21 Mart 2014 Cuma 00:00
Diyarbakır'da tarihi nevroz / Gözler Öcalan'ın mektubunda...
banner23

Diyarbakır'da tarihi nevruz kutlamasının yapılacağı merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda gruplar toplanmaya başladı. Çatışmasız geçen 1 yılın sonunda nevruza büyük katılım bekleniyor. Tarihi nevruzda Öcalan'ın da mektubu okunacak.


Aralarında BDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen nevruz kutlamasına katılmak için kentin farklı noktalarından belediyeye ait araçlarla ücretsiz parka taşınan vatandaşlar, yoğunluk nedeniyle yaklaşık bir kilometre mesafede araçlardan inerek, yaya olarak alana alınıyor.

BDP'LİLER ALANA GELDİ

BDP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kışanak, HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü ve Tuncel, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları parti otobüsüyle Newroz Parkı'na geldi.


HERO TALABANİ DE ALANDA

Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani de yöresel kıyafetle geldiği alanda protokol için ayrılan bölümde yerini aldı

VATANDAŞLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ YÖRESEL KIYAFETLERLE KATILDI

Vatandaşların büyük bölümünün tertip komitesinin çağrısı doğrultusunda yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldığı görüldü.


10 DİLDE "NEVRUZ KUTLU OLSUN" PANKARTI

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 10 bin kişi alandaki koordinasyonu sağlıyor.

Bazıları yöresel kıyafet giyinen ve zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yerlere yerleştirilen çok sayıda seyyar satıcı alanda yemek, tatlı, su ve ciğer kebap satıyor.

Platformda aralarında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Süryanice'nin de yer aldığı 10 dilde, "Nevruz kutlu olsun" pankart yer alıyor.

YURT DIŞINDAN 350'Yİ AŞKIN GAZETECİ DİYARBAKIR'A GELDİ

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen 350'yi aşkın gazeteci akreditasyon yaptırdı.


ALANDA TOPLANANLAR HALAY ÇEKMEYE BAŞLADI

Alanda toplanan gruplar, müzik yayını eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı. Çocuklar alanın yakınındaki parkta oyun oynarken, bazı aileler de çimlere serdikleri kilimlerin üzerine piknik yapıyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelmeye başlayan bazı vatandaşlar beraberinde getirdikleri çay ve malzemelerle, kimileri de seyyar satıcılardan satın aldıkları ciğer kebapla kahvaltılarını yapıyor.

Parkın etrafındaki açık arazide top oynayan çocuklar, parkta çay içenler ve halay çekenlerle alanda tam bir karnaval havası yaşanıyor.


KUTLAMA ÖNCESİ OTELLERDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100'E ULAŞTI

Nevruz kutlaması öncesinde kentteki 2 bin 136 yatak kapasitesine sahip 19 otelde doluluk oranı yüzde 100 seviyesine ulaştı. Tertip komitesine yaklaşık 2 bin vatandaş davetlileri evlerinde ağırlamak için başvuruda bulundu.

NEVRUZ ATEŞİ İÇİN 400 LİTRE MAZOT, 15 TON ODUN

Seyyar baz istasyonları yerleştirilen alanda yoğun kalabalık nedeniyle platformu göremeyecekler için 2 dev ekran kurulacak. 400 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için alana 15 ton odun getirildi.

Diyarbakır'da yerli ve yabancı basın mensupları nevruz kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başladı. Alana, canlı yayınlar için araçlar yerleştirildi.

Kentte mahalle mahalle dolaşan araçlardan yapılan anonslarla vatandaşlar etkinliğe davet edildi.


YURT DIŞINDAN 600'Ü AŞKIN MİSAFİR KATILACAK

Kutlamaya, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani'nin yanı sıra, Avrupa, Güney Amerika ve KDP'den üst düzey temsilcileriyle İspanya'dan, İzlanda'dan ve Almanya'dan parlamenter düzeyinde heyetler, Belçika, Hollanda, Danimarka, Fransa, İtalya, İsviçre ve ABD'nin Ankara'daki diplomatik temsilcilerinden oluşan 600'ü aşkın misafirin katılacağı belirtildi.

"DIŞARIDAN GELECEK MİSAFİRLERE 'HOŞGELDİNİZ' DİYORUM"

Vali Mustafa Cahit Kıraç, AA muhabirine, nevruz kutlamalarıyla ilgili yapılan başvurunun ardından gerekli izinlerin verildiğini belirterek, nevruzun önemli bir bayram olduğunu vurguladı.

Nevruzun Diyarbakır için de önemli olduğuna dikkati çeken Vali Kıraç, nevruzun vatandaşların coşkulu şekilde kendilerini ifade ettikleri, şenlikle kutladıkları bir gün olduğunu kaydetti.

Kıraç, vatandaşların nevruzunu kutladığını ifade ederek, şöyle dedi:

"Dışarıdan gelecek misafirlere 'hoşgeldiniz' diyorum. Huzur, kardeşlik ve barışın tabiatın uyandığı ve insanların doğaya kendilerini daha yakın hissettikleri bir gün nevruz. Nevruzun coşkuyla, barış ve kardeşlik içinde kutlanmasını diliyorum, bekliyorum. Yürütülen çözüm süreci insanların kardeşçe yaşamlarını esas alan bir proje. Barışa, kardeşliğe, huzura, coşkuya dönük tüm adımlar çözüm sürecine bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor."

Kıraç, nevruzun çözüm sürecine katkı verecek boyutta kutlanmasını, insanları huzur içinde buluşturmasını ve sonlanması temennisinde bulundu.


ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNACAK

BDP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz ise kentin hatta bölgenin bir bütün olarak nevruza kilitlendiğini söyledi. "Bugün tarihi Diyarbakır nevruzunda sayın Öcalan'ın mektubu okunacak. Mektubun içeriği başlatılan çözüm ve müzakere sürecine dönük son bir yılın değerlendirmesi, önümüzdeki bir yılın da perspektifi olacaktır" diyen Yılmaz, mektubun Kürtçe ve Türkçe okunacağını, ancak kimlerin okuyacağının henüz netleşmediğini kaydetti.

MİSAFİRLERİ EVİNDE AĞIRLAMAK İÇİN 2 BİN KİŞİ BAŞVURDU

Yılmaz, dünyanın dört bir yanından davetlilerin kente gelmeye başladığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Güneyden 170 kişilik bir heyetin Diyarbakır'a geldiğini biliyoruz. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero İbrahim Talabani konuğumuz olacak. 'Ben nevruza gelecek misafirleri evimde ağırlamak istiyorum' diye bize başvuruda bulunan 2 bin kişi oldu. Adreslerini iletişim bilgilerini bize bildirdiler. Halkın misafirperverliğini birkez daha gördük. Bu yıl da konaklama sorunu yaşamayacağız. Kimse açıkta kalmayacak."


"NEVRUZUN TEMEL PERSPEKTİFİ BARIŞ VE KARDEŞLİK"

"Nevruzun temel perspektifi, şiarı barış ve kardeşliktir. Bu nevruzda da ruhuna uygun şekilde bu tema işlenecektir" diyen Yılmaz, beklentinin yasal ve anayasal düzenlemelerin yapılması olduğunu kaydetti.

Bu nevruzda en büyük sürprizin milyonların bir araya geleceği bir kutlamanın gerçekleştirilmesi olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle dedi:

"Böyle büyük bir etkinlik sadece Diyarbakır'da yapılıyor. Kutlamalarda sayın Öcalan'ın vereceği mesajda sürpriz olacak. BDP'li belediyelerce önceki yıllarda alınan karar doğrultusunda belediye personeli sözleşmeleri gereği 21 Mart'ta idari izinli sayılıyorlar. Diğer kamu kurumlarında çalışanlara yönelik de böyle bir düzenleme yapılabilirdi."


OTELLERDE NEVRUZ BEREKETİ

Dedeman Diyarbakır Oteli Genel Müdürü Mustafa Eryılmaz ise nevruza bu yıl geçen yıllara oranla ilginin daha yüksek olduğunu vurgulayarak, kutlamaların yapılacağı tarihten çok önce nevruza ilişkin rezervasyonların dolduğunu belirtti.

Yerli ve yabancı çok sayıda misafiri konuk edeceklerini kaydeden Eryılmaz, bu yıl basının ilgisinin de yoğun olduğunu söyledi.

Eryılmaz, 2 gün öncesinden doluluk oranının yüzde 100 seviyesine ulaştığını anlatarak, otellerin hem seçim hem nevruz hareketliliği yaşadığını bildirdi.

Geçmiş yıllarda nevruz dönemine denk gelen özellikle büyük organizasyonların olası olaylara karşı iptal edildiğini hatırlatan Eryılmaz, bu yıl ise çözüm sürecinin etkisiyle böyle olumsuz bir yaklaşımın söz konusu olmadığını dile getirdi.

Turistik Otel'in Genel Müdürü Osman Kalaycı da kentteki tüm oteller gibi otellerinde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını belirtti.

Nevruz yoğunluğuna ilişkin rezervasyon ve hazırlıkların bir ay önce başladığını ifade eden Kalaycı, hem yurt dışından hem de yurt içinden gelecek misafirleri ağırlayacaklarını kaydetti.

Kalaycı, yoğunluk nedeniyle bazı misafirleri geri çevirmek zorunda kaldıklarını anlatarak, seçim sonrasına kadar rezervasyonların dolu olduğunu, bazı ziyaretçilerin konaklama sıkıntısı yaşadığını bildirdi.

Tertip komitesinden yapılan açıklamada ise nevruz programında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlarının yanı sıra yerli ve yabancı konuklarında birer konuşma yapacağı, müzik gruplarının sahne almasının ardından Abdullah Öcalan'ın mektubunun okunacağı belirtildi.


HERO TALABANİ DİYARBAKIR'DA

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani, nevruz etkinliğe katılmak için dün özel uçakla Diyarbakır'a geldi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.