Bedelli Askerlikte Hazırlıklar Tamam

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Şu anda biz hazırız, bütün alternatiflerimizle hazırız." dedi.

Bedelli Askerlikte Hazırlıklar Tamam

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak." dedi.

Canikli, Yeni Şafak'ın sosyal medyadan yaptığı canlı yayında bedelli askerlikle ilgili soruyu da yanıtladı.

Seçimden sonra bedelli askerlikle ilgili ne yapılacağı ve bunun kimleri kapsayacağına ilişkin soru üzerine Canikli, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük oranda profesyonel orduya geçtiğini söyledi. Yükümlü olarak askere gidenlerin, çatışma alanına, ön hatta gitmediğini, geri hizmetlerde görev yaptığını vurgulayan Canikli, "Bunun bir tane bile istisnası yok." dedi.

Canikli, bedelli askerlikle ilgili yoğun talep olduğunu, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekli açıklamaları yaptığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra biz bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Şu anda biz hazırız, bütün alternatiflerimizle hazırız. Aşağı yukarı 4 veya 5 seçenek var. Yaş var, ücret var, ücretin kullanma yerleri var, başka birtakım teknik ayrıntılar var, onları farklı formatlarda hazırladık. Hepsinde ortak, hiçbir askerlik hizmetinde bulunmayacaklar, gitmeyecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak. Aralık 2014'te çıkan bedelli yasasında yaş 26, ücret 18 bin liraydı. Başvuranların sayısı ise 203 bindi. Bir önceki 2011'in Aralık ayında çıkmıştı. Orada ücret 30 bin lira, yaş 27 idi, faydalanan 70 bindi."

Bedelli askerliğe yönelik kalıcı çözümün sorulması üzerine Canikli, "Yükümlülüğü kaldırmayacağız, yükümlü sistem devam edecek, bunu kaldırmayacağız kesinlikle." ifadesini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Memo
Memo - 1 yıl Önce

Bu Türkiye deki haksızlığın adaletsizliğin bir örneğidir paranız yoksa askere git şehid ol yada egitimyap sürün paranın varsa ver devlete git rahat et eğlen nasıl olsa fakir çok yerinize onlar şehid olur onlar vatanı korur vatan sağolsun bu ayıbı marifetmiş gibi gündeme getirenler sağolsun sizin paranız var buvatanıda koruyacak çok. Garibanvar bu yorumu yayınlamayan çok şerefli var

Memo
Memo - 1 yıl Önce

Unutmayın. Hiçbir haksızlık cezasız kalmaz Allah büyüktür o herşeyi gören dir

Memo
Memo - 1 yıl Önce

Neyapalım zil takıp oynayalımmı bizler paramız olsa bile gidip görevimizi yaparız gerekirse şehit gerekirse gazi gerekirse bayrağımızı oluşturan kan oluruz. Bu vatanı parayla değil kanlarımızı dökerek aldık onun için vatan borcu parayla ödenmez. Aslan gibi git aslan gibi gel herkes gibi

Memo
Memo - 1 yıl Önce

Ne oldu yayınlayın demedilermi neolursan ol yeterki mert ol doğru ol en önemlisi insan ol

SIRADAKİ HABER