22 Ekim 2013 Salı 00:00
Başbakan Erdoğan Parti Grubunda Konuşuyor
banner23

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları;

Pilotların kurtarılması konusunda çalışmaların gizlice yürütülmesi gerekiyordu. Kimi siyasetçilerin sorumsuz tavırlarına rağmen mutlu sonla operasyonu sonlandırdık. Dışişleri Bakanımıza ve bu hassas ama başarıyla neticelenen çalışmaları yürüten bütün ekibe teşekkür ediyorum. Lübnan ve Katar devletine işbirliği yaptıkları için ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Bize bayram içinde bayram yaşatan iki pilotumuza, sabır ve metanetlerine, ailelerine ve THY'nin bütün çalışanlarına da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir daha böyle olayların yaşanmaması için tedbirlerimizi arttırdığımızı belirtmek istiyorum. Büyük devlet olmanın, nimet olduğu kadar şüphesiz zaman zaman külfetleri de var. Külfetten korkanlar nimete kavuşamazlar.

FARKLI YOLLARLA TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALIYORLAR

Meyve veren ağaç taşlanır. Türkiye büyüdükçe hiç kuşkusuz bu büyümeyi çekemeyenler, farklı yollarla Türkiye'yi hedef alacaklardır. Bu bölgede güçlü bir Türkiye istemeyen, içine sindiremeyen, engellemek için de her yola başvuran odaklar var. Bizim ülke olarak 30 yıldır yaşadığımız kanlı terörü, diplomatik boyutuyla da değerlendirmemiz, uluslar arası boyutuyla da analiz etmemiz gerekiyor. Demokrasimizde 10 yıllardır yaşanan aksaklıkları, uluslar arası boyutuyla da mutlaka ele almalıyız. Açıkça ifade etmeliyim ki, Türkiye'nin büyümesini engellemek amacıyla içerde olduğu kadar dışarda da tuzaklar kurulmuş, dışarda pişirilen zehirli aşlar içerde servis edilmiştir. Biz 10 yıldır hem içerdeki hem dışardaki karanlık odaklarla mücadele ediyoruz.

BİLMEDİĞİMİZİ ZANNEDİYORLAR

Türkiye üzerinde ameliyat yapılacak bir ülke değildir. Buna asla müsade etmedik, bundan sonra da etmeyiz. Malum çevreler özellikle sistemli bir şekilde yürütülen kampanyaları ve onların ardındaki niyetleri bilmediğimizi zannediyorlar. Hepsini biliyoruz. Türkiye rotasını değiştirecek bir ülke değildir. Adaletten hakkaniyetten başka hiçbir gayemiz yok.

HERKES HADDİNİ BİLECEK

Birileri çıkıp da, İmralıya kim gider kim gelir, bunun kararını vermek tamamen hükümete aittir. İster gönderir, ister göndermez. Hiçbir zaman şu veya bu nedenle kalkıp da hükümete veya adalet bakanlığına kimsenin rota çizme yetkisi yoktur. Bu yetki tamamıyla Adalet Bakanlığımızdadır. Yeri gelir gönderilir, yeri gelir gönderilmez. Herkes haddini bilecek. Haddini bilirse de hukuk içinde bundan istifade edecek. Hiçbir ülkenin içişlerinde bizim bir yetkimiz olmadığını bildiğimiz kadar, bizim yetkilerimizin ne olduğunu da çok iyi biliriz. Bağlantılar bilinmiyior zannedilmesin. Herşey çok iyi biliniyor. Eğer bazı konularda sessiz kalıyorsak, bu sessizliğimiz prim olarak da asla kabul edilmesin, ülkemizin huzuru içindir. Tüm bunların yanında, bölgemizin hassasiyetleri ortadadır. Hiçbir ülkenin zararını karımız olarak görmeyiz. Kaybından üzüntüsünden çıkar devşirmek gibi süfli çabaların içine de asla girmeyiz. 11 yıl boyunca hem içerde hem dışarda sadece ve sadece hakkı savunduk. Bugün de öyle yapıyoruz.

