Bu ürünlerden uzak durun!

Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinde açıklandı.Açıklamaya göre, Gıda Güvenliği Bilgi Sisteminin kurulması, riske dayalı denetim sistemine geçilmesi gibi çal

Bu ürünlerden uzak durun!

Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinde açıklandı.

Açıklamaya göre, Gıda Güvenliği Bilgi Sisteminin kurulması, riske dayalı denetim sistemine geçilmesi gibi çalışmalar neticesinde, 2014 yılı sonu itibariyle yaklaşık 600 bin denetim gerçekleştirildi.

Resmi kontroller sonucunda zaman zaman çok düşük miktarda da olsa 2014 sonu itibariyle yaklaşık 600 bin denetim sonucu 155 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı, 40 parti üründe ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etken maddesinin yer aldığı tespit edildi.

Birinci grupta yer alan taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili olarak toplam 39 parti ürün açıklandı. Taklit vetağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanarak, bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildi.

İkinci grupta bulunan, kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde laboratuvar analizleri neticesinde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen 6 parti ürün listede yer aldı. Bu ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecek.

Ayrıca söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.


Firma Adı Ürün Adı
Hamza Usta Keyif Mangal Restaurant-Elmadağ/Ankara Köfte Harcı (Dana Eti) (Kanatlı Eti Tespiti)
Kanatçı Sarayı-Küçükçekmece/İstanbul Lahmacun (Sakadat Tespiti)
Oğuz Piknik-Altındağ/Ankara Döner (Dana Eti) (Kanatlı Eti Tespiti)
Yıldırım Gıda İnş. Otomotiv-Bağcılar/İstanbul Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Kanatlı Eti Tespiti)
Selim Bosna Et ve Et Ürünleri-Vize/Kırklareli Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Soya Tespiti)
Daim Güven Et-Kağıthane/İstanbul Kıyma (Dana Eti) (Sakadat Tespiti)
Adaklı Pide Salonu-Sultanbeyli/İstanbul Kır Pidesi Harcı (Sakadat Tespiti)
Yaşam Kasap-Sultanbeyli/İstanbul Kıyma (Dana Eti) (Sakadat Tespiti)
Doy-An Piknik-Etimesgut/Ankara Et Döner (Kanatlı Eti Tespiti)
Sukaş Kimya, Tarım, Hayvancılık-Aziziye/Erzurum Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Sakadat Tespiti)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER