Bakanlar Kurulunda Sürpriz İsimler Yer Alacak

24 Haziran seçimleri sonrasında kamuoyunun gündemi yeni kabine oldu. Bakanlar kurulunun 8 Temmuz'da duyurulacağının açıklanmasının ardından medya, kabinede hangi isimlerin görev alacağını konuşuyor.

Bakanlar Kurulunda Sürpriz İsimler Yer Alacak

24 Haziran seçimlerinin ardından kamuoyu yeni kabineye odaklandı. İktidar, uyum düzenlemeleri hazırlığındayken, gündemde bakanlar kurulunda kimlerin yer alacağı konuşuşuyor. Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yapan Türkiye, şimdi de bu sorunun cevabını arıyor.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı kabinesi olarak yer alan kurulda, daha farklı bir teşkilatlanma biçimi söz konusu. Bakanlık sayısı 16'ya indirilirken, bu durum kabinede 16 bakanın yer alacağı anlamına geliyor. Bu sayıya ek olarak 3 Cumhurbaşkanı yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı teşkilatında yer alan dokuz kurul başkanı, dört ofis başkanı Meclis başkanı ve başkan vekilleri, grup başkanı, grup başkan vekilleri ve bakan yardımcıları yeni sistemde görev alacak olan kritik görevler olarak yer alacak. 

8 Temmuz'da TBMM'de gerçekleşecek olan yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı'nın yeni kabineyi duyuruyacağı açıklandı. Yeni kabine için şu ana kadar kulislerde birçok isim geçerken, kesinleşen bazı adayların olduğu söz konusu.

Kamuoyunda kabineye aday isimlerle birlikte, kabineye alınan isimlerin ortak bir yönü olacağı fikri öne çıkıyor. Kabinenin büyük bir çoğunluğunun TBMM dışından teknokrat isimlerle seçileceği görüşü baskın. Buna ek olarak Berat Albayrak, Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım'ın kabineye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Nagehan Alçı'nın köşesinde yer alan öngörüler de sürprizli bir kabine olabileceğine işaret ediyor. Şimdiye kadar oluşturulan kabinelerden çok daha şaşırtıcı isimlerin yer alacağı yorumunda bulunurken, Alçı isim vermeyi de ihmal etmiyor. Alçı'nın önemli bir kaynaktan duyduğuna göre ekonominin başına Ekonomist Daron Acemoğlu'nun geçmesi bekleniyor. Nobel ödüllü bir Ekonomist olan Acemoğlu'nun dünyanın en iyi iktisatçılarından biri olduğunu öne süren Alçı, Acemoğlu'nun kişisel reklamını şimdiden yapmaya başlamış görünüyor. 

Kamuoyunda yer alan diğer kulis bilgilere göre eski Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi isimleri, kabine için öne çıkan adaylar arasında yer alıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER