Bedelli Askerlik Seçimden Önce Çıkacak Mı?

Başbakan Binali Yıldırım'ın seçimden önce bedelli bekleyenlere bir haberi var: "Seçimden önce olmaz, gerçekçi olmak lazım..." Muharrem İnce'nin köprü eleştirileri için de "Gelsin nasıl köprü yapılır yanımızda biraz kurs alsın" dedi.

Bedelli Askerlik Seçimden Önce Çıkacak Mı?


BAŞBAKAN Binali Yıldırım'ın 24 Haziran seçimleri öncesinde bedelli askerlikle ilgili yaptığı açıklamalar bedelli bekleyenlerin umutlarını artırdı. "Seçimden önce bedelli askerlik çıkar mı acaba" beklentisi içine giren milyonlarca gence Başbakan binali Yıldırım'dan yeni haber var: "Bedelli seçimden önce çıkmaz dürüst olmak lazım” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Kars mitingi sonrası İnternethaber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık'ın sorularını cevapladı. İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın gündeme ilişkin sorulara verdiği cevaplar...

SEÇİMDEN ÖNCE BEDELLİ ASKERLİK ÇIKMAZ

- Bedelli askerlikle ilgili konuşunca sosyal medyada çok konuşuldunuz. Bedelli askerlik seçim öncesi çıkacak mı?..

- Çıkmaz… Dürüst olmak lazım…

- Bedelliyi seçim vaadine dönüştürdüler eleştirileri var…

- Onu diyenler de olabilir ama. Benim başından beri söylediğim şey şu:

5 milyonun üzerinde askerlik çağında gencimiz var… Bunlar diyor ki ‘bizi askere alın’… Biz de diyoruz ki ‘kusura bakmayın biz alamayız, biz ancak 350 bin kişi alırız.' 15 senede ancak biter… Arkadan gelenleri de saymıyorum… Bu gençlerimizin bir kabahati var mı?.. 'Askerlik yapayım' diyor almıyoruz, ‘Bırak yakamı hayatımı idame edeyim, planlarımı yapayım, ev yuva kurayım, iş kurayım iş hayatına atılayım geleceğimi planlayayım’ diyor… Ama yapamıyor. Bunu çözmek bizim görevimiz.

ÜLKENİN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ BEDELLİ DEĞİL TABİİ

- O zaman biraz sabır diyorsunuz yani…

- Şöyle; Bu iş artık sürdürülebilir olmaktan da çıktı. Buna köklü bir çözüm getirmemiz lazım. Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacı belli. Zaten bu ihtiyacı da özellikle 15 Temmuz’dan sonra profesyonel orduya geçerek temin ettik. Şu anda TSK’da operasyona silah altındaki erler katılmıyor Hadi Bey.. Profesyoneller askerlik görevini meslek olarak seçenler katılıyor. O sebeple de TSK’da bir zafiyet yaşanması söz konusu olmaz. O planlama da yapılır ve bu işin mutlaka kısa sürede öncelikli olarak ele alınacak ve çözülecek. Ancak elbette birinci önceliğimiz bedelli değil. Seçimden sonra Türk Silahlı Kuvvetleriyle de görüşülüp askerlikteki bu yığılmanın nasıl çözüleceğini görüşürüz.

Kaynak: İnternet Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER