Erdoğan, "bu hafta meydanlardan eksilmeyin"

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Darbe kurbanı olan vatandaşların katıldığı cenaze töreninde konuşuyor.

Erdoğan, "bu hafta meydanlardan eksilmeyin"
 Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhami Varank için Fatih Camii'nde tören düzenlendi.
Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi İlhami Varank için Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.

15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için İstanbul Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da katıldı. Cenaze töreninde konuşan Erdoğan, Onların tankı topu varsa bizim de imanımız var. Fethullahçı terör örgütü virüsünü devletten temizleyeceğiz" dedi. Erdoğan, halktan meydanlardan ayrılmamalarını istedi.

"ONLARIN TANKI VARSA BİZİM DE İMANIMIZ VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde yaptığı konuşmada, "Ülkemizin birliğine, beraberliğine, milletimizin bütünlüğüne, kardeşliğine tahammül edemeyenlerin, üst akıllardan aldıkları talimatla ne yazık ki devletimizi ele geçirme hareketi 15 Temmuz'da fiilen silahlı eyleme dönüşmüştür. "Silahlı eyleme dönüştüğü zaman sadece milletimize yaptığımız bir çağrıyla, yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet etmesi, meydanları gümbür gümbür doldurması ve hiçbir şeye, 'onların tankla topu varsa, bizim de imanımız vardır' diyerek karşılarında durdular. Şu an itibarıyla 161 şehidimiz var." dedi.

İDAM İSTERİZ SLOGANLARINA CEVAP

Camiden yükselen "İdam isteriz" sloganları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirilmesi yapılır ve kararı da verilir. Biz bugüne kadar hep duygusallıkları geri attık. Kararlarımızı da verirken bin düşündük bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu şekilde bu adımı atarız."dedi.

"TAM MANASIYLA İNLERİNE GİRDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Yargıyı eline geçirmiş bu örgüt teker teker döküşüyor. Bunlardan binlercesi gözaltına alındı, açığa alındı. HSYK üyeleri, Anayasa Mahkemesi'nden birincil mahkemelere kadar...

Bu olması gerekendi? Yeterli mi değil. Silahlı Kuvvetlerimizi perişan eden bu örgüt, şimdi onlar da tutuklanmaya başladı. Devletin tüm kurumlarında bu virüslerin temizlenmesi dönemi devam edecektir. Bu vucüt metastas yaptı. Kanser gibi bu devletin her yerini sardı. Biz bunları biliyor, yetkili mercileri söylüyorduk. Her olayda hayır vardır kelamıyla farklı bir noktaya geldi. İnlerine girecekler diyorduk, tam manasıyla inlerine girdik. "

"FETHULLAH GELECEK HESAP VERECEK" SLOGANLARI

Camide atılan 'Fethullah gelecek hesap verecek" sloganlarına üzerine "Yazılı olarak ABD'den talep edeceğiz. Tavırlarını da ayrıca göreceğiz. Bu darbeciler bu Fethullahçı Terör Örgütünün üyeleridir." dedi.

"BU HAFTA ÇOK ÖNEMLİ GEVŞEMEK YOK"

Halktan meydanlardan ayrılmamalarını isteyen Cumhurbaşkanı "Gevşemek yok. Bu hafta çok önemlidir. Aynı şekilde meydanlardan ayrılmayacağız. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir. Kararlı bir şekilde devam edeceğiz." diyerek halka mesaj verdi.

ARALARINDA VARANK'IN AĞABEY'İ DE VAR

Fatih Camii'ndeki 5 cenaze arasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank da bulunuyor. Cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yer alıyor. Eski bakanlar Taner Yıldız, Beşir Atalay da törende saf tuttu.
Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2016, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER