20 Şubat 2016 Cumartesi 00:33
Başbakan Yardımcısı Akdoğan: Zalim Esed'in yeni işbirlikçisi Rusya
 Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Esed rejimi zaten zalim, katil bir yönetim, yüz binlerce insanı katletti ama şimdi bu zulmün yeni bir işbirlikçisi var. O da Rusya. Başka bir takım ülkeler de tabii destekliyor, bir konsorsiyuma dönüşmüş durumda" dedi.
Akdoğan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken, Ankara'daki terör saldırısının arka planının paylaşılıp paylaşılmayacağına ilişkin, adli, idari soruşturmanın devam ettiğini, canlı bombanın kimliğinin tespit edildiğini, ilişkili olduğu bazı şahısların yakalandığını hatırlattı.

Bölgede bir takım terör örgütleri olduğunu ve bunların üzerinden yeni tanzimler yapılmaya çalışıldığını dile getiren Akdoğan, bu terör örgütlerinin ülkelere istikamet vermek, rota çizmek, Türkiye'nin terörle mücadele azmini kırmak veya Suriye politikasına bir şekilde yön vermeye çalışmak gibi farklı amaçları olabildiğini anlattı.

Rusya'nın DAEŞ'le mücadele ettiğinin söylendiğini ancak, bombardımanın yüzde 95'nin DAEŞ'in olmadığı, ılımlı muhalefetin, sivillerin olduğu noktalara yapıldığını belirten Akdoğan, bunun açıkça bir katliam olduğunu kaydetti.

Esed rejiminin yüz binlerce insanı katlettiğini ancak şimdi bu zulmün yeni bir işbirlikçisi olduğunu aktaran Akdoğan, "O da Rusya. Başka bir takım ülkeler de tabii destekliyor, bir konsorsiyuma dönüşmüş durumda. Bu işbirliği zeminine baktığımızda bir takım örgütlerin bunun doğrudan içinde olduğunu veya dolaylı maksat, amaç itibarıyla onların işine yarayacak şekilde hareket ettiğini görüyoruz. PYD, açıkça rejim de itiraf etti 'Biz işbirliği içindeyiz' diye... Devamlı söylüyoruz, PYD rejimle mücadele eden bir yapı değil, rejimin işbirlikçisi bir yapıdır. Bu işbirlik zemini Rusya, rejim, PYD, başka bir takım işte Hizbullah gibi bazı örgütler, geniş bir işbirliği zemininde bir faaliyet yürütülüyor" diye konuştu.

"Romantizmle hareket etmiyoruz, savaş meraklısı da değiliz"

Yalçın Akdoğan, Ankara'daki terör saldırısının PYD ile irtibatlı olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

"PKK eşittir PYD. Bu, terörist bir unsurdur ve bu saldırıları gerçekleştirmiştir. Bu yüzden bu Türkiye için öncelikle bir ulusal güvenlik meselesidir. Burada çifte standarda son verilmesi lazım. Terör örgütlerine silah göndereceksiniz, bize de taziye mesajı göndereceksiniz. Bu ikiyüzlüklüktür. Artık bu ikiyüzlülüğe son vermek lazım. Biz, ciddi bir uluslararası işbirliği ve dayanışma istiyoruz terörle mücadelede, net bir tavır ve samimi bir duruş, işbirliği arzu ediyoruz. Top atışı angajman kuralları çerçevesinde yapılıyor. Biz, maceracı değiliz, romantizmle hareket etmiyoruz, savaş meraklısı da değiliz. Hükümet rasyonel, gerçekçi bir zeminde hareket ediyor."

Ankara'daki saldırı 

Ankara'daki terör saldırısında saldırganın kimliğinin hemen ortaya çıkmasının kamuoyunda çok tartışıldığının sorulması üzerine Akdoğan, PYD'nin kimlerle işbirliği içinde olduğunun görüldüğünü söyledi. 

Saldırganın da PYD'li olduğunu, PKK ağı içinde eylemi gerçekleştirdiğini belirten Akdoğan, "PYD'liler hemen tutuşmuş bir şekilde 'Bizimle ilgisi yok' falan diye açıklamalar yaptılar. Belki de kimliğin hiç bilinmeyeceğini düşünüyorlardı. Çok iyi titiz bir çalışmayla hemen tespit edildi. Onlar zorda kaldılar. Açık bir şekilde şahıs belli, irtibatları belli, kimin ne yaptığı belli. Çok spekülasyona açık bir durum değil" dedi. 

ABD'den "Biz de öyle bir bağlantı yok" açıklamasının geldiğinin belirtilmesi üzerine Akdoğan, şu yanıtı verdi:

"Çok şey söylenebilir, Birleşmiş Milletler veya birleşik devletler... Hastaneleri kimin vurulduğu belli. Niye ona laf söyleyemiyorsunuz?. Türkiye iki tane top atışı yaptığında, hemen toplanıyorsunuz, hemen açıklama yapıyorsunuz. Ortada siviller katledilmiş, bu bir savaş suçu. Hastane vurulmuş, bebekler vurulmuş. Sadece bunun vurulduğunu söylüyorsunuz. Kimin vurduğuyla ilgili cümle kuramıyorsunuz. Fail belli. Buna bir kınama yayınlayın. Böyle bir flüluk içerisinde bundan dolayı Suriye sorunu çözülmüyor. Dirayetsiz, korkakça davranılırsa böyle bir yere varılamaz. Rusya bu yapıyı gördü ve giderek alan kazanıyor. Gürcistan'da, Ukrayna'da yaptı, Suriye'ye geldi. Dünyanın da birşey diyeceği yok. Böyle bir yapı olmaz. Artık biraz sesi yükseltmek lazım. Yoksa burada yeni göç dalgaları da olur, başka insani katliamlar da olur."

"Suriye sorunu çok aktörlü bir hale geldi"

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye'nin öngörüleri, tahminleri tuttu, tutmadı...' Süper güçlerin tahminleri ne kadar tuttu? Onların da bir takım eylem planları vardı. Tablo tamamen değişti, çok karmaşık bir hale geldi" dedi. 

Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Suriyeli olduğunun belirtilmesi üzerine Akdoğan, "Suriye'den tabii yüz binlerce insan geldi. Göçmen derken ölümden kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan, kampta kalan, yani o kategoride birisi değil" dedi.

Akdoğan, Suriye sorununun sona ermesiyle ilgili öngörüsünün sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Mesele ilk başta birkaç aktörlüydü ancak şu anda durum çok aktörlü hale geldi. DAEŞ, PYD çıktı. Rusya, İran işin içine girdi. ABD, müttefikler falan baktığımızda, çok oyunculu bir oyun var ortada. Bunların hepsinin ayrı bir amacı var. Bu açıdan bakınca çok kısa vadede çözülecek gibi durmuyor. Bu tabii Türkiye’nin öngörüleri, tahminleri tuttu, tutmadı... Süper güçlerin tahminleri ne kadar tuttu? Onların da bir takım eylem, planları vardı. Sonra tablo tamamen değişti. Bu yüzden bölgeye dönük öngörü de çok kolay değil. Çünkü çok karmaşık bir hale geldi." 

"Rejim sorunun ana kaynağıdır"

Bölgede herkesin kendi amacını gerçekleştirmek için bir oyun oynadığını, kullanılan malzemenin de DAEŞ olduğunu dile getiren Akdoğan, şunları kaydetti:

"IŞİD'e dair bir şey yaptıkları yok. Yani IŞİD'den en çok mağdur olan ülke Türkiye ve bence en samimi gayreti gösteren ülke de Türkiye. Yıllarca dezenformasyon, kara propaganda yapıldı. Bu işin mağduru Türkiye'dir. Türkiye, samimi gayretle bir mücadele ortaya koymaktadır. IŞİD'le çok ciddi bir mücadele yapılmalıdır ama sadece IŞİD üzerinden yürümek... Yani herkes toplanmış IŞİD... Peki netice alıyor musunuz? Almıyorsunuz. IŞİD temizlendi, Suriye meselesi çözüldü mü? Suriye meselesi başladığında IŞİD yoktu ki. O zaman da siz dirayetli bir duruş ortaya koyamadınız. Yani burada Suriye'nin geleceğinde bütün bu topyekun bunu değerlendirmek lazım. Rejime nötr kalarak, PYD'yi destekleyerek sadece DAEŞ'e düşman olarak Suriye'de meseleyi çözmek çok kolay değil. DAEŞ'le de mücadele edilmeli ama rejime nötr kalarak bir yere varamazsınız. Rejim bu sorunun ana kaynağıdır. PYD gibi örgütler, orada alan kazanmaya çalışan silahlı unsurlar, terör örgütleri, buna karşı net tavır takınmazsanız, bu bölgede bunlar çıban başı olarak kalmaya devam ederler. Orada Türkiye'ye rağmen ne oldu bitti yapabilir birisi ne de öyle bir yapı orada devam edebilir." 

"Terör örgütü PKK operasyonları devam edecek"

Yalçın Akdoğan, Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların devam edeceğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mücadelede önemli mesafeler alındı. Kuzey Irak ayağında, Türkiye kırsalında, Cizre, Silopi gibi ilçelerde mesafeler alındı. Tabii başka ilçeler de var terörist unsurlardan temizlenmesi gereken, bununla ilgili elbette güvenlik güçlerinin operasyonları devam edecek. Bu son saldırılar aslında Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük azmini kırmaya dönük bir şey ama bu terörle mücadelenin azmini de kıramaz, Türkiye’nin dış politikasına da yön veremez. Terörist saldırılarla kimse Türkiye’ye istikamet veremez. Türkiye doğru bildiği yolda devam edecek, içeride terörle mücadeleye de devam edecek, kendi belirlediği dış politikasını aynı şekilde devam ettirecek. Birileri bir mesaj vermek istiyorsa biz onlara daha güzel mesaj da veririz." 
Son Güncelleme: 20.02.2016 00:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.