİ

Teslim olan PKK'lılara neden memnuniyetsiz oldukları da soruldu. Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre PKK'lılar bu durumu şöyle açıkladı: "Yıllardır içinde bulundukları örgütün hedeflerini sürekli değiştirmesi ve şu ana kadar hiçbir hedefine tam olarak ulaşamaması, örgüt içerisinde şiddetin, kötü muamele ve tacizlerin yoğun olarak yaşanması ve hakkını arayanların ağır ceza ve hakaretlere maruz kalması memnuniyetsizlik oranını artırıyor. Basit nedenlerle ölüm cezaları sıklıkla veriliyor. Örgüt kamplarında temel yaşam şartları tam olarak karşılanamıyor.Suriye'de devam eden çatışmalardan duyulan endişe ve korku da ayrılmaların sayısının artmasını tetikliyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER