08 Temmuz 2013 Pazartesi 00:00
Borcu Olan Yandı!
banner23

Dünya Bankası'nın raporuna göre Türkiye'de yurtiçi tasarruflarda bir gerilemeyaşanıyor...

Borç yükü fazla olan borsa şirketleri için oldukça zorlu bir dönem önümüzde duruyor. Kurdaki yukarı hareket ve faizlerin yüzde 7'nin üzerinde çıkması, firmaları olduğu kadaryatırımcıları da kaygılandırıyor. Not artırımlarıile yakalanan iyimser hava kayboldu.2012 yılının kasım ayında Fitch'in not artırımıile olumluya dönen hava yön değiştirmişe benziyor. 5 Kasım'da Fitch'in notumuzu yatırımyapılabilir seviyeye yükseltmesinin ardından, BIST'in yükseliş trendini kısa ve uzun vadedesürdürmesi beklenirken sermaye girişi ve yatırımların artacağı öngörüsü hakimdi

Bu durum borsanın bir yıllık süreçte yüzde 20'ye yakın yukarı potansiyel beklentisini beraberinde getiriyordu. 1 yıl önceki yüksek beklentinin yerinde şimdilerde fazla bir şey kalmış değil. Benzer durumu 2009 ilk çeyrek bilançolarında görmüştük. Şüphesiz o dönem yaşanan küresel krizin de etkisiyle 1.20'lerden 1.80'lere tırmanan dolar, borcu yüksek şirketlerde ciddi bir hasar yaratmıştı. Aynı dönemde borçları yüksek firmaların kârları yüzde 62 oranında erimişti. Kur farkından kaynaklanan giderler finansal giderleri artırıyor. Bu da maliyet kalemlerini artırmakta ve neticesinde karlılığı düşürücü etkide bulunmakta. Yatırımda bulunmak isteyen ya da işletme sermayesine ihtiyaç duyan firmalar için yükselen faizler ayrı bir sıkıntı kaynağı. Artan faizler yatırımı engelleyici bir etken olarak öne çıkarken firmaların hareket kabiliyetini sınırlayabilmekte.

Böylesi olumsuz şartları büyük şirketler nispeten daha kolay atlatma gücüne sahip olsalar da küçük şirketlerin daha fazla zorlandıkları da bir gerçek. Fakat dış kaynak ihtiyacı olması halinde ister büyük ister küçük olsun tüm firmaların artan kur ve faizden etkilendiği de ayrı bir gerçeklik.

‘YATIRIMA TEŞVİK' BES BÜYÜMESİNİ DESTEKLİYOR

Dünya Bankasının raporuna göre Türkiye'de yurtiçi tasarruflarda bir gerileme yaşanıyor. Yurt içi tasarruf 1990'larda GSYH'nın yüzde 23,5'i iken bu oran 2010 yılında yüzde 12,7 seviyelerine geriledi. Aynı dönemde kamu tasarrufları artarken özel tasarruflarda azalma gözlenmekte.

Tasarrufta yaşanan gerilemenin en büyük nedeni ise ertelenmiş tüketimin yolunun açılması. Geçen süre zarfında konut ve otomobil harcamalarını teşvik eden politikalar tasarrufu değil harcamaları ön plana çıkardı. Sonucunda ise kişilerin borçlanma oranı ciddi şekilde arttı.

Bireysel emeklilik sisteminin yaygınlaşması, artan harcama kültürünü dizginlerken tasarrufun artmasına da olumlu katkıda bulunacağa benziyor. Devletin bireysel emeklilik sistemini desteklemesibireyleri yatırıma teşvik etmekte. Geçen altı aylık sürede de bunun etkileri görülmeye başlandı. Ancak yakalanan ivmenin devam etmesi yani moda deyimle sürdürülebilirlilik, ülke ekonomisinin büyümesi ve gelirlerin artması ile yakından alakalı bulunuyor.

KATKI PAYI YARADI, BES 6 AYDA YÜZDE 15 BÜYÜDÜ

Bireysel emeklilik sistemi (BES), devlet katkısı ile sağladığı temposunu koruyor. 28 Haziran tarihli verilerine göre sistemdeki toplam birikim 22.9 milyar TL'ye ulaştı. 482 milyon TL'lik devlet katkısını da ilave ettiğimizde yaklaşık 23.6 milyar TL tutarında bir tasarrufa erişiyoruz. Bu rakam geçtiğimiz yıl sonunda 20.3 milyar TL seviyesindeydi.

6 ayda yüzde 15 büyümeye ulaşan sistemdeki katılımcı sayısı 3 milyon 685 bin kişi oldu. 10 yılda 3.1 milyon kişiye ancak ulaşabilen sistemin 2013'ün ilk yarısında 500 bin kişilik bir artış sağlaması önemli . Emeklilik sistemi ile yakalanan yükseliş ivmesinin devletin desteği ile hız kazandığı görülüyor. 2003 yılında uygulamaya geçen ve başlangıçta istenilen büyümeyi yakalayamayan sistemde yüzde 25 devlet katkısının önemi hissediliyor. Zira bu yılın başlarında uygulamaya giren devlet katkısı sisteme girişleri teşvik ederken, bireysel tasarrufların büyümesini de sağlıyor

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.