07 Şubat 2013 Perşembe 00:00
CHP Belediye Başkanları Toplantısı
banner23

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarına çelme takmaya yönelik yapılan denetimleri şiddetle reddettiklerini belirterek, “Size sistemli bir baskı uygulanıyor, ayağınıza çelme takılıyor, hizmet üretmeyin diye özel çaba harcanıyor” dedi. 

 

CHP Belediye Başkanları Toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında başladı. Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, denetimin temel kuralının objektif olmasında olduğunu belirtti. Belediye başkanlarının seçildikleri partilere göre denetlenmesi doğru bir kural olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Seçildikleri partilere göre iktidar partisinin davranışını endekslemesi doğru bir kural değildir. Çünkü belediye başkanı bir siyasal partiden seçilir, seçildikten sonra siyasal görüşü ne olursa olsun belde halkını kucaklar” dedi. 

Yurttaşlar arasında ayrımın CHP’li belediye başkanlarının kabul edeceği bir durum olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarının ayrım yapması durumunda denetimin en şiddetlisinin yapılmasını istedi.


“HUKUKSUZ DENETİM OLMAZ”

Hukuksuz denetimin olmayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer siz bir belediyeyi denetliyorsunuz diyelim, bu belediye hiçbir belediyeye uygulamadığınız tutarda 100 denetim uzmanını, aynı zamanda ve eş zamanlı gönderiyorsanız, hiçbir belediyeye uygulamadığınız bir denetim modelini bir belediyeye uyguluyorsanız bu doğru bir kural değildir. Bu nedir? İş yapmasın belediye, hizmet üretmesin bu belediye… Ben bu belediyeye nasıl çelme takarım, anlayış budur. Bu anlayışla yapılan denetimi şiddetle reddediyoruz ve doğru bulmuyoruz” dedi.

CHP’li belediye başkanlarının hatalarının ve eksikliklerinin olabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, denetimin aynı zamanda eğitici olmak zorunda olduğunu ve çağdaş denetiminin kuralının bu olduğunu söyledi. Denetimin aynı zamanda demokrasinin de gereği olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, denetimin özünde halktan toplanan paraların nerelere harcandığının hesabının olduğunu kaydetti.


“SİZE SİSTEMLİ BASKI UYGULANIYOR”

Belediye başkanlarına seslenen Kılıçdaroğlu, “Size sistemli bir baskı uygulanıyor, ayağınıza çelme takılıyor, hizmet üretmeyin diye özel çaba harcanıyor” dedi.

“Kamu kaynaklarını nereye harcadınız diye size soru sorulmuyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Eğer bir siyasal iktidar kamu kaynaklarının nerelere harcandığının konusunda duyarlıysa, TBMM’ye kesin hesap yasası geldiği zaman Sayıştay’ın raporlarının da Meclis’e gelmesi gerekiyor. Geldi mi? Gelmedi. Gayri meşru bir bütçeyle hükümet ülkeyi yönetiyor. Kendi yaptığının farkında değil. İlk kez bir siyasal iktidar, TBMM adına denetim yapan Sayıştay’ın raporu gelmeden, yasalara göre gelmesi gerekiyordu, bütçe tasarısını yasalaştırdı. Yerel yönetimlerin hesabını denetleyecekseniz, önce dönüp bin kendinize bakın” diye konuştu.


“BİZ BUNLARDAN KORKMAYIZ, BUNLARDAN ÇEKİNMEYİZ”

En son operasyon yapılan CHP’li belediyelerden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne 2012’de bir operasyon yapıldığını ve buradaki gerekçenin, engellilerin toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yine bir baskın. Uzun uzun incelemeler araştırmalar, gözaltılar başka bir şey yok. Bumu denetim anlayışı. Bizim Büyükşehir Belediye başkanlarımız sahte kalpazanlık bilet basıp bilet mi bastılar. Denetim yapacaksanız istersiniz belgeyi, denetim elamanını gönderirsiniz İncelemeler yapıldı böyle bir şeyin olmadığı çıktı ortaya. Ne oldu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız itibarsızlaştırıldı mı? Hayır daha da itibarlı hale geldi. Bütün baskılara rağmen, gene Eskişehir’de engelliler toplu ulaşım araçlarına ücretsiz biniyor ve gidiyorlar. Eminim yakında bir operasyon daha yapılır. Biz bunlardan korkmayız, hiçbir belediye başkanımızın verilmeyecek hesabı yok” dedi.


“ESKİŞEHİR, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA SAHİP ÇIKTI”

“Bütün yetkililere sesleniyorum. Türkiye’deki hiçbir siyasi parti ayrımı yapmaksızın, ellerini vicdanlarına koyup düşünsünler, Eskişehir’i Eskişehir yapan bir dünya markası yapan belediye başkanını nasıl çalışamaz noktaya getiriyorsunuz siz” diye soran Kılıçdaroğlu, "Bursa ile Ankara arasında bir vaha Eskişehir. Eskişehir, büyükşehir belediye başkanına sahip çıkmıştır, bu bizim için onur verici bir durumdur” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmalarından sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti. CHP’nin soruşturma geçiren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da toplantıya katıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, soruşturma geçiren belediye başkanlarını iki yanına alarak desteğini verdi.


Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlere hazır olduklarını, seçim bildirgesinde vaat edilen her şeyi üzerine ilave ederek yaptıklarını belirterek, CHP’li belediyelere yönetim denetimleri eleştirdi. Öz, “Yerel seçimlere çok rahat giriyoruz. Kartal Belediyesi olarak denetimler konusunda herhangi bir rahatsızlığımız yok. Denetimlerin parti farkı gözetilerek yapılmasından rahatsız olunuyor” dedi. 


Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında bugün başlayan ve 2 gün sürecek olan ‘CHP Belediye Başkanları Toplantısı’na katılan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) sorularını cevaplandırdı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantının açılışında yaptığı konuşmada CHP’li belediye başkanlarına yönelik denetimleri sert bir dille eleştirmesine destek veren Öz, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında da bahsettiği belediyelerin denetlenebileceğini ve her denetimin belediyeyi daha da ileriye taşıyacak yönteme vesile olduğunu söyledi.


“BAŞKA PARTİLERİN OLMASI HİZMETİN DAHA KALİTELİ OLMASINA NEDEN OLACAKTIR”

Denetimlerin kamu vicdanını rahatsız edecek yöntemlerle olmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Öz, “Eğer denetimlerden kamu vicdanı rahatsız oluyorsa, parti farkını gözettiği için rahatsız olunuyor. Hizmet üretmekte zorlanılıyor. İnsanların o hizmete ulaşmasında sıkıntı oluşuyor. Bizler, bürokraside tecrübeliyiz, yaş olarak tecrübeliyiz. Ama tecrübesiz arkadaşların demoralize olmasına neden oluyor. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurları. Herkes aynı partiden olacak diye bir kural yok. Başka partilerin olması hizmetin daha kaliteli olmasına neden olacaktır” diye konuştu.


“KARTAL BELEDİYESİ’Nİ GELİP DENETLEYEBİLİRLER, HERHANGİ BİR RAHATSIZLIĞIMIZ YOK”

Kartal Belediyesi olarak denetimler konusunda herhangi bir rahatsızlığının olmadığını belirten Öz, “Gelebilirler, denetleye bilirler. Çünkü denetimlerle birlikte hem övgüler alıyoruz, hem de eksik olan taraflarımızı da tamamlıyoruz. Mesela, ‘Ön Mali Kontrol Sistemi’ni biz yıllardır yapıyoruz. Bütün ihaleler ön mali kontrolden geçiyor. Bu uygulama Sayıştay ekiplerince tespit edildiğinde, tebrik edildi. Bunlar güzel. Güzel olmayan kamu vicdanı rahatsız olmamalıdır” dedi.


“VAAT ETTİĞİMİZ HER ŞEYİ ÜZERİNE KOYARAK YAPTIK”

Kartal Belediyesi’nin yerel seçimlere hazır olduğunu da ifade eden Öz, yerel seçimlere hazırlanırken ortaya koyulan seçim bildirgesinde vaat edilen her şeyi yaptıklarını ve ilavelerini de yaptıklarını söyledi. Kartal Belediyesi olarak yerel seçimlere çok rahat gireceklerini dile getiren Öz, konuşmasına şöyle devam etti:


“En önemli konu, ‘depremi birlikte yeneceğiz’ demiştik. Hiç yaşanılsın istemezdik. Van’daki deprem sonrasında, deprem konusu hükümetin gündemine de girdi. Biz bu yasa olmadan önce kira yardımı meclisten çıkartmıştık, bu Van’daki depremin ardından kira yardımı hem hükümetin, hem de büyükşehir belediyesinin gündemine düştü. Burada öncü olmak bizi mutlu ediyor. Sitelerle sürekli konuşuyoruz, görüşüyoruz. Metrekare hesabının değil, insan hayatının çok önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz deprem dönüşümünde de önemli yollar aldık. Yerinde dönüşümde önemli yollar aldık. Hatta temel attık, topu sahibi, mülkiyet sahibi yaptığımız, mülkiyet sorununu çözdüğümüz insanların 9 tane gecekondunun birleşip bina yapmalarını sağladık. Somut örnekleriyle epey yol aldık. Kartal Belediyesi yaptıklarıyla yerel seçime hazırdır. Takdirde kamuoyunun ve halkımızındır. Kabul buyururlarsa göreve devam ederiz.”


“EN ÖNEMLİ PROJEM, ‘YIL BOYU SÜNNET KAMPANYASI’”

Kartal Belediyesi’nin en önemli projesini İHA’ya anlatan Öz, Kartal Belediyesi’nin çok güzel projelere imza attığını, huzur evi satın aldıklarını, binalar yaptıklarını söyledi. Kartal Belediye Başkanı olarak en önemli projesinin “Yıl boyu sünnet kampanyası” olduğunu ifade eden Öz, “Nüfusunun yarısı erkek olan ve Müslüman olan bir ülkede bütün erkekler sünnet oluyor, operasyon geçiriyor. Ama sünnet politikamıza dikkat çekmek için sünneti yıla yaydık. Hepatit B, C ve Aids’den korunmalım istedik. Bu nedenle hastanelerle ihaleyle Kartallıyım diyen, Kartal’a kayıtlı olan herkesin ister zengin ister fakir olsun bize müracaat edebiliyor ve sünnet olabiliyor. Bunu da yıla yaydık. Sene bir kez de bunun etkinliğini yapıyoruz. Dilerim hem Sağlık Bakanlığı, hem de diğer yerel yöneticiler bu konuya dikkat edeler. Kimse ağzınızdan dişinizi çekemez, diş hekimi olmadan. Ama eline çantayı alan herkes sünneti yapıyor. İşte bu konuda dikkat çekmek ve bunu yasal bir zemine, usta ellere teslim etmek istiyoruz. En büyük projemiz olarak sünnet politikası diyorum” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.