Başkan Erdoğan Duyurdu! Yeni Askerlik Sistemi Geliyor

Başkan Erdoğan'ın duyurduğu yeni askerlik sistemine göre, 3 aylık temel eğitimden sonra 6 ay boyunca asgari ücret tutarını ödeyenler terhis edilecek. Askerde kalanlara ise 6 ay boyunca asgari ücret ödenecek.

Başkan Erdoğan Duyurdu! Yeni Askerlik Sistemi Geliyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünü ettiği yeni askerlik sisteminin detayları ortaya çıkmaya başladı. Yeni sisteme göre 9 aylık tek tip askerlik sistemi geliyor. 3 aylık temel eğitimden sonra 6 ay boyunca asgari ücret tutarını ödeyenler terhis edilecek. Askerde kalanlara ise 6 ay boyunca asgari ücret ödenecek.

9 AY TEK TİP ASKERLİK SİSTEMİ GELİYOR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bir daha bedelli askerliğe gerek kalmadan, yeni ve kalıcı bir askerlik sistemi getirileceğini açıkladı. Yeni sistem için de farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor. Sözcü'den Emin Özgönül'ün haberine göre; bu çalışmalarda ''Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda olması, eğitimli insan gücünden daha uzun ve etkin biçimde yararlanılması'' ilkesinden yola çıkıldı. Bugüne kadar "Uzun dönem erlik, kısa dönem erlik, yedek subay, bedelli, dövizli ve kamuda çalışma" biçiminde uygulanan askerliğin, profesyonel orduya geçilene kadar, herkes için 9 ay süreyle ve tek tip olması öngörülüyor. 3 ay temel eğitim yapılması, kalan 6 ayın kıtada geçirilmesi ve yedek subaylığın da tamamen kaldırılması planlanıyor.

ASGARİ ÜCRET ÖDENECEK

Ön çalışmaya göre profesyonel orduya geçilip uzman erbaş sayısı yeterli seviyeye ulaştığında, askerlik yükümlülüğü her yurttaş için zorunlu ve 3 ay temel eğitimden sonraki 6 ay da bedelli olacak. 6 ay için aylık asgari ücreti ödeyen terhis edilecek. Para ödemeyip askerde kalanlara ise her ay asgari ücret tutarında maaş verilecek. Yurtiçi bedelli askerlik de artık gündeme gelmeyecek.

HABERLERCOM

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİL DAĞ
HALİL DAĞ - 10 ay Önce

SAYIN ERDOĞAN SEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANISIN YAPMA BÖYLE SANA YAKIŞMIYOR AYIPTIR GÜNAHTIR MÜSLÜMAN İNSAN YALAN SÖYLEMEZ KİMSENİN HAKKINI YEMEZ SÖZÜNDE DURUR SÖZ NAMUSTUR SEN NİÇİN BÖYLE YAPTIN SEN BÖYLE YAPACAKTIN NİÇİN BIRAKMADIN SAYIN DEVLET BAHÇELİ ADAM HAKKIMIZI VERECEKTİ İŞİMİZİ YAPACAKTI ÇIKTIN Bİ YALAN SÖYLEDİN ORTADAN KAYBOLDUN HAKKIMI BAŞKASINA VERDİN 2 YILDIR SENİN PEŞİNE DÜŞMÜŞÜM SEN VERDİĞİN SÖZDEDE DURMADIN VER PARAMIZI HAKKIMIZI YOLUMUZA İŞİMİZE GİDİLİM YANİ HAKKIMIZI ALABİLMEK İÇİN AHLAKIMIZI TERBİYEMİZE BOZALIM KÖTÜMÜ OLSUN SENİN AMACIN NEDİR SEN NİÇİN HAKKIMI VERMİYOSUN SEN NİÇİN BÖYLE YAPIYORSUN SEN BENİ YEDİN BİTİRDİN BİZİ MAHFETTİN EVİMİZİ OCAGIMIZI YERLE BİR ETTİN YETER YAPMA ALLAHTAN KORK YETER VER HAKKIMIZI YOLUMUZA GİDELİM

SIRADAKİ HABER