04 Kasım 2015 Çarşamba 13:05
KAPAKLI'DAN URFANATİK'E ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
banner23
  Umut DELİ

AK PARTİ’NİN SIRRI, FARUK ÇELİK’İN KAPTAN OLMASI

 

1 Kasım seçimlerinin ardından 3 gün geçmesiyle seçimin analizini ve görüşlerini aldığımız Usta Gazeteci ve yorumcu Ömer Kapaklı, 7 Haziran, 1 Kasım ve yaklaşan yerel seçimleri Gazetemize değerlendirdi. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Kapaklı, AK Parti’de başarının sırrı takım kaptanı Faruk Çelik’in tecrübesinden kaynaklandığını ve bir zafere imza attığını söyledi.

 1 KASIM SEÇİMLERİ SÜPRİZ OLDU

1 Kasım erken genel seçimlerin sürpriz sonuçlara imza atığını belirten Ömer Kapaklı: “ İlk olarak Urfanatik gazetesine ve Yönetim Kurulu başkanına bana bu imkanı sundukları için çok teşekkür ediyorum. Şimdi, 7 Haziran’da Türkiye genelinde nasıl sürpriz oldu ise 1 Kasım’da da sürpriz oldu. Sayın başbakanın da açıkladığı gibi tek başına iktidarı bekliyorlardı ama Milletvekili sayısı olarak böyle bir sonuç beklenmiyordu. Tabi Türkiye’nin istikrarı açısından tek başına hükümet önemliydi. Zaten Türkiye genelinde de halk tek başına iktidar olma konusunda AK Parti’yi tercih etti, ben bunu düşünüyorum” Dedi.

MHP VE CHP HALKA GINA GETİRDİ

7 Haziran seçimlerinin arından özellikle koalisyon beklentisinde partilerini yıpratan CHP ve MHP hakkında da konuşan Kapaklı şu ifadelere yer verdi. Kapaklı: “ 7 Hazirandan sonra MHP ve CHP’de özellikle MHP’de Sayın Devlet Bahçelinin tavrı, insanlara gına getirmişti. Bu nedenle Türkiye genelinde böyle bir sonuç çıktı” Diye konuştu.

URFA’DA  AK PARTİ, TAKIM KAPTANI FARUK ÇELİK’E BORÇLU

1 Kasım erken genel seçimlerinde AK Parti’den 1. Sıra Milletvekili adayı olan eski Bakan Faruk Çelik’in Urfa’dan aday olmasıyla, partide takım kaptanı vazifesi gördüğünü ve partisinin oyunu yükselttiğinin de altını çizen Usta Gazeteci Ömer Kapaklı: “Şanlıurfa’da takım kaptanı Sayın Faruk Çelik çok önemli çalışmalara imza attı. Ben yakinen biliyorum, ayrıca Sayın Çelik’in dışında AK Parti’nin mevcut Milletvekilleri 1’den 12’ye kadar hepsi yani seçilemeyen 10.11.12. sıradaki adayları da ben buradan sizin aracılığınızla tebrik ediyorum. Olağan üstü bir çalışma ortaya koydular, İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Kadın kolları, gençlik kolları, tüm ilçe yönetimleri birde tabi ki,  AK Parti’nin belediye başkanlarının da olağan üstü çalışma yaptığını gözlemledim. Yani bu süreçte 7 Haziran’dan sonra halk 1-2 ay çalışmaları gördü ama seçim bittiği günden itibaren 1 Kasım’a kadar müthiş bir çalışma yapıldı aslında” Dedi.

KAPAKLI, BİLİNMEYEN BİR ANEKDOTU AÇIKLADI!

AK Parti’nin takım kaptanı olan Faruk Çelik’in bilinmeyen farkını da açıklayan Kapaklı: “ Sizlere birde bilinmeyen bir anekdotu iletmek istiyorum. Seçimlere 3-4 gün kala Faruk Bey, 4 TV’nin ortak yayınından çıktıktan sonra programı bitti, seçim yasaklarına az bir süre kala kurmaylarına dedi ki, hangi TV’lerde boşluk varsa o televizyona ’da gidip, o yarım saati de değerlendirelim saat 24’de kadar. Düşünebiliyor musunuz 4 TV’de ortak canlı yayına katılıyor, daha sonra müsait olan bir televizyona 23,30 ila 24 arasını değerlendirtmeye çalışıyor. Orda bir oy bile AK Parti’nin lehine değiştirebilirim onun gayreti içerisinde, onun dışında kim olsa onun aklına böyle bir şey gelmez” Diye konuştu.

NUREDDİN NEBATİ VE FARUK ÇELİK FARKI ORTAYA ÇIKTI

7 Haziran genel seçimlerinde Şanlıurfa AK Parti’den 1. Sıra Milletvekili adayı olan Nureddin Nebati ve Faruk Çelik arasında fark olduğunu da dile getiren Kapaklı: “ Urfa’da Nureddin Nebati beyle Faruk Çelik arasındaki takım kaptanlığı farkını ben görmüş oldum. 7 Haziran’dan buyana gerçekten tabiri yerinde ise yaprak kımıldamaz hale geldi Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da böyle bir durum vardı.

URFALILAR KİMYASINI BOZDURMAYA İZİN VERMEZ

Şanlıurfalı vatandaşların kendi iline sahiplendiğini ve zarar gelmemesi için her şeyi yapacağını da söyleyen Kapaklı: “ 7 Haziran seçimi birde 7-5 olmasıyla birlikte yerel Urfalıların bir ürkekliği oldu. HDP’ye oy vermiş Urfalılar diyelim, 7 Haziran akşamı HDP konvoylarında sıkça Urfalılara Urfa, Diyarbakır olacak söylemleri bayağı bir etkiledi diye düşünüyorum. Ben HDP’ye oy vermiş yüzlerce insanla karşılaştım, o insanlar tamam biz AK Parti’ye bir ayar vermek istedik böyle bir durum karşılaşıldı ama mevcut Urfa’nın kimyasını bozacak siyasi aritmetiğe de biz karşıyız, HDP’ye oy verdik ama 1 Kasımda AK Partiye oy vereceğiz diyen çok insanla ben karşılaştım.” Diye konuştu.

MHP VE CHP ARTIK TABELA PARTİSİ HALİNE GELDİ

1 Kasım seçimlerinin ardından siyasi parti genel başkanlarının yanlış tutumu nedeniyle partilisini küstürdüğünü ve başka partilere yönlendiğini ifade eden Ömer Kapaklı: “Bu arada 44 Bin oy alan MHP aynı aday olan İbrahim Özyavuz’un 22 Binlerde kalması, CHP’nin gerçekten beyefendi kişiliği ile bilinen Vedat Melik gibi bir starla girmesine rağmen 22 Binlerde kalmasının anlamı da şu, artık CHP ve MHP gerçekten üzülerek belirtmem gerekiyor ki, bir tabela partisinden başka bir yere gidemiyorlar şuan Urfa’da.” Dedi.

MHP BARAJ ALTINDA KALABİLİR!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin siyasi politikası yüzünden bir sonraki seçimlerde baraj altında kalma ihtimalinin de olabileceğini vurgulayan Usta Gazeteci Ömer Kapaklı: “ Siyasi bazı Parti genel başkanları değişebilir özellikle Devlet Bahçelinin değişimi yönünde MHP tabanında ciddi bir istek olduğunu görüyorum. MHP’de değişim halinde 4 yıl sonra seçim olabilir, farklılık olabilir ama bu mevcut liderler ile zaten Devlet beyle girilmesi halinde 4 yıl sonra ben MHP’nin baraj altında kalmasını da görebiliyorum.” Dedi.

KENTTE HAREKETLENME BAŞLADI

Şanlıurfa’da seçim öncesi yaprağın dahi kıpırdamadığını fakat seçim sonrası canlanma olduğunu belirten Kapaklı: “ Şanlıurfa’da 9-3 lük bir sonuç oldu, 9-3 lük sonuçla birlikte özellikle Urfa merkezdeki insanların rahatladıklarını, Pazartesinden itibaren işlerde de bir hareketlenme de olduğunu, bayağı vatandaşın da mutlu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” Dedi.

URFALILAR BİR BAKIMDAN ENDİŞELİ İDİ!

Yaklaşan yerel seçimler hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Ömer Kapaklı: “ Urfalılar açısından böyle bir endişede vardı, 7-5 veya 6-6 olması halinde veya 7-5’in korunması halinde 3 yıl sonra yapılacak Büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde HDP’nin belediye başkanlığını kazanabilmenin çok yüksek algısı vardı. Ama Halfeti’de, Viranşehir’de, HDP yine birinci parti oldu” Dedi.

