İcra dönemi bitiyor!

BURDUR Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, Yargıtay'ın 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için alacaklıların doğrudan icra takibi başlatamayacağına karar verdiğini açıkladı. BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan yazılı bası

İcra dönemi bitiyor!
BURDUR Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, Yargıtay'ın 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için alacaklıların doğrudan icra takibi başlatamayacağına karar verdiğini açıkladı.
BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan yazılı basın açıklamasında, "Yeni bir içtihada imza atan Yargıtay, 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için alacaklılarının doğrudan icra takibi başlatamayacaklarına hükmetmiştir. Alacaklının, ilk olarak Tüketici Hakem Heyeti'ne gitmesini öngören Yargıtay kararından en çok telekomünikasyon, enerji ve bankacılık sektörü etkilenecektir. Bu durumda borçlu yurttaşlar takriben 7- 8 ay gibi bir zaman kazanmış olacaktır. Doğrudan icraya gidemeyen alacaklı anlaşmaya zorlanacağı gibi, borçlular vekalet ücretinden de kurtulmuş olacaktır" dedi. Kararı, alacak takip sistemini temelden değiştireceği biçiminde değerlendirdiklerini ve taraflar arasında uzlaşma kültürünü de getireceği için bu gelişmeyi olumlu bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Kemal Arslan, "18 Mart 2015 tarihinden sonra, 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için Tüketici Hakem Heyeti'ne gidilmeden icra takibine uğrayan borçlu yurttaşlarımız, derneğimizden hukuki yardım almak suretiyle, uğradıkları icra takibini durdurabileceklerdir" diye konuştu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER