Bakan Varank’tan 25 Bin Kişiye Müjde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yatırım Adası Endüstri Bölgesi'nin Trabzon’a çağ atlatacak bir proje olduğunu belirterek, “Yatırım Adası tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde 25 bin vatandaşımıza iş oluşturabilecek. İnşallah Nisan’da yönetici şirket sözleşmesini imzalamayı planlıyoruz.” dedi.

Bakan Varank’tan 25 Bin Kişiye Müjde

Bir dizi ziyaret için bugün Trabzon'a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Of, Sürmene ve Araklı ilçelerindeki vatandaşları selamladı. Daha sonra Arsin ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Bakan Varank, OSB'ye kazandırılan doğalgazın meşalesini yaktı. Burada bir açıklama yapan Bakan Varank, “İnşallah Nisan ayında Yatırım Adası'nın yönetici şirket sözleşmesini de imzalamış olacağız. Trabzon'umuzun mega projelerinden birini hayata geçirmek için önemli bir adımı atacağız.” dedi.

Buradaki açılışının ardından Trabzon'da bir otelde sanayici iş adamları ile buluşan Bakan Varank, yaptığı konuşmada, 16 senede Trabzon'a 28 milyar lira kamu yatırımı yapıldığını söyledi. Sanayiden tarıma, eğitimden sağlığa pek çok alanda güçlü bir altyapı kurduklarını dile getiren Bakan Varank, “Sizler daha çok üretin diye üzerindeki yükleri hafiflettik. Sosyal Güvenlik Kurumu teşviklerimizden 54 bin işyeri faydalandı; devletimizin kasasından 1,2 milyar lira ödedik. Cumhurbaşkanımız istihdamla ilgili çok güzel müjdeler verdi. Aralık 2020'ye kadar, işe alınacak her yeni çalışanın SGK primlerini ve vergilerini 12 ay boyunca devletimiz ödeyecek. Nisan sonuna kadar, her bir ilave istihdamın 3 ay boyunca maaşını da biz ödüyoruz. Asgari ücret desteği, 5 puanlık prim indirimi ve bölgesel istihdam teşviklerimiz aynen sürüyor. Biz yükünüzü alıyoruz, sizler de çabamızı karşılıksız bırakmayın. Konu istihdam olduğunda, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. İktidarımız boyunca özel sektörün yatırım ve üretim kararlarını destekledik. Trabzon'da özel sektörün 3.7 milyar liralık sabit sermaye yatırımını teşvik ettik, bu sayede 11 bin yeni istihdam oluşturduk. KOSGEB 5 binin üzerinde KOBİ'yi destekledi. 10 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdik. İlimizdeki OSB'lerin ve sanayi sitelerinin yanında olduk. Ar-Ge ve tasarım merkezi desteklerimiz sizlerleydi. Kurduğumuz teknoparkla, inovasyon öncülüğünde büyüme gerçekleşsin istedik. Bölgesel kalkınmayı da asla ihmal etmedik.” diye konuştu.

"Trabzon 16 yılda milli gelirini 1,8 milyar liradan 24 milyar liraya çıkardı"

Kalkınma Ajansı ve Bölge Kalkınma İdaresinin 181 milyon liralık yatırımı Trabzon'a kazandırdığını kaydeden Bakan Varank, “İşte tüm bu çabalar 16 yılda Trabzon'un milli gelirini 1,8 milyar liradan 24 milyar liraya çıkardı. Büyüme ve istihdam odaklı politikalarımız, refah artışı olarak ilimize döndü. Bizim Trabzon için yapacak çok işimiz var. Trabzon için büyük hayallerimiz var. Trabzon'umuzu cazibe merkezleri destekleme programına alıyoruz. Bu şu demek. Üretim, istihdam, teknoloji geliştirme ve mesleki eğitim alanlarındaki projelerinizi çok daha yoğun bir biçimde destekleyeceğiz. Böylece Trabzon'un gelişmesine güçlü bir ivme kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

"Yatırım Adası 25 bin vatandaşımıza iş oluşturabilecek"

Yatırım Adası Endüstri Bölgesi'nin Trabzon'a çağ atlatacak bir proje olduğuna vurgu yapan Bakan Varank, “Katma değerli üretim öncülüğünde büyüme en temel önceliklerimizden. Bu manada; Yatırım Adası Endüstri Bölgesi Trabzon'a çağ atlatacak bir proje. Bölgenin orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde önemli bir üs olmasını arzuluyoruz. Milli teknoloji hamlesinin burada güç kazanarak, diğer illerimiz için rol model oluşturmasını istiyoruz. Yatırım Adası tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde 25 bin vatandaşımıza iş oluşturabilecek. İnşallah Nisan'da Ticaret ve Sanayi Odamız, Büyükşehir Belediyemiz, Valilik ve Arsin Belediyesi arasında yönetici şirket sözleşmesini imzalamayı planlıyoruz. Projelendirme ve fizibilite aşamalarında desteğimizi sunucağız. Burayı altyapı ve üstyapı çalışmaları için, yerli ve yabancı yatırımcılarla buluşturmak için gayret gösteriyoruz. Büyük firmaların yatırım adasına gelmesi için bakanlık olarak var gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu.

“Türkiye teknolojiyi ihraç edebilen bir ülke olmalı”

Türkiye'nin teknolojiyi ihraç edebilen bir ülke olması gerektiğini kaydeden Bakan Varank, “Milli teknoloji hamlesiyle kastettiğimiz de bu aslında. Bu noktada; çocuk yaşta bilim ve teknolojiye yönelik farkındalığın geliştirilmesi oldukça mühim. Trabzonlu evlatlarımızın bu bilince sahip olmasını, üretkenliklerini keşfetmelerini istiyoruz. Bu amaçla ilimize deneyap teknoloji atölyesi kuruyoruz. Sınavlar yapıldı öğrencilerimiz burada robotik, siber güvenlik, tasarım ve yapay zeka gibi çeşitli alanlarda eğitim alıp, projeler geliştirecek. İnovasyon ve biyoteknoloji merkezi de Trabzon için önemli bir proje. Merkezin kurulmasına yönelik çabalar hala devam ediyor. Üniversitemiz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odamız ve TOBB yoğun bir şekilde çalışıyor. Merkezin hayata geçmesini önemsiyoruz, bakanlık olarak yanınızdayız.” ifadelerini kullandı. 

İHA

YORUM EKLE
YORUMLAR
DEGİŞİM İLLADA DEGİŞİM ŞART
DEGİŞİM İLLADA DEGİŞİM ŞART - 7 ay Önce

ARKADAŞLAR DEGİŞİM ŞART URFAYA AKTIRALAN PARA NIN DÖRTDE BİRİ HİZMETE KATILDI DİGERİ MEÇUL URFANIN ADI BÜYÜK ŞEHİR ASLINDA KÖY BÜYÜK KÖY HİÇMİ BÜYÜK ŞEHİR GÖRMEDİNİZ BAZILARI DİYO CEVHERİ MİLLET VEKİLİYKEN URFAYA NE YAPTI 13 VEKİL ÇIKARTMIŞDI AKP 13 VEKİL NE YAPTIKİ CEVHERİDE ONLARIN YAPTIGINI YAPDI VE ŞUANDAKİ MEVCUT VEKİLLER NE YAPIYO BİŞEY YAPAN VARMI TEK YAