18 Ekim 2015 Pazar 21:56
'Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün'
banner23
 
MERSİN'in Anamur İlçesi'nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve sulama suyu sağlayacak olan ve 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen suyun vanası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu ile bakanlarının katıldığı törenle açıldı. Denizden 250 metre derinlikten geçirilen borularla KKTC'ye yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak ve adanın 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak. Törende konuşan ve muhalefet partilerini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün" dedi.

Anamur Şehir Stadyumu'nda gerçekleştirilen açılış tören öncesi ilçede yoğun güvenlik önlemleri alındı. Anamur İlçesi'nin girişinde iki ayrı arama noktası oluşturuldu. Kontrol noktalarında ise sinyal kesici jammer araçlarının sürekli hareket halinde olması dikkat çekti. Ayrıca, açılış nedeniyle il genelindeki billboardlarda yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu, 'Asrın projesi için asrın liderleri Anamur'a geliyor' yazılı davet ilanı da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok'un katıldığı törenin açış konuşmasını ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptı. 

Daha sonra bir konuşma yapan KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, proje ile Türkiye'nin ekmeğini paylaştığı gibi suyunu da paylaştığını belirterek, "Bugün burada KKTC'de yaşayan yurttaşlarımıza hayat katıyorsunuz. Bizimle hayatlarını paylaşan Türkiye halkına teşekkürlerimizi iletiriz. Bu su belki de gün gelecek barış suyu da olacak. Bu projenin başlatılmasında, sürdürülmesinde ve sonuçlandırılmasında emeği olan herkese ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne teşekkür ederiz" dedi.

DAVUTOĞLU: ORGANİZE BİR TERÖR SALDIRISIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, proje ile KKTC ve Türkiye'nin bir kez daha birbirine kenetlendiğini belirterek, "Türkiye ile KKTC arasında dünyada bir benzeri olmayan, örnek, numune, mucizevi bir eserle muhteşem bir su köprüsü kuruyoruz. Girne'yi Anadolu'ya bu kez suyla bağlıyoruz" diye konuştu.

Son 13 yılda Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğüyle, hükümetin sağlam duruşuyla dünya rekorları kırdığını kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Büyüdük, ilerledik, güçlendik. Milli piyade tüfeği, milli savaş gemisi, milli aşı, milli helikopter, milli tank, milli eğitim uçuşu. Dün gece de 4B uydusunu uzaya fırlattık. İşte her şeyi ile milli, her şeyi ile yerli dünyaya meydan okuyan Türkiye Cumhuriyeti devleti. Tüm bu projeler barış, adalet ve huzur projesidir. Bir ülkeye huzur ve istikrar hakim olduğunda neler yapılabileceğini dünya aleme gösterdik. Evet bugün organize bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Bu büyük başarılar, dünya çapındaki bu eserlerimiz Türkiye'nin büyüme iradesi terör eliyle durdurulmak isteniyor. 7 Haziran'dan sonra bir yönetim boşluğu olduğunu zanneden PKK, DHKP-C, DEAŞ hepsi birden saldırdılar. Kim hangi adi planı yaparsa yapsın Türkiye, terörün ve teröristlerin emellerine asla geçit vermeyecektir. Birileri bizi sindirmek isteyebilir, birileri bizi korkutacağını düşünebilir ama biz söylüyoruz. Ülkemizin her yerinde dimdik ayaktayız. Teröristlere verilecek en büyük cevap, yavru vatanı Anavatana bağlayan büyük projelerle, bu projelerden yükselen birlik ve kardeşlik mesajıdır."

Davutoğlu, KKTC Su Temin Projesi ile Anadolu'nun bereketli suyunu yavru vatana ulaştırmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI: SARI YEŞİLE DÖNECEK

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da adanın sarı olan renginin yeşile döneceğini belirterek şöyle dedi:

"Ankara'da kardeşlerimizi yitirdiğimiz korkunç bir terör olayı yaşandığında sizlerle birlikte biz de ağladık. Eğer Türkiye yas tutuyorsa KKTC de yastadır dedik. Bu güzel ülke barış ve huzura kavuşsun en büyük temennim budur. 1 hafta önce kederi paylaştık şimdi bir büyük sevinci paylaşıyoruz ve aranızda bulunuyoruz. Küresel ısınmanın yaşandığı günümüzde su petrolden daha önemli hale geldi. Bu su Kıbrıs'ın üretimini artıracak. Sarı olan rengimiz bizi yeşil adaya döndürecek. Böylesi bir gelişme kendi ayakları üzerinde durabilecek bir KKTC'nin yaratılması demektir. İlk defa böylesi bir proje gerçekleşiyor. Sürdürebilirliği çok önemlidir. Doğalgaz, su, elektrik bütün bunları tüm taraflara kazanç sağladığını ben şimdiden görebiliyorum. Bu sadece üretimi değil aynı zamanda ekonomi gelişecektir."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AŞILMAYACAK ENGEL YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında şunları söyledi:

"Dün gece Kazakistan'da Türksat 4B uydumuzu başarıyla uzaya gönderdik. Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. Bugün de Akdeniz'in altında benzer bir başarıya şahitlik etmek için buradayız. Bu millet karadan gemileri yürüttü, bu millet boğazın altından Marmaray'ı inşa etti. Bu millet şimdi Anamur'da Kuzey Kıbrıs'a denizin altından su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet bir olursa, diri olursa hep birlikte Türkiye olursa, aşamayacağı engel yoktur. Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışmasıyla inşa ettiğimiz boru hattını Ağustos ayında tamamladık. Alaköprü Barajı'ndan alınacak suyu 24 kilometresi Türkiye tarafında 80 kilometresi denizde ve 3 kilometresi Kuzey Kıbrıs tarafında olmak üzere 107 kilometre ile Geçitköy'e aktarmış bulunuyoruz. KKTC'nin 50 yıllık içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamış oluyoruz. İşte gerçek millilik budur, gerçek milliyetçilik budur. Bunun bilinmesi lazım, lafla olmuyor bu iş. Adalar'a benzer bir şekilde su götürmemiz üzerine bu proje bize gelmişti. Veysel Bey bütün gayretiyle denizin altından boru döşeyerek adalara su götürmüştür, sıkıntıyı gidermiş olduk. Başbakanlığımız döneminde başlattığımız çalışmaları bugün sonlandırdık. Gerçi ben KKTC'nin cumhurbaşkanı, başbakanı yanında söylemek bana düşmez ama bir güzel Kıbrıs türküsünde ne deniliyor: 'Portakal atışalım. Beraber kapışalım. Sen oradan gel ben buradan. Kıbrıs'ta buluşalım' Biz de Türkiye'den alıp getirdik Kıbrıs'ta buluşturduk. KKTC yarım asır boyunca içme suyu ve sulama suyu sıkıntısı çekmeyecek. Ülkemizde 13 yılda 2559 enerji, sulama, içme suyu amaçlı tesis inşa edildi."

ERDOĞAN: MANTAR TABANCASI PATLATAMAZLAR

Konuşmasının devamında terör olaylarına da değinen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye tüm engellemelere rağmen her alanda olduğu gibi 2023 hedeflerine yürüyor. Türkiye'nin ihtiyacı olan hizmet siyasetidir. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri, bunu böyle bileceğiz. Türkiye'yi hizmet siyasetinden uzaklaştırmaya çalışmak bir darbedir. Dikkat ediniz, Türkiye ne zaman güçlense önüne hemen bir takım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman darbelerle, kimi zaman terörle milletimiz başka gündemlere yönlendirilmiştir. Kardeşlikle aşacağımız kimi sorunlar kanatılarak derinleştirilmek istenmiştir. Bu oyunlar çok oynandı. Siyasette, ekonomide, dış politikada nice saldırılara, nice tezgahlara maruz kaldık. Milletimizin desteğiyle hepsini geride bıraktık. Çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bir yandan refahı yükseltirken sosyal restorasyonu ihmal etmedik. Terörü hayatımızdan çıkarmak için çalıştık. Her türlü riski göze alarak cesaretli hamleleri hayat geçirdik. Yeniden yükselişe geçen terör olaylarının amacının Türkiye hedefimizden vazgeçirmek olduğu biliyoruz.

BAKAN İSTİFASI İSTEMEK NE DEMEK?

Terör örgütlerinin saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz, bunu biliniz. Güvenlik güçlerimiz terör örgütlerine tarihin en büyük darbelerini vuruyor ve vurmaya devam edecek. Bizi üzen siyasi partilerimizin onlardan beklediğimiz birliği gösteremiyor olmasıdır. Saldırı sonrası bile partilerimiz birliği ortaya koyamadılar. Şu bakan bu bakan istifa etsin diyorlar. Peki, bu ülkede Sivas olayları olduğunda iktidarda kimler vardı? Kahramanmaraş olaylarında iktidarda kim vardı? Neden o zaman bu istifaları yapmadınız ve yaptırmadınız? Her olayda bakan istifası istemek nedir? Devlete iftira atan siyasetçiler Türkiye'nin terörle mücadelesindeki en büyük handikaptır. Karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıksak, medya olarak, siyasi partiler olarak bir arada olsak o örgütler değil bomba, mantar tabancası bile patlamazlar."

KAÇAK SARAY KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN

Muhalefet partilerini de eleştiren Erdoğan şunları söyledi:

"Türkiye'nin halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak, yatıyorlar, kalkıyorlar ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Yahu ne kaçak sarayı be. Bu ülkenin cumhurbaşkanlığı makamının bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Önce ne diyorlardı, biz oraya gitmeyiz, sonra çağrılırsak gideriz dediler. Ya eninde sonunda bunu yapacaksınız kuzu kuzu geleceksiniz. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza samimi çağrıda bulunuyorum. Gelin teröre karşı birlik olalım, oyunları bozalım, çocuklarımızın karşısına dik çıkmak için bu birliği gerçekleştirmek zorundayız. Tarih, işte bu kritik dönemlerde herkesin söyledikleriyle, yaptıklarıyla kaydeder. Bazı siyasiler, terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkarmış olduğumuz bir yasa var. Terör mağdurlarına yönelik 4 madde altında bir yardım var. Bunun şehitlerle bir alakası yok.

Bununla bile bazı siyasiler hükümeti yıpratmak istiyorlar. Terörle mücadelede terör mağduru olanlar yok mu? Dürüst olalım, samimi olalım olmazsak samimiyetsizlik o insanları vurur. Bu yanlışları düzeltmek lazım. Terör örgütlerinin değil, milletin yanında olan herkesle mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye bu günleri de geride bırakacaktır."

VANA AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Türkiye'den KKTC'ye su temin edilmesini öngören projenin Anamur ayağındaki açılışı yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve 7 Mart 2011'de dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan KKTC'ye İçme Suyu Temini Projesi 1 milyar 255 milyon liraya mal oldu. Projenin en önemli ayaklarından biri olan Anamur'daki Dragon Çayı üzerine inşa edilen Alaköprü Barajı'ndan alınan su Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmeye başlandı ve adaya ilk su geçen hafta ulaştı. Projenin deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişinde 1600 milimetre çapında yüksek yoğunluklu polietilen borular kullanıldı.

Proje kapsamında yıllık 75 milyon metreküp su, Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarılacak ve KKTC'nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Bu suyun yarısı içme suyu kalan kısmı da sulama suyu olarak kullanılacak. Ayrıca Alaköprü Barajı ile Anamur İlçesi'nde de 83 bin 600 dekar alan da suya kavuşacak. Sulama sistemi ise yağmurlama ile damlama sulama şeklinde olacak. Böylece eski sistemler terk edilerek su tasarrufu en üst seviyeye ulaşacak. Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imkanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak.

“Güneydekiler bu sudan istifade etmek istiyorlarsa adını barış suyu koyar onlara da buradan su veririz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan su temin projesi için yapılan Girne Geçitköy Barajı’nın açılışına katılmak için Kıbrıs’a gitti. Açılış töreninde yaptığı konuşmada Erdoğan: “Güneydekiler bu sudan istifade etmek istiyorlarsa adını barış suyu koyar onlara da buradan su veririz. Bizim için önemli olan insandır ve biz hep bana değil hep bize diyoruz özelliğimiz bu” dedi. 

KKTC’ye Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı su temin projesi için yapılan Geçitköy Barajının açılış töreninde “2.5 milyon mülteciyi Türkiye ağırlıyor, ekmeğini onlarla paylaşıyor, şimdi de suyunu bizimle paylaşıyor” dedi. 

Akıncı’nın konuşması “Recep Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla bölününce Akıncı, Erdoğan’ın birazdan konuşma yapacağını hatırlatarak: “Şimdilik sloganları o saate saklayalım benim size söyleyecek bir sözüm daha var.” dedi ve Erdoğan’ın bu projeye katkısının çok büyük olduğunu ifade etti. Adanın giderek sarı bir ada haline geldiğini ifade eden Akıncı, gelen su ile adanın tekrar yeşil ada haline geleceğini de vurguladı. Gelen suyun nasıl kullanılacağının önemine değinen Akıncı, “bu topraklara düşen her damlanın kıymeti bilinmeli” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, proje için uzun yıllar inançla çalıştıklarını belirterek: “Bugün verdiğimiz sözün haklı gurunun sevincini yaşıyoruz.” dedi. “İnanç öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkarır”diyen Erdoğan, çalışmalarının meyvesini aldıklarını belirtti. 
Prohjenin 1 milyar 600 milyon dolara mal olduğunu belirterek, insanların eserleriyle anıldığına dikkat çekti. Erdoğan: “Eşşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri. Şimdi eserlerle mi anılacağız lafla mı anılacağız eser eser laf bu.” dedi.

Erdoğan adaya barışın gelmesini temenni ettiklerini ifade ederek, “Ada’da adil, kalıcı sürdürülebilir barışı isteyen taraf her zaman Türk tarafı olmuştur. Temennim o dur ki Anadolu’dan gelen bu sudan adil ve kalıcı barış ile birlikte Ada’nın tamamı nasibini alsın. Bu sudan barış umudu da nasibini alsın” dedi. 
“Türk halkı bugünlerde birlik ve beraberlik içinde milli değerlerine sahip çıkarak gelmiştir” ifadelerini kullanan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile birlikte barajın açılışını “Su gibi aziz olun” diyerek yaptı. 


“Anadolu’dan Gelen Bu Suyla Sadece Kıbrıs’ın Toprakları Değil, Barış Umudu da Nasibini Alsın”

Türkiye'den KKTC’ye su temin edilmesini öngören ve “Asrın Projesi” olarak adlandırılan projenin KKTC ayağı Girne Geçitköy Barajı'nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istemeleri durumunda Rum Kesimi’ne de su verilebileceğini ifade ederek, “Güneydekiler ‘Biz de bu sudan istifade etmek istiyoruz’ derlerse bu suyun adını ‘Barış Suyu’ koyar, buradan onlara da su veririz. Çünkü bizim için aslolan insandır” dedi.

Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi’nin Anamur’daki açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne geçerek aynı projenin Girne’de düzenlenen törenine de iştirak etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bazı bakan ve milletvekilleri ile davetlilerin de hazır bulunduğu tören, Kıbrıslı Türklerin de yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ın içme suyu ve zirai sulama ihtiyacını karşılayacak projenin açılışında bir konuşma yaptı. “Asrın Projesi” olarak da nitelendirilen, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayat suyunu getirecek boru hattı projesinin açılışını Kıbrıslılarla birlikte yapmanın bahtiyarlığını yaşadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu topraklarda Kıbrıs Türkü’nün varlığı, hukuku ve özgürlüğü için şehit olan Mehmetçik ve Mücahitleri rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize Allah’tan sağlıklı, uzun ömürler diliyorum” dedi.

“BUGÜN ONLARCA YILDIR RÜYASI GÖRÜLEN HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Başbakanlığı döneminde temelini attığı bu projenin her aşamasını, her evresini başından sonuna kadar bizzat takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun, bugün verdiğimiz sözü yerine getirmenin haklı gururunu, sevincini yaşıyoruz. İçme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dâhil 1,6 milyar liraya mal olan bu önemli projenin, ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Projenin hayata geçirilmesinde emeği olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu ve ekibine, mimar ve mühendislerine, yüklenici firma yetkililerine ve işçilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün burada sadece bir baraj açmakla kalmıyoruz; aslında, on yıllardır ihtiyacı hissedilen, rüyası görülen bir hayali gerçeğe dönüştürüyoruz” sözlerine yer verdi.

“TÜRKİYE ÇALIŞIRSA, ULAŞAMAYACAĞI HEDEF YOKTUR”

Kuzey Kıbrıs’ın verimli topraklarına Anavatan Türkiye’den hayat suyu götürme projesinin, pek çok hükûmetin ve siyasi liderin hayali olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumun, hem de Ada’daki şartların, bu hayalin gerçekleşmesine mani olduğunu belirtti. Türkiye’nin bir dönem, kendi sorunları ile uğraşmaktan, çevresiyle, dost, kardeş ve akraba topluluklarla ilgilenemediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılından itibaren Türkiye’nin gerçekleştirdiği hem ülke içindeki, hem de ülke dışındaki yatırım hamlelerinden Kıbrıslıların da yararlanmasını arzu ettiklerini söyledi.

“Türkiye gerçekten isterse, azimle, dirayetle, kararlılıkla çalışırsa ulaşamayacağı hiçbir hedef, gerçekleştiremeyeceği hiçbir proje yoktur” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün bu sözün temelsiz bir iddia değil, bir hakikat olduğuna şahit olduklarını dile getirdi.

