Böylesi Ancak Türkiye'de Olur Dedirten Olay!

Konya'da yaşanan inek kiralama olayı ve sonrasında yaşananlar komedi gibi. Yüzlerce kişiden paraları toplayan şirket vatandaşlara inekler öldü, size süt yerine yem verelim teklifinde bulundu!

Böylesi Ancak Türkiye'de Olur Dedirten Olay!

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, sadece Türkiye'de yaşanabilecek bir olayı köşesine taşıdı. Konya Karapınar'da hayvancılık yapan şirketin internet sayfasının açılışında şöyle bir duyuru çıkıyor karşınıza: “… Kiralama, hayvancılık sektöründe 'sıfır riskli bir yatırım projesidir. … İnek kiralama projemize yatırım yapıp siz de hemen kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.”

Gelelim “yurdum insanının bir ineği kaç liraya kiraladığına ve bu işten aylık kazancının ne olacağına?

9 bin lira ödeyip bir inek kiralayana, ayda 180 litre sütün parasını katılımcı payı olarak ödüyor firma. Buna inanıp, inek başı 9 bin lira ödeyerek şirketle sözleşme yapanların sonu ne mi oldu?

18 bin liraya iki inek kiralayan İlayda Ayvaz Sarı, başına gelenleri şöyle anlattı:

“17 Ocak 2018'de şirketle sözleşme yapıp, 18 bin lira ödeyip iki inek kiraladım. 16 Şubat 2018'de şirket, ineklerin öldüğünü ve faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Hiç inek almamışlar ve bin civarında mağdur var. Ödediğimiz paralara karşılık, fabrikalarından yem almayı öneriyorlar bize. Alacağımız yemleri düşük fiyata spot piyasaya vermekten başka çaremiz yok.”

9 bin liraya kiralayacakları bir ineğe karşılık ayda 180 litre süt parası dağıtma vaadiyle para toplayıp sonra, “İnekler öldü” deyip yem vermek, yatırımcı için mağduriyet demek.

Tarımdanhaber.com

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER