Musul Operasyonu Durduruldu

Irak ordusu son günlerde çok sayıda sivilin öldüğü Musul'da DEAŞ'a karşı yürüttüğü operasyonu durdurma kararı aldı.

 Musul Operasyonu Durduruldu

Irak ordusu Musul'da DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonu, sivil ölümlerini gerekçe göstererek durdurma kararı aldı. Reuters haber ajansının dünyaya duyurduğu haberi kanallar son dakika olarak verdi. Musul'da perşembe günü koalisyon güçleri tarafından düzenlenen saldırıda 200 sivilin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.
IRAK DUYURDU: DURDURMAK ZORUNDA KALDIK

Reuters'ın duyurduğu habere göre, Irak Federal Polis sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Son günlerde çok yüksek boyutlara ulaşan sivil ölümleri, planımızı yeniden gözden geçirmek için operasyonu durdurma kararı almaya zorladı" denildi.
200 SİVİL HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Koalisyon güçlerine ait uçaklarının birkaç gün önce Musul'un El Cedide Mahallesi'nde yaptığı bombardımanda 3 ev içerisinde bulunan 200 sivil hayatını kaybetmişti. Cenazelerin bir kısmının halen harabelerin altında olduğu ifade ediliyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER "ENDİŞE VERİCİ" DEMİŞTİ

Irak İnsan Hakları Gözlemevi, Musul'un batısında en az 500 sivile ait cesedin mahalle ve caddelerde mahsur kaldığını açıklamıştı.
Birleşmiş Milletler'den bugün yapılan açıklamada, Musul'dan gelen sivil ölümü haberlerinin endişe verici olduğu belirtildi.
Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından açıklanan henüz doğrulanmamış reporlara göre 19 Şubat'tan bu yana Musul'da, Irak ordusu ve koalisyon güçlerinin ya da DEAŞ'ın düzenlendiği saldırılarda 700 civarında sivil öldü.
Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu 17 Ekim'de başlatılmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 2 yıl Önce

savaş mağduru çocuklara kadınlara yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkürler

SIRADAKİ HABER