“KIBRISLI KARDEŞLERİMİZİN 50 YILLIK SU İHTİYACI KARŞILANDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen bu proje ile, Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, Türkiye toplam 107 kilometre uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla Kuzey Kıbrıs’a aktarıldığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah bu projeyle, Kıbrıslı kardeşlerimize içme ve kullanma suyu temin edilerek 50 yıllık su ihtiyacı karşılanmış olacak. Güneydekiler ‘Biz de bu sudan istifade etmek istiyoruz.’ Derlerse bu suyun adını ‘barış suyu’ koyar, buradan onlara da su veririz. Çünkü bizim için aslolan insandır. Biz ‘hep sana’ değil, ‘hep bize’ diyoruz.”

İçme suyu dışında sağlanacak sulama suyu ile de zirai gelirin elde edileceğine ve Kıbrıs’ın tarımının daha da canlanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anavatan Türkiye olarak, Kıbrıs Türkleriyle ebedi kardeşliğimizi ve dayanışma ruhumuzu asla akamete uğratmadan, ilelebet sürdüreceğiz. Kıbrıslı kardeşlerimizin, maruz kaldıkları mağduriyetlerin giderilerek dünyada hak ettikleri yeri almaları yönündeki çabalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

“KIBRIS’TA ÇÖZÜM DOĞU AKDENİZ’İN BARIŞ VE İSTİKRARINA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Bilhassa son günlerde ivme kazanan müzakere döneminde, garantör ülke ve Anavatan olarak Kıbrıs konusunun çözüme kavuşturulması konusunda samimi olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadarki çabalarda her zaman bir adım önde olduk, iyi niyet ve samimiyetle hareket ettik. Şu gerçeği hiç kimse görmezden gelemez: Ada’da adil, kalıcı, sürdürülebilir barışı isteyen taraf her zaman Kıbrıslı Türkler olmuştur. Bugün de Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını teminat altına alacak şekilde, kapsamlı bir çözüme kavuşturulmasını savunuyoruz. Zira biz bu konuya sadece Kıbrıs açısından değil, daha geniş bir çerçeveden bakıyoruz. Kıbrıs’ta çözüm, Doğu Akdeniz’in bir barış, istikrar ve iş birliği sahasına dönüşmesine katkı sağlayacaktır.”

Bu vesileyle Rum kesimine de seslenmek isteğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennim odur ki, Ada’nın tamamının ihtiyacını karşılayabilecek bu sudan adil ve kalıcı bir çözüm neticesinde tüm Kıbrıs yararlanabilsin. Anadolu’dan gelen bu suyla sadece Kıbrıs’ın toprakları değil, aynı zamanda barış umudu da nasibini alsın. Anadolu’nun suları gönüllerde, zihinlerde bir ve beraber yaşama ikliminin yeşermesine, kök salıp meyve vermesine vesile olsun” temennilerinde bulundu.

“HEDEFİMİZ KIBRIS TÜRKÜNÜN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMESİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakere sürecinin arzulanan hedefe ulaşması için çalışmaya devam edeceklerini, süreçte meydana gelen gelişmelerden bağımsız olarak, Kıbrıslı Türklerin daha müreffeh bir geleceğe yol alabilmeleri için her türlü desteği vermeyi sürdüreceklerini açıklayarak konuşmasına şöyle devam etti: “Kıbrıs Türk halkının refahı, Kıbrıs’ın ekonomi alanındaki başarısı, kendi ayakları üzerinde güvenle durabilmesi, kalkınması ve gelişmesi öncelikli hedefimiz olmalıdır. Birlikte hareket ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni süratle ekonomik olarak çok daha sağlam, müreffeh ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturabileceğimize inanıyoruz.”

Bu anlamda yürüttükleri çalışmaların meyvesini vermekte olduğunu, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin güçlendiğini ve refahın giderek arttığını memnuniyetle müşahede ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyleyerek konuşmasını tamamladı: “Şunu asla unutmamalıyız: Kıbrıs Türk halkı bu günlere, birlik ve beraberlik içinde, millî değerlerine sahip çıkarak gelmiştir. Gönül birliğimizi, dayanışma ruhumuzu ve bu asil millî davaya olan inancımızı muhafaza ettiğimiz sürece, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.”

Konuşmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerle birlikte barajın vanalarını açan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıslılara ‘Su gibi aziz olun’ dileğinde bulundu.
Son Güncelleme: 18.10.2015 21:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.