'Hiçbir ülke bizden özür dilememizi beklemesin'

Brüksel’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.

'Hiçbir ülke bizden özür dilememizi beklemesin'
 Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Davutoğlu, “Her seviyede Rusya ile konuşmaya hazırız” dedi. Hava sahasını koruduğu için Türkiye’nin suçlanamayacağını söyleyen Davutoğlu, “Hiçbir ülke bizden özür dilememizi beklemesin” diye konuştu.
NATO’nun verdiği destek için teşekkür eden Davutoğlu, “Bizim eylemimiz savunma amaçlı” dedi. Türkiye-Suriye sınırının aynı zamanda NATO sınırı olduğunu belirten Davutoğlu, “Hepimiz IŞİD’e karşı savaşıyoruz. Rusya’da bizim ulusal kaygılarımızı bilmeli” dedi. “Rusya tepkilerini gözden geçirmeli, ordumuz görevini yerine getirdi” şeklinde konuşan Davutoğlu, “Onurlu bir ülkenin Başbakan’ı olarak söylüyorum, hava sahasını korumak bir hak değil, bir görevdir” dedi.
NATO Genel sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu söyleyerek, “Türkiye NATO ile ilgili yeterince bilgi paylaştı” dedi. Türkiye’nin toprağını savunma hakkı olduğunu vurgulayan Stoltenberg “Şu anda odaklanılması gereken şey gerilim azaltılması, tansiyonunun düşürülmesi” diye konuştu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili, "Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez. Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli" dedi.
Başbakan Davutoğlu, Stoltenberg ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve 24 Kasım'da Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi konusunu detaylı bir şekilde ele aldıklarını söyledi. Davutoğlu şunları söyledi, "Öncelikle, NATO'nun desteğine ve geçen hafta Konsey toplantısından sonra Genel Sekreter'in kişisel desteğine teşekkür etmek istiyorum. Burada çok net olmak istiyorum, Türk hava sahası, Türk egemenliğidir ve bizim eylemimiz savunma amaçlıydı. Keşke olmasaydı ancak aynı zamanda angajman kurallarımız da çok netti, öncesinden açıklanmıştı. Türk hava sahasına saygı gösterilmesi konusunda üç ihlalin ardından dostumuz ve kardeşimiz Rus tarafı Ankara, Antalya ve Moskova'da 3 defa bilgilendirilmişti. Şunu da çok net ifade ettik: Türkiye-Suriye sınırı Türkiye için milli güvenlik konusu anlamına geliyor. Bu, savunma eylemiydi ve ihlal olmasa böyle bir kriz de olmazdı. Biz bu gerginliği tırmandırmayacağız. Diyaloğa hazırız. Türkiye-Suriye sınırında benzer durumları engellemek için bütün seviyelerde konuşmaya hazırız. Altını çiziyorum, burası Türkiye-Suriye sınırı, herhangi bir ülkenin sınırı değil ve Türkiye hava sahasını savunma hakkına sahip. Türkiye, ayrıca sahada DAEŞ'e karşı savaşan Rusya ve diğer ülkelerle iyi ilişkilere sahip olmak istiyor. İşbirliği yapmaya hazırız. Ancak, bu durum esnasında yapılan bombalamalar DAEŞ'e karşı değildi. Suriye'nin bu kısmında DEAŞ yok ve Rusya'ya hep şunu söyledik: Sınırımızda sivillere yönelik bombalamalar, yeni sığınmacı akını yaratıyor ve bunlar Rusya'ya gitmiyor, Türkiye'ye geliyor. Her bombalamanın ardından, Suriye'den on binlerce sığınmacı Türkiye'ye geliyor. Bu krizin faturasını ödeyen Türkiye, hava sahasını savunduğu için suçlanamaz."
Bir tarafta DAEŞ'e karşı savaşan ABD ve Türkiye tarafının, diğer tarafta Rusya'nın operasyonlarda bulunduğunu ve bu faaliyetlerin koordine edilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti:
"Eğer DAEŞ'e karşı savaşıyorsak, sadece DAEŞ'i hedef almalıyız, ılımlı muhalifleri ve sivilleri değil. Bu olayın ardından dün, Rusya İdlib'i bombaladı ve aralanmış, tamamen yanmış insanlar Türkiye'ye geldi. Azez'de Rus uçakları Halep'e insani yardım götüren konvoyu bombaladı. Hepimiz DAEŞ'e karşı savaşıldığı konusunda uzlaşmalıyız ve üçüncüsü Türkiye-Suriye sınırı, Türkiye için milli güvenlik sınırı. Biz, Rusya'nın güvenlik endişelerine saygı duyuyoruz ama onlardan da bizim güvenlik endişelerimizi anlamalarını bekliyoruz. Bunlar doğrultusunda istenmedik olayların engellenmesi ve gelecekte terörizmle mücadele konusunda diplomatik ve askeri kanallar ile hem Rusya hem diğer ülkelerle konuşmaya hazırız."
"Türkiye Suriye sınırı bir NATO sınırıdır. İhlal sadece Türkiye'ye dönük bir ihlal değil, NATO'ya dönük bir ihlaldir. Aynı gün NATO müttefiklerimize Konsey toplantısında bütün detayları verdik ve bütün bilgileri de, pozisyonumuzu anlatmak, memnun ve ikna etmek için paylaşmaya hazırız" diye konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan özür dileyip dilemeyeceği ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
"Geçen hafta hükümeti kurduğum gün Rusya hava sahamızı ihlal etti. Ben onurlu bir ülkenin başbakanıyım. Bizim kara sınırlarımızı ve hava sahamızı korumamız ülke güvenliği için bir zorunluluktur. Hiç bir hükümet hiçbir ülke görevini yerine getirdiği için özür dilemez. Hava sahasının korunması, Türkiye sınırlarının korunması ulusal bir görevdir. Bizim ordumuz işini yapmıştır hava sahasını korumuştur. Ama Rus tarafı konuşmak istiyorsa, gelecekte böyle olayların yaşanmamasını istiyorsa her türlü diyaloğa açığız. Bizden bilgi istiyorlarsa her türlü bilgiyi verebiliriz. Bu olayın detaylarını paylaşmaya hazırız. İlişkilerimizi geliştirmeye ve diyaloğa hazırız. Ama hiçbir ülke işimizi yaptığımız için özür beklememeli."
Rusya'nın ekonomik önlemleri hakkında da konuşan Davutoğlu, "Ekonomik yaptırımlara karşıyız. Geçtiğimiz krizlerde de Türkiye aynı noktada duruyordu. Ruslar da kendileri ekonomik yaptırımlara karşıydı. Şimdi tutarsızlık yapılıyor. Türkiye'ye karşı aynı önlem uygulanıyor. Ukrayna ile ilgili olarak Rusya'ya karşı önlemler alındığında Rusya eleştirel yaklaşmıştı. Ekonomik menfaatler karşılıklıdır. Biz önlemlere karşı sakin yaklaşacağız, bu gerginliği tırmandırmayacağız. Hiçbir şekilde Rus halkı tarafından onursuz görülebilecek hiçbir şeyi yapmayacağız. Rus halkı bizim içindost bir halktır. Türk halkının dostudur. Birçok Rus için Antalya ikinci evleri gibidir. Rus dostlarımızın Antalya'ya, Türkiye'ye gelmelerini bekliyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER