Helal Sana Mustafa Usta

Şanlıurfa’da, Ramazan arifesinde bir lokanta işletmecisi tarafından Fenilketonüri hastalarına yönelik özel menü hazırlandı. Özel olarak hazırlanan ve protein değeri düşük olan gıdalarla yapılan yemekte Fenilketonüri hastası çocuklar yemeklerini yiyerek pasta kestiler.

 Fenilketonüri Haftası kapsamında Şanlıurfa Fenilketonüri Derneği tarafından hasta çocuklara yönelik etkinlik düzenlendi. 2014 yılında kurulan ve 75 üyesi bulunan dernek çocuklara unutulmaz bir gün yaşatmak için bir lokanta da proteini az gıdalarla yapılmış yemek hazırlattı.

 ÇOCUKLARA ÖZEL MENÜ

 Bahçelievler Mahallesinde bir lokanta işletmecisi tarafından Fenilketonüri hastalarına gün boyu ücretsiz proteini az ürünlerle yapılan yemekler servis edildi. Et, süt, yumurta, normal un, makarna, çikolata ve baklagiller gibi besinleri tüketemeyen hasta çocuklar için ocak başına geçen işletmeci, proteini az gıdalarla köfte, sarma, salata, yaş pasta ve çikolata yaptı.

 İSTEDİKLERİ GİBİ YEMEK YEDİLER

  Kendileri için çok mutlu bir gün olduğunu ifade eden Fenilketonüri hastası çocuklar ilk kez bir lokantada istedikleri gibi yemek yemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu gün çok güzel yemekler yedik. En çok köfteyi sevdik. Bu unutulmaz bir gün bizim için ve bu tur günlerin devam etmesini istiyoruz. Burada arkadaşlarımızla bir araya gelerek yaş pasta kestik ve eğlendik” diye konuştular.

 TÜRKİYE’DE PROTEİNİ DÜŞÜK GIDA ÜRETİMİ GEREKİYOR

 Türkiye genelinde 15-20 bin, Şanlıurfa’da ise 75 Fenilketonüri hastası çocuk bulunduğunu ifade eden Fenilketonüri Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi, “Derneğimizi gönüllü ailelerle birlikte kurduk. 75 hastamız bulunmakta ve tedavi için başka ile gitmek bizler için son derece zor oluyor. Şanlıurfa’da bir farkındalık oluşturmak için böyle bir etkinlik düzenledik ve proteini düşük gıdalarla bir menü hazırladık. İki hafta önce iki hastamız yetersiz beslenmeden dolayı Vehbi Efe Yıldırım ile Berivan Acar, vefat ettiler. Türkiye’de proteini düşük gıdaların üretiminin yapılması gerekiyor. Sağlık alanında sıkıntılar yaşıyoruz. Çocuk metabolizma bölümünün açılmasını istiyoruz” dedi.

 ÖRNEK İŞLETMECİ

 Fenilketonüri hastalarına menü hazırlamakta zorluk çektiklerini ve bir gün içerisinde ailelerden aldıkları bilgiler doğrultusunda lokantada proteini düşük gıdalarla menü hazırladıklarını ifade eden Lokanta işletmecisi Mustafa Çiftçi, ise “Menü hazırlamak için ailelerle birebir görüşmeler yaptık. Biz burada et ve tavuk ürünleri yapıyoruz ilgi alanımız olmadığı için ailelerden bilgiler aldık. Sebzeli köfte yaptık menüyü hazırlamak baya bir zamanımızı aldı. Ailelerden menü bilgisi aldık ve bundan sonra da lokantamızda Fenilketonüri hastalarına yönelik menü çıkaracağız bu bizim için ilk oldu diğer işletmecilere de örnek olmasını istiyorum” dedi.

 Lokantada düzenlenen etkinlik hasta çocuklar tarafından yaş pasta kesilmesi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER