07 Nisan 2016 Perşembe 13:01
“Çocuk Susar Sen Susma, Çocuk İstismarına Sessiz Kalma”
banner23
 Ahmet Bahçıvan İş merkezinde gerçekleşen basın açıklamasına çoğunluğu kadın olmak üzere çok sayıda katılım oldu. Burada basın açıklamasını okuyan İHD Şanlıurfa Eş Başkanı Nalan Durdu: “ Çocukların uğradıkları cinsel sömürü ve cinsel istismarı hâlihazırda tüm toplumlarda karşılaşılan trajik bir durumdur. Bu tür suçlar çocukların haklarının gerçek ve ciddi bir şekilde ihlali anlamına gelmektedir. Cinsel sömürü ve istismara uğrayan mağdur çocukların hayatlarında kalıcı ve zararlı izler toplumsal bir soruna dönüşerek hayat boyu devam etmektedir. Bu gerçekten hareketle çocukların cinsel ihmal, istismar ve sömürüden korunması temel bir insan hakkı olarak ele alınmış ve çocukların korunup kollanmasının devletlerin yükümlülüğü olarak insan hakları belgelerinde ifade edilmiştir” dedi.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KORUMA GÜVENCESİ VERİR

 Birleşmiş Milletler çocuk hakları sözleşmesi (madde 19) "Taraf Devletler Çocuğun ana-babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken zarar görmesi halinde korumaya alındığını belirten İHD Eş Başkanı Nalan Durdu: “ Bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suiistimale, ihmal ya da ihmalkâr muameleye, ırza geçme dâhil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar", aynı sözleşme (madde 34 ) "Taraf Devletler, çocuğu, her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suiistimale karşı koruma güvencesi verdiklerini” belirtti.

TÜRKİYE BU DURUMDA GERİ PLANDA

Birleşmiş Milletlere bakıldığında Türkiye’nin geride kaldığının altını çizen Durdu: “Ne yazık ki Türkiye taraf olduğu sözleşmelerde öngörülen hakları iç yasal mevzuata dönüştürme ve etkili bir şekilde kullanılabilir hale getirme konusunda oldukça geri durumdadır.  Suriyeli mülteci çocuklarla birlikte 25 milyon çocuğun yaşadığı Türkiye'de çocuklara özgü bir yasal düzenleme mevcut olmayıp; çeşitli yasal mevzuatın içinde görünmez hale getirilmiş düzenlemelerle durum idare edilmektedir. Bu yaklaşımla Çocukluk durumu duygusal, ruhsal, psikolojik ve sosyal bağlamından koparılarak sadece takvim yaşına indirgenmektedir” dedi.

“ÇOCUK HAKLARI YASASI YOK”

Yaşanan bunca tecavüz ve istismarlar karşısında çocuk yasasının olmadığını da belirten İHD Eş Başkanı Nalan Durdu: “Son yıllarda özellikle devletin gözetimi ve denetimi altında bulunan eğitim kurumları, cezaevleri, bakım evleri ve benzeri yerlerde çocukların yaşadığı cinsel taciz ve tecavüz vakaları ile çocukların maruz kaldığı her türden şiddetin artarak devam etmesinin en önemli nedenlerinden birisi de çocuk haklarına dair bütünlüklü bir "Çocuk Hakları Yasası"nın olmayışıdır. Çocukların maruz kalması muhtemel hak ihlalleriyle mücadelede etkili olan önleyici ve koruyucu tedbirler ile kovuşturma ve rehabilitasyon konuları bütünlüklü olarak ele alınmadığı için benzer vakaların önümüzdeki günlerde de yaşanması muhtemel” olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’DE ÖNLENEMİYOR”

Karaman'da özel bir Vakfın sorumluluğunda bulunan evlerde kalan çocukların maruz kaldığı taciz ve tecavüz olayı ve sonrasında bu olayların önlenemediğini söyleyen Durdu, konuşmalarını şöyle sürdürdü. Durdu: “Asıl görevi bu tür taciz, tecavüz, ihmal, istismar ve şiddeti önlemek olan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanının açıklamaları bir kez daha Türkiye'de neden bu tür vakaların önlenemediğini açıkça ortaya koymuştur. Belirtmek isteriz ki; bu tür vakalar sanıldığı ve söylendiği gibi bir kere mahsus şeyler değil sürekli ve devam eden vakalardır.  Çocukların söz konusu olduğu her olayda objektif bir şekilde çocuklardan yana tavır belirlemesi ve ilgili iddiaların etkili bir şekilde soruşturulmasından ve gerçeğin kamu adına ortaya çıkarılmasından yana tutum belirlemesi beklenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı yapmış olduğu açıklamayla çocukların yaşadığı mağduriyetten çok ilgili vakfın yaşayacağı mağduriyeti öne çıkararak vakıf yöneticisi gibi davranmıştır. Kuşkusuz adı geçen vakfın kiraladığı evlerin ve vermiş olduğu eğitim ile çocuklarla çalışan kişilerin seçiminin yasal mevzuata uygun olup olmadığı ayrı bir tartışma ve araştırma konusudur. Tüm bu koşullar yasal olarak sağlanmış olsa bile bu tür yerlerin kim tarafından ne şekilde denetlendiğinin de soruşturulması önemlidir. Kamuoyunun beklentisi öncelikle bu olayda sıralı tüm sorumluların ve faillerin açığa çıkarılarak etkili bir şekilde soruşturularak yargı önüne çıkarılmalarının sağlanmasıdır.

Bu olayla birlikte bir kez daha ortaya çıkmaktadır ki; Türkiye'de çocukların her tür ihmal, istismar ve şiddetten korunması için evrensel çocuk hakları belgelerinde yer alan hükümlere uygun bütünlüklü bir çocuk hakları yasası yapılmalıdır” dedi.

 Yapılan basın açıklamasının ardından katılımcılar yaşanan olayları alkışlar ile protesto etti.

Son Güncelleme: 07.04.2016 14:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.