 

HDP, 7 HAZİRANDA BİRİNCİ OLDUĞU İLÇELERDE KAYIP ETTİ

7 Haziran seçimlerinde bazı ilçelerde birinci olan HDP’nin 1 Kasım seçimlerinde oy kayıp ettiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdüren Kapaklı: “ HDP 7 Haziranda birinci olduğu ilçelerde de kayıp etti. Dolayısıyla 3 yıl sonra Hilvan gibi, Birecik gibi ilçelerde halk, HDP’ye geçiyor denilirken Bozova’da HDP Belediye Başkanlığının olduğu ilçede de AK Parti çok büyük bir oy aldı. Bu konuda Doktor aday Aksoy’un katkıları da oldu biliyorum ama psikolojik olarak AK Parti ilçelerde de potansiyeli ele geçirdi. Ama Viranşehir, Suruç ve Halfeti’de beklendiği gibi oldu. Yani 3 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde ben Suruç, Halfeti ve Viranşehir’de kıran kırana bir seçim mücadelesi olacağını ama Halfeti ve Suruç HDP kalabilme olasılığını da düşünürsek AK Parti Viranşehir’de özel bir çalışma yapması halinde Viranşehir’de belediyeyi kazanabileceğini şimdiden söyleyebilirim ”Dedi.

HDP, DEMİRTAŞI ADAY ETSEDE BELEDİYE SEÇİMLERİNİ KAZANAMAZ

 3 yıl sonraki Büyükşehir belediye seçimlerini AK Parti, açık ara büyük bir zaferle de elde edecek gibi görünüyor. 30 Mart’ta da olduğu gibi Osman Baydemir Şanlıurfa’dan aday olmuş ve böyle bir starın ya da Osman Bey karizmasında HDP’linin gelip Şanlıurfa Büyükşehirden aday olacağını şahsen düşünmüyorum artık. Bu olması halinde de Şanlıurfa’da açık söylemek gerekirse de 3 yıl sonra AK Parti çok büyük bir hata yapmaması halinde Urfa’da ve Türkiye genelinde hükümet anlamında Selahattin Demirtaş bile aday olsa büyükşehir adayı Urfa’dan HDP’nin kazanma şansını artık olasılığını dahi ben görmüyorum” Dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARI ADAY OLMAK İSTİYORLARSA BUNU YAPSINLAR

Önümüzdeki yıllar içerisinde yapılacak yerel seçimlerde mevcut belediye başkanlarının yeniden seçilmesi aday olması için Urfa’yı şantiye haline getirmelerini ve yatırım kenti yapmaları uyarısında da bulunan Ömer Kapaklı: “ Bu arada Şanlıurfa Merkezde Eyyübiye ilçesinin oy oranının çok olması başkan Mehmet Ekincinin olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Şanlıurfa’nın genelinde de Akçakale birinciliği elde etmişti, orda da Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan’ın, Harran’da ise belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un yani belediye başkanlarının bu seçime damga vurduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Çünkü burada alınacak başarı 3 yıl sonra onların yeniden aday gösterilip, gösterilmemeleri de çok riskli olduğunu düşünüyorum. Tabi takım kaptanı Faruk bey, kimin nasıl çalıştığı, kimin nasıl çalışmadığı, performansları nasıldı? Hepsinin çalışmasını yakinen görmesine de sahip oldu. Ben yapılacak 3 yıl sonraki seçimde de AK Parti’nin belediye başkanlık adaylarında çok titizlik içerisinde olacaklarını ve birçok ilçede Urfa merkezde kast ediyorum yenilenerek daha farklı ortamların çıkacağını düşünüyorum. Belediye Başkanları da bu durumu dikkate alarak bence aday olmalarını istiyorlarsa Büyükşehir başta olmak üzere 3 yılı Şanlıurfa’yı adeta bir şantiye haline dönüştürüp, mükemmel büyük yatırımlara imza atmaları gerekiyor. Büyük yatırımlara imza atamayanların tekrar adaylık müracaatlarının bile formaliteden öteye geçmeyeceğini düşünüyorum.” Diye konuştu.

 

 

 

Son Güncelleme: 04.11.2015 13:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet bayıkhan 2015-11-04 14:04:03

Sn Ömer Kapaklı ,Ağzına saglık,tam hislerimize Tercüman oldunuz.tebrikler.zaten Tecrübe bu işte konuşur.syglar.Allah ın izniyle,urfa hiç bir zaman d.bakı olmayacak.bu tabloda onu gösterdi,var olsun Urfalı kardeşlerim.tkrar syglar