Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nin Yerine Yapılacak Projeyi Açıklıyor

Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak olan projenin lansmanını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nin Yerine Yapılacak Projeyi Açıklıyor

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

2019'UN İLK ÇEYREĞİNDE TAMAMLANACAK
Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanıp hizmete girdiğinde AKM, ülkemiz için sembol bir mekan haline gelecektir.

İNCELEMELER KULLANILAMAYACAĞINI ORTAYA KOYDU
Açılışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra yangın felaketi sebebiyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır. 1977'nin ardından depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmetler önemlidir. İncelemeler bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir.

ÜLKEMİZİN KAYBETTİĞİ YILLARIN HESABINI KİM VERECEK
15 yıl önce başlaması gereken bir işe bugün başlanıyor. AKM'yi çoktan bitirmiş, milletin hizmetine sunmuş olmalıydık. Ülkemizin kaybettiği yılların hesabını kim verecek.

AYNI EL DEVREDE
İstanbul'da inşa etiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projeleri engellemek için uğraşan güçle Suriye ve Irak'taki operasyonlarımızı sabote etmeye çalışan el de aynıdır.

HEDEFLERİMİZDEN TAVİZ VERMEDEN BUGÜNE GELDİK
Biz proje tanıtım töreninde bir arada bulunduğumuz AKM'nin yeniden inşası konusunda da sabırlı bir duruş sergiledik. Hedeflerimizden de taviz vermeden işte bugüne geldik. Daha işlevsel bir şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi'nden en çok sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Onların yanlış yolda gidiyor olmaları bizi doğru işler yapmakta alıkoyamadı.

ADIM ADIM TAKİP EDECEĞİZ
AKM inşallah 2019 ilk çeyreğinde, Murat Bey'den sözünü aldım, bitireceğiz. Zaten mermerlerine varıncaya kadar her şeyleri sundular. Beraberce bakanımla birlikte şu uygundur, şu değildir, hazırlıklarını yaptık. Adım adım bunları takip edeceğiz. İşimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalamak da mümkün değildir. Bu olmazsa olmaz bir süreç.

AKM'NİN ÖNÜNDE ARAÇ TRAFİĞİNİ GÖRMEYECEKSİNİZ
Taksim Meydanı'nda inşallah araçları da görmeyeceğiz. Gümüşsuyu'ndan yerin altından Taşkışla'ya doğru devam edecek. AKM'nin önünden araç trafiğini görmeyeceksiniz. Yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı'nı göreceksiniz. 2500 kişi içeride programları izleyecek ama bunun dışında da, dışarıda dev ekrandan halkımız meydanda çimlerin üzerinde, banklar üzerinden veya ayakta orayı izleme imkanı bulacak. Dünyada gelişmiş ülkeler meydanları ile anılır. Hepsinin kendilerine has meydanları vardır, bizim maalesef bu tür meydanlarımız hep yok oldu.

ANKARA'DA DA ADIMLAR ATACAĞIZ
Yeni bazı adımlar Ankaramızda da atacağız. Orada da yine bu tür meydanlarımıza kavuşacağız. Bunlar aynı zamanda örnek hale gelecektir. Bunu kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Proje üretemeyenlerin milleti hedef alan tavırları ise içinde bulundukları çaresizliğin ifadesidir. Çalışsalar, terleseler, dirsek çürütseler bütün sorunlar çözülecek.

TAKLİT SEVİYESİNİN BİLE GERİSİNDE KÜLTÜR ÜRETİMİNE MAHKUM EDİLDİK
Türkiye taklit seviyesinin bile gerisinde bir kültür üretimine mahkum edilmiştir. Bugün biz de muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefini isabetli buluyor ve ona sahip çıkıyoruz.

TARİHTEN GÜÇ ALINARAK YÜRÜNDÜĞÜNÜN İFADESİDİR
Projenin ilk AKM'nin tasarımcısı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından yapılacak olması tarihten güç alınarak yüründüğünün ifadesidir.

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER