03 Ağustos 2016 Çarşamba 13:40
Ezidi soykırımı Urfa'da kınandı
banner23

Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde gerçekleşen basın açıklamasına, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, HDP İl Eş Başkanı Hamide Sürücü, DBP İl Eş Başkanı Leyla Coşkun, İHD üyeleri, KJA üyeleri ve partililer katıldı.

Alkışlar ile başlayan basın açıklamasında ilk konuşan İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Naide Polat; “Bilindiği gibi bugün, Şengal’de, Ezidi halkımıza donuk gerçekleşen soykırımın 2. yıldönümü. Tarih boyunca 73 defa soykırıma uğrayan Ezidi’ler, 21. yüzyılda, IŞİD tarafından korkunç bir kıyama, vahşete tabi tutulurken, o gün, binlerce erkek ve yaşlı kadın katladık beş bin kadın ve çocuk ise kaçırıldı. Aradan geçen zaman içerisinde kaçabilenlerin anlatımlarından öğrendiklerimiz, alıkonulan kadınlara ve çocuklara korkunç fiziksel ve cinsel işkenceler uygulandığı, köle pazarlarında satıldıkları ve zorla din değiştirmeye maruz bırakıldıkları şeklindedir. Halen sayılarını uç bin olarak tahmin ettiğimiz &idi icadı/ ve çocuk, IŞID elinde zorla alıkonulmaktadır.

IŞİD'in Ezidi halkına karşı gerçekleştirdiği soykırım, geçtiğimiz Haziran ayında Birleşmiş Milletler ‘in özel bir komisyonu tarafından da kabul edilmiş durumda. Soykırımın yanı sıra Ezidi kadınların savaş ganimeti olarak kaçırılıp, köleleştirilmesi. sistematik tecavüze ve işkenceye maruz bırakılması. Bir kadın kırımına yol açmıştır. Başta Şengal'dekı kadınlar olmak üzere, Ezidi halkı kendini ölüme ve yok olmaya yatırmak yerine, direnişi seçerek. IŞİD'in bu soykırım ve kadın kırımı eylemlerine, öz savunma ile cevap vermiştir Bugün Şengal Dağında yaşayan Ezidi halkı, kollektif iradelerini ortaya koyarak Halk ve Kadın Meclislerini oluşturmuş, bize yaptıkları çağrıyla dünya kadınların' kadın kırımına karşı mücadele gününe öncülük etme aşamasına gelmiş durumdadırlar. Yine: meşru savunmanın bir hak olduğundan hareketle, kendi savunmalarını örgütleyerek, soykırım saldırı riski altında olan tüm dünya halklarına örnek teşkil etmektedir” dedi.

 Ezidi Soykırımının ikinci yıl dönümünde kadına yönelik şiddet, tecavüz ve köleleştirmeyi kınayan HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ise;  "Dünyanın birçok yerinde Ezidi kadınlar köle olarak satılmakta, tecavüze uğramakta ve katledilmektedir. Artık buna tüm dünyanın sessiz kalmaması gerekiyor. 3 bine yakın Ezidi kadından hala haber alınamamaktadır. Binlercesi DAİŞ çeteleri tarafından katledilip, tecavüze uğrayıp soykırımdan geçirildi. Bu gün aslında kadın kırımından ve soykırımından ısrarcı olan zihniyetin elbette ki bitmiş olduğunu söylemek mümkün değildir ve hala devam ettiğini başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünya halklarında görmek mümkündür. Bu gün kadına karşı uygulanan bu katliamcı zihniyeti ve soykırımcı zihniyeti lanetlediğimizi belirtmek istiyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinde ısrarcı olan, kadın özgürlüğünün olmaması durumunda toplumun özgür olmayacağını belirten Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki bu tecridin, izolasyonun ve bu kırımın bir an önce son bulması gerekiyor. Eğer bu tecrit son bulmadığı takdir de Türkiye’de yaşanacak birçok katliamın ve birçok sorunun da birebir bununla bağlantısı olacaktır.

 Eğer biz kadınlar tamamen özgürüz diyebileceksek öncelikle Kürt halk önderi Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunda da ben inanıyorum ki kadınların öncülüğü, kadınların dilleriyle, zılgıtlarıyla ve haykırışlarıyla biz bunu gerçekleştireceğiz. Bu gün uygulanan bu tecridi, bu insan hakkı ihlalini asla kabul etmeyeceğiz. Bu gün Kürt halk önderi üzerinde uygulanan tecrit aslında bir kişi şahsında tüm ezilen ve yok sayılan insanların tecrit altına alınması ve haklarının yok sayılmasıdır. Kürt halk önderi Sayın Öcalan sadece Kürt halkı için değil başta Ortadoğu ve tüm dünya insanları için mücadele yürüten bir liderdir. Bunu böyle görmek böyle bilmek gerekiyor. Bunun aksini düşünmek savaşta ısrar demektir katliamlardan ısrar demektir. Bunu bir an önce sonlandırmak bir an önce Kürt halk önderinin özgürlüğüne kavuşturmamız gerekiyor ve bunu da ben inanıyorum ki kadın özgürlük mücadelesiyle bu günlere kadar ulaşan bu kazanımlarımızın taçlandırılacak en son zaferi de önderliğin özgürlüğü olacaktır” diye konuştu.

 Grup, yapılan basın açıklamasının ardından 1 dakikalık sesiz eylem gerçekleştirerek dağıldı.

Son Güncelleme: 03.08.2016 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.