KURBAN BAYRAMI SADECE BİZİM BAYRAMIMIZ DEĞİL

Allah'a hamdolsun, yaşanan küçük olumsuzluklara rağmen huzur içinde bir bayram yaşadık. Bayram sabahı Türkiye'nin her köşesinde insanlar camilere akın ettiler. Ardından bir çok vatandaşımız kurbanının başına gittik. Kurban ibadetini eda etti. Yurt içinde ve dışında kesilen kurbanlar, yıllar boyunca evine et girmeyen yoksulların mutfağına ulaştı. Onlara bir sevinç vesilesi oldu. Kurban bayramı sadece bizim bayramımız değildir. Bizimle beraber dünyaya yayılmış tüm Müslümanların bayramıdır. Biz burada ailelerimizle bayramı idrak etmeye çalışırken, başka insanlar, başka milletler insanlık dışı zulümlere maruz kalmaya devam ediyor. İşte Myanmar'da anneler köle olarak satılan çocuklarının ardından ağladı. Somali'de insanlar bir avuç pirinç buldularsa şükrettiler. Yine bir bombalı saldırıda 20 masum insanı yitirdiler. Irak'ta sokaklarda masum insanlar kurban kanı değil, insanlık dışı çatışmalarda yitirdiklerinin kanına şahit oldular. Bir mezhep çatışması adına...

PAYLAŞMA DUYGUSUNU VİCDANIMIZDAN KİMSE SÖKEMEZ

Mısır'da ilk bayram büyük boşluk ve buruklukla idrak edildi. Suriye'de Şam ve çevresinde açlıkla imtihan edilen kardeşlerimize, eşek, kedi, köpek etinin yenilebileceğine dair fetvaların verildiği manzaralar yaşanıyor. Bir paket sigarasına hamile kadınların hedef alındığı, karnındaki bebeklere nişan alındığı bir vahşet manzarası yaşanıyor. Biz Türkiye olarak Kurban bayramını sevinçle eda ederken kalbimizin yarısı da bu geniş coğrafyadaydı. Bizim vicdanımızdan bu paylaşma duygusunu hiç kimse söküp atamaz.

DÜŞMANLIK TASLAYANA GEREKENİ YAPARIZ

Dostumuza dost oluruz, bize düşmanlık taslayana da gerekeni yaparız. Bu geniş coğrafyada herkes her millet bizim dostluğumuzdan emin olsun. Ama bu coğrafyadaki herkes her şart altında hakkı savunacağımızı barışı savunacağımızı da bilsin. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye'nin söyleyecek sözü var, hedefleri var. En önemlisi de tarihten süzülüp bugünlere ulaşan değişmez insani ilkeleri var. Geçmişte zaman zaman kimi iktidarlar döneminde Türkiye sözünü saklamış olabilir, hedeflerinden ideallerinden tezlerinden vazgeçmiş olabilir. İnsani ilkelerini geri plana da atmış olabilir. Ama bugün AKP yönetiminde tarihten ve ecdadından aldığı güç ile söyleyecek sözü olan bir ülke konumuna yükselmiştir. Hiçkimse bu ülke üzerinde ameliyat yapmaya özenmesin.

AB'NİN BAŞKA İŞİ YOK MUDUR?

AP, ilerleme raporunu yayınladı. Tespit ve eleştirileri not ettik. 2013 ilerleme raporu kimi hususlarda eksik ve yanlış bilgilendirme veya inadi bir yaklaşımla doğru olmayan değerlendirmeler içerse de, hükümetimizin reform kararlılığını teyid eder niteliktedir. Bu rapor bizim için bir karne değildir. Bize karne verecek yegane merci kuşkusuz milletin ta kendisidir. Başka yerden karne beklentimiz yok. AB'nin müzakere sürecindeki oyalayıcı tavrını da bu raporda görmek isterdik. Türkiye'nin eleştirildiği kadar AB'nin ve bazı ülkelerin tavırlarının da eleştirildiğine şahit olmak isterdik. Suriye ve Mısır olaylarından sonra AP'nin aday ülkelerle birlikte üye ve aday ülkeler için de bir ilerleme raporu hazırlanması gerekmektedir. Tek derdi Türkiye'ye mi ilerleme raporu hazırlamaktır. Doğrusu merak ediyorum, AB'nin başka işi yok mudur? Bu bölgede siz kalkıp da Suriye'ye duyarsız kalamazsınız. Katliam karşısında hala AB bir tavır alamamıştır. AB, Mısır'da seçilmiş hükümete karşı yapılan askeri darbeye hala darbe deme cesaretini bile gösterememiştir. Aday ülkeleri eleştirmekte son derece cömert olan AB'nin kendi özeleştirisini yapmasını kendi ilerleme raporunu yazmasını samimiyetle bekliyoruz.

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.