11 Şubat 2016 Perşembe 23:22
Özgecan mezarı başında anıldı
banner23
İbrahim MAŞE/ MERSİN, (DHA) - 
MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde hunharca katleilen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan, ölümünün birinci yılında mezarı başında anıldı. Duygulu anların yaşandığı anma sonunda Özgecan'ın anne ve babası, yakınlarının desteğiyle mezarın başından ayrılabildi.

Sabah saatlerinde, Şehir Mezarlığı içerisinde bulunan Özgecan'ın mezarını ziyaret Aslan ailesi ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Yasin okunması ile başlayan anmada gözyaşlarını tutamayan anne Songül, baba Mehmet ve Beste ile Barış Ali Aslan kardeşler dua etti.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından kızının mezarına yapılan anıt heykeli okşayan anne Songül Aslan, uzun süre mezara baktı. Okunan dualara eşlik eden Songül Aslan, güçlükle ayakta durabildi. 

Ölümünün birinci yılında ablası Özgecan Aslan'ı mezarı başında anan Barış Ali de uzun süre gözyaşları döktü. Duygusal anların yaşandığı ziyarette aile bir süre mezar başında bekledi. Elindeki kitaptan dua okuyan acılı anne, bir an olsun mezar başından ayrılmadı. Acılı anne ve baba, yakınlarının desteğiyle mezarlıktan ayrıldı.

Özgecan Aslan için pazar günü evinin önünde yemek verilip Kuran'ı Kerim okutulacağı belirtildi.

JANDARMANIN DİKKATİ SAYESİNDE YAKALANMIŞLARDI

Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde okuyan Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015'te okuldan çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Bunun üzerine aile, polise kayıp başvurusunda bulundu. Özgecan ailesi ve polis tarafından her yer de aranırken, Tarsus-Mersin-Adana arasında yolcu taşıyan 33 B 8756 plakalı minibüsün sürücüsü Ahmet Suphi Altındöken jandarma kontrol noktasında durarak otobana nasıl çıkacağını sordu. Askerler, minibüsün tarif ettikleri yol yerine ormanlık alana doğru gittiğini fark edince şüphelenip yol kenarında durdurarak arama yaptı.

Sürücünün babası Necmittin Altındöken ile Fatih Gökçe'nin de bulunduğu minibüste kan izine rastlandı. Ahmet Suphi Altındöken, kanın müşteri olarak minibüste kavga eden 2 yolcuya ait olduğunu söyledi. Gözaltına alınan 3 kişi, işlemlerinin arından serbest bırakıldı.

Jandarma, Özgecan Aslan'ın kayıp bilgisi üzerine minibüsü 12 Şubat'ta içinde Necmittin Altındöken ve Fatih Gökçe ile birlikte ele geçirildi. Minibüste detaylı arama yapan ekipler bir şapka buldu. Şapkanın gösterildiği Mehmet Aslan'ın 'Kızıma ait' demesi üzerine sorgulanan Necmittin Altındöken ve Fatih Gökçe, genç kızı bıçaklayarak öldürdüklerini, cesedini benzin dökerek yaktıklarını, ardından da Çamalan Köyü Alman Mezarlığı yakınındaki Cin Deresi yatağına attıklarını itiraf etti. Bir süre sonra Ahmet Suphi Altındöken de jandarma tarafından yakalandı. 13 Şubat sabahı şüphelilerin gösterdiği yerde genç kızın yanmış cesedi bulundu.

ÖZGECAN HAYATTAYKEN 2 ELİNİ KESMİŞ

Sorgusunda suçunu itiraf eden Suphi Altındöken, cinayeti en ince detayına kadar soğukkanlılıkla anlatarak, "Otobüste bulunan bıçağı sol kapı gözünden alıp boğazına, boynunun şah damarına doğru soktum. O panikle bir iki defa daha boğazına soktum çıkardım. Araçtan inip Fatih'e boğazını kestiğimi söyledim. Bu sırada bayandan harıltılı bir şekilde nefes alıp verme sesi ve öksürük sesi geliyordu. Fatih bu sesi duyunca 'Oğlum madem yaptın yüzünü cırmalamış, kızın tırnaklarına kimliğini bırakmış gibisin' dedi. 'Ne yapayım?' diye sordum o da bana 'Ellerini kes' dedi. Bu sırada Fatih aracının ön tamponuna koyduğum bıçağı alıp bana verdi ben de o panikle araca girdim. Bu sırada bayandan hala harıltılı bir ses geliyordu ve yaşıyordu. Bayanın iki elini de bileklerinden kestim" diye ifade verdi.

CEZALARINDA İNDİRİM YAPILMADI

Tutuklanarak cezaevine konulan Ahmet Suphi Altındöken, Necmittin Altındöken ve Fatih Gökçe'nin yargılandığı Tarsus 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar 3 Aralık 2015'te çıktı. Mahkeme heyeti, her 3 sanığı da 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti ayrıca katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken'i 'Bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 27 yıl, Fatih Gökçe'yi ise aynı gerekçe ile 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

KADIN CİNAYETİNDE VERİLEN EN AĞIR CEZA

Öte yandan mahkemenin sanıklar hakkında verdiği cezalar, bir kadın cinayetinde hiçbir indirim ve iyi hal uygulanmaması ve tüm sanıklara müştereken ceza verilmesi nedeniyle Türkiye'de bugüne kadar verilen en ağır ceza olarak nitelendirilmişti. Mehmet ve Songül Aslan çiftinin evlilik yıldönümleri olan 3 Aralık'ta çıkan yerel mahkemenin kararı Yargıtay'da bekliyor. 

'ÖZGECAN YASASI' MECLİS GÜNDEMİNDE

Mersin Milletvekili CHP'li Aytuğ Atıcı, Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümünde 'Özgecan Yasası' kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. 

Yazılı genel gerekçede, teklife kamuoyunun verdiği isimle 'Özgecan Yasası' adını verdiğini belirten Atıcı teklifte, "Kadına karşı cinsel saldırı ve cinayetlerin önüne geçmek için bu suçlara verilen cezaların indirimden yararlanmaması için bir kanun teklifini bugün TBMM Başkanlığı'na sundum. Özgecan'ın ölümü cinsel saldırılar ve artan kadın cinayetleri konusunda toplumdaki duyarlılığı artırmış ve bu suçlara verilen cezaları tartışılır hale getirmiştir. Kadına şiddet, cinayet ve cinsel saldırı suçlarında ceza yargılamaları sırasında uygulanan indirimler ve infaz yasasından faydalanma, işlenen suçların cezasız kaldığı yönünde bir kanaat oluşturmuştur" ifadelerine yer verdi.

Yazılı açıklamasındada 13 yılda kadına şiddetin yaklaşık yüzde 1400 arttığına işaret eden Atıcı, cinsel tacizlerin de yüzde 449 gibi yüksek rakamlarda artış gösterdiğini kaydederek şu görüşlere yer verdi:

"Çocuklara yönelik cinsel istismar yüzde 434 artmıştır. Kadına ve çocuğa şiddet, cinayet ve cinsel istismarın istikralı bir iktidar yönetiminde istikrarlı şekilde arttığı unutulmamalıdır. Bu rakamlar, suçların önlenmesinde ceza yöntemiyle caydırıcılığın yetersiz olduğunu, eğitim yolunun etkin kullanılması, yöneticilerin kullandığı dilin düzeltilmesi ve uygulanan sosyal politikaların daha etkili olması gerektiğini göstermektedir. Caydırıcılığın oluşması için öngörülen cezalarda indirim hakkının kullandırılmaması önemlidir. Bizler konuyu unutturmak istemiyoruz. Bu teklifi yasalaştırabilirsek anısını yaşatmış ve ailesinin acısını bir nebze hafifletmiş olacağız" diye konuştu.


Özgecan’ın ölüm yıldönümünde fotoğraf sergisi açıldı

Tolunay DUMAN/TARSUS (Mersin), (DHA) - MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde geçen yıl hunharca öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın birinci ölüm yıldönümü nedeni ile fotoğraf sergisi açıldı.

Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, kadına şiddet ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 'Sessiz çığlığım olur musun?' adlı farklı fotoğrafların yer aldığı sergi açarak Özgecan'ı andı. 75'nci Yıl Kültür Merkezi'nde fuaye alanında açılan fotoğraf sergisine Belediye Başkan Yardımcısı Serap Kurtçu, Jandarma Komutanı Binbaşı Yavuz Bulut, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emine Aysu, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Sergi açılışında konuşan Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi Çiğdem Özyiğit; "Belediyemizin verdiği destek ile 'Sessiz çığlık' projesi kapsamında oluşturduğumuz resim sergisinde şiddetin tek yönlü olmadığını bunun birçok yönü olduğunu vurgulamak istedik. Bu konuda sizleri sessiz çığlımıza destek olmaya davet ediyoruz" dedi.


CHP'li kadınlar "Özgecan" için yürüdü

Sinan BİLGİLİ/İSTANBUL, (DHA) MERSİN'in in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün birinci yılında CHP kadın kolları tarafından yapılan yürüyüşle anıldı. 

Saat 11.00 sıralarında Beyoğlu Tünel Meydanı'ndan toplanan yaklaşık 200 kişilik CHP kadın kolları üyesi, "Özgecan için yastayız, isyandayız" pankartı açarak "Özgecan Aslan onurumuzdur", "Kadına uzanan eller kırılsın", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları attı. Yağmur altında Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüyen grup adına açıklama yapan CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner, "Herkes aklına soksun ki, kadınlar artık uğradıkları şiddeti halı altına süpürmek yerine yüksek sesle haykıracaktır" diye konuştu. Öner, "Kadın bedenini kendilerine ait bir hak olarak gören erkekler, kadınları fiziksel ve duygusal olarak sömürmek üzerine kurulu düzenin bir rutini olarak görülse de, bu şiddet suçlarını hukuki takip yoluyla ve örgütlü mücadele yoluyla azaltacağız. Dönüştürücü bir çözüme yönelik çaba gösterirken bu failleri koruyan hükümetin ve mahkemelerin peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de Özgecan eylemi


Eyüp KELEBEK-ESKİŞEHİR,(DHA)

Eskişehir'de kadınlar, Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümünde Porsuk Çayı köprüsüne pankart asıp basın açıklaması yaptı.
Mersin'in Tarsus ilçesinde katledilen Özgecan Aslan, ölümünün birinci yılında Eskişehir'de de anıldı. Ellerinde Özgecan Aslan'ın fotoğrafları olan Kadın Cinayetleri'ni Durduracağız Platformu üyesi kadınlar akşam saatlerinde Eskişehir'in Köprübaşı semtindeki Porsuk Çayı köprüsü üzerinde biraraya geldi. Kadınlar köprü demirlerine 'Başka Özgecan'lar olmasın diye yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz' yazılı pankart astı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bölge Temsilcisi Fatma Kurt, Özgecan Aslan'ın bir yıl önce katledildiğini söyledi. Kurt şöyle konuştu:
"Özgecan'ın ölümüne, başta kadınlar olmak üzere toplumun her kesiminden haklı bir tepki yükseldi. Kadın katillerine ceza indirimi uygulanmaması için öngörülen yasal düzenleme bu sayede toplumu da arkasına alarak bir kez daha meclis gündemine taşındı. Adı 'Özgecan Yasası' olarak anıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır mücadelesini verdiğimiz bu talep, artık herkesin ortak talebi olmuştu. Biz koca bir seneyi, meclisin, siyasi iradenin bu haklı çığlığa artık kulak tıkayamayacağını düşünerek, sesimizi hiç kısmadan mücadeleyle geçirdik. Bu süre zarfında Özgecan Aslan kardeşimizin katilleri gerçekten talep edildiği gibi hiçbir indirim uygulanmadan en üst sınırdan ceza aldı. Davadan örnek bir karar çıktı. Fakat tüm bunların olduğu 2015 senesi boyunca, 303 kadın kardeşimiz öldürüldü. Her biri birer Özgecan'dı. Birçoğunun katili her şeye rağmen tahrik, sevgi, iyi hal indirimleriyle sanki ödüllendirildi. Mahkemelerde 'seviyordum' diyen, 'kıskandım' diyen, 'kravatını takan' katillerin hep iyi halleri görüldü. Yaşam hakkı elinden alınan, artık sesi duyulmayan nice Özgecanlar, mahkeme salonlarında haksız ithamlarla suçlandı. Yeni Özgecaların yaşam hakkını koruyacak olan yasa, bir türlü hukuki olarak gündeme alınmadı. Bu sebepledir ki 2016 yılının Ocak ayında 36 kadın kardeşimiz daha öldürüldü. 10 yılda yüzde 1400 artan kadın cinayetleri, bu ceza indirimlerin, bir türlü çıkmayan yasal düzenlemelerin sonucudur diyoruz."

Yapılan konuşmanın ardından çeşitli sloganlar atan kadınlar daha sonra dağıldı.


Özgecan Aslan Kadıköy'de anıldı...


Uğur AYAZSIN / İstanbul, (DHA) - 
MERSİN'in Tarsus ilçesinde, tecavüze uğradıktan sonra öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan, ölümünün birinci yılında Kadıköy'de anıldı. Eylem sırasında, yoldan geçen ve 2 ay önce kızını kaybettiği öğrenilen bir kadının duygularına hâkim olamayarak ağlaması dikkat çekti.

Kalkedon Meydanı'nda bir araya gelen "Sosyalist Kadın Meclisleri" üyesi yaklaşık 50 kadın, "Özgecan'ız isyandayız" yazılı pankart açarak, kadın cinayetlerini kınayan sloganlar attı. 

Grup adına yapılan açıklamada, “Özgecan'ımızın katledilişinin birinci yılı olan 15 Şubat 2016 tarihinden başlamak üzere, her ayın 11'inde kadına yönelik şiddetle mücadelede sembol olmuş kadın arkadaşlarımızı anacağız. Her geçen gün gittikçe artan kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarını unutturmamak ve mücadelemizi büyütmek için yeni bir mevzu yaratmak istiyoruz. Ayrıca bugün erkek devlet şiddetini en yakıcı biçimde yaşıyoruz" denildi.

2 AY ÖNCE KIZINI KAYBEDEN KADIN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Eylem sırasında, yoldan geçen bir kadının yanındakiler ile gözyaşları içerisinde konuşması dikkat çekti. İsmini vermek istemeyen kadının 2 ay önce kızını kaybettiği, bu nedenle duygulanıp ağladığı öğrenildi.

Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.
Son Güncelleme: 11.02.2016 23:23
Anahtar Kelimeler:
MersinÖzgecanDHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.