Konya'daki olaylar endişe verici, Urfa ise...

Son zamanlarda Suriyelilerin başta Şanlıurfa'da olmak üzere, Konya ve bir çok ilde meydana gettirdikleri olaylar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Konya'daki Suriye olayının endişe verici olduğunu ve diğer illerde bir sorun olmadığını açıkladı.

Konya'daki olaylar endişe verici, Urfa ise...
 "KONYA'DAKİ OLAY SON DERECE ENDİŞE VERİCİDİR"
BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde Suriyelilerle çıkan kavgada biri Suriyeli 2 kişinin bıçaklanarak, öldürüldüğü olayla ilgili "Konya'daki olay son derece vahimdir. Endişe verici bir olaydır ama bir kere daha söylüyorum ki bu tür şeyler lokal, birtakım provokasyonlarla da ortaya çıkabilir. Birileri bunları provoke edebilir. Suriyeli mülteciler ve diğer yabancılara karşı Türkiye'de de yabancı düşmanlığını ya da ırkçı birtakım refleksleri geliştirmek isteyenler olabilir ama asla başarılı olunacağını zannetmiyorum. Milletimizin uyanık olması, ferasetli davranması gerektiğini ifade ediyorum. Bunu da lokal bir hadise olarak değerlendirmek gerekir" dedi. 

"ÇALIŞMA HENÜZ TAMAMLANMIŞ DEĞİL"

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili ayrıntıların sorulması üzerine, İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti: "Suriyeli kardeşlerimiz arasında çok sayıda hakikaten mesleki becerileri olan, bilgi birimleri olan, yüksek vasıflarla donanmış olan insanlar var. Bu vatandaşlık meselesinde de dosyalar bireysel olarak tekemmül ettikçe bunlarla ilgili kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyor. Henüz İçişleri Bakanlığı'mız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. İçişleri Bakanlığı'mız teferruatlı bir şekilde bu konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Türkiye'ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler; bunlarla ilgili çalışma yapılıyor. Ancak bu çalışma henüz tamamlanmış, netleşmiş değildir" 

"YASAL ALT YAPI BAKIMINDAN FARKLILIK VAR"

İncirlik Üssü'nün Alman politikacılara açılmasıyla ilgili konuşan Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "İncirlik Üssü ile ilgili Almanlarla aramızdaki fark, her iki ülkenin yasal yaklaşımlarından kaynaklanan farktır. Bize göre İncirlik Üssü'nde neler olacağı askeri yetkililerin arasında olması gereken askeri bir konudur. Almanya tarafındaysa İncirlik Üssü'ne asker gönderip görmemek, giden askerlerin denetimi konularıysa tamamıyla Alman Parlamentosu'nun uhdesindedir. Herhangi bir üsdeki Alman askerinin bir türlü ziyaret edilmesi meselesi Almanya bakımından siyasi bir konudur. Yaklaşımda iki yasal alt yapı bakımından farklılık var. Bu farklılıklar dolayısıyla Alman heyetinin İncirlik'i ziyareti henüz mümkün olmamıştır. Görüşmeler devam ediyor. Belli bir noktaya gelindiği, uzlaşıldığı takdirde görüşmeler yapılır" ifadelerini kullandı. 

"BİR İKİ PROVOKASYON DIŞINDA HİÇBİR TEPKİYLE KARŞILAŞILMADI"

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde Suriyelilerle çıkan kavgada biri Suriyeli 2 kişinin bıçaklanarak, öldürüldüğü olayla ilgili görüşleri sorulan Kurtulmuş, "3 milyon insanın bir ülkede mülteci olarak kabul edilebilmesi o ülkedeki var olan kültürün ne kadar gerçekten seçkin bir kültür olduğunun açık göstergesidir. Öyle illerimiz var ki yüz binlerce Suriyeliyi barındırıyor. Allah'a çok şükür şimdiye kadar bir iki provokasyon dışında hiçbir tepkiyle karşılaşılmadı. Birilerini bunlar rahatsız edebilir. Konya'daki olay son derece vahimdir. Endişe verici bir olaydır ama bir kere daha söylüyorum ki bu tür şeyler lokal, birtakım provokasyonlarla da ortaya çıkabilir. Birileri bunları provoke edebilir. Suriyeli mülteciler ve diğer yabancılara karşı Türkiye'de de yabancı düşmanlığını ya da ırkçı birtakım refleksleri geliştirmek isteyenler olabilir ama asla başarılı olunacağını zannetmiyorum. Milletimizin uyanık olması, ferasetli davranması gerektiğini ifade ediyorum. Bunu da lokal bir hadise olarak değerlendirmek gerekir" açıklamasında bulundu. 

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EMRİNE AMADE OLMAYI SEÇEN BELEDİYELER VARSA GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAK"

Mardin'deki jandarma karakoluna geçtiğimiz günlerde düzenlenen terör saldırısında Mazıdağı Belediyesi'nin kamyonunun kullanıldığı yönündeki haberlerle ilgili sorulan bir soruya Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, şöyle yanıt verdi: 

"Belediyeler, yerel yönetimlerde halka hizmet sunsunlar diye kurulmuş olan kuruluşlardır. Maalesef terörle mücadelede birçok yerde görüldü ki bazı belediyeler kendisine oy veren seçmenlerine hizmet etmek yerine kendisine oy veren seçmenlerin hayatını dar edecek terör örgütüne destekleri tercih etmektedir. Kusura bakmasınlar. Vatandaşa hizmet değil, terör örgütünün emrine amade olmayı seçen belediyeler varsa onlarla ilgili gerekli işlemler yapılacaktır. Herhangi bir yerde belediyenin herhangi bir imkanıyla terör örgütüne destek olduğu tespit edilir, gerçekten teyit edilirse bunlarla ilgili düzenleme yapılacaktır. Gerekirse belediye başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili yasal düzenleme de Temmuz ayı içerisinde TBMM'ye sevk edilecektir"

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER