Fakıbaba Açıkladı Buzağı Destekleri Ödeniyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yetiştiricilere 1.2 milyar liralık buzağı desteğinin bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını açıkladı.

Fakıbaba Açıkladı Buzağı Destekleri Ödeniyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, buzağı destekleme ödemelerine ilişkin olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Buzağılar, sürülerin yenilenmesini sağlarken işletmeler için de büyük bir gelir kaynağıdır. Süt sığırcılığında toplam gelirin % 40'ını buzağı geliri oluşturuyor. Hayvancılığımız için böylesine öneme sahip buzağılarda yaşanan kayıplar, et ve süt miktarında da ciddi kayıplara neden oluyor.

81 İLDE TOPLANTILAR DÜZENLİYORUZ

Dolayısıyla hayvancılıkta sürdürülebilirliği sağlamak bakımından buzağı kayıplarını önlemek ve hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek amacıyla Bakanlıkça ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede 2018 yılını “Buzağı Kayıplarını Önleme Yılı” ilan ettik. Bu konuda farkındalık oluşturmak ve gerekli bilinçlendirmeyi sağlamak amacıyla 81 ilde toplantılar düzenliyoruz. Ayrıca hayvancılıkla ilgili işletmeleri, veteriner hekimlerimiz aracılığıyla devamlı kontrol altında tutuyor, onların bakım, sağlık, beslenme, barınma konularını birebir takip ediyoruz. Aşılama işlemlerini, aşı bedeli almadan yapıyoruz.

AŞILARI YAPILMIŞ BUZAĞILARA DESTEK VERİLECEK

Bütün bu çalışmalarımızın yanı sıra üreticilerimize, buzağı kayıplarını önlemek amacıyla nakit hibe desteği sağlıyoruz. Bu kapsamdaki desteklerimizi; Türkvet'e kayıtlı, 120 günlük ve programlı aşıları yapılmış buzağılar için veriyoruz.

Bu doğrultuda 2018 yılı destekleme ödemeleri kapsamında ülke genelindeki 597 bin yetiştiricimize, 2 milyon 509 bin baş buzağı için; 1 milyar 200 milyon TL'lik ödeme yapacağız.

Destek ödemelerini bugün saat 18.00'den sonra üreticilerimizin hesaplarına aktarmaya başlayacağız. Ödemeler, gelen icmallere ve TC kimlik numaralarına göre gerçekleştirilecek.

Bütün bu çalışmalarımızla buzağı kayıp oranını azaltıp, hayvancılığımızı daha da geliştireceğiz. Kurtardığımız her bir buzağıyla; üreticilerimize, ülke hayvancılığımıza ve ekonomimize hep birlikte güç katacağız.”

KAYNAK:TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mekmet demir
Mekmet demir - 2 yıl Önce

Sayin bakanim pamuk desteklesi ikinci cimail ne zaman verilecek

SIRADAKİ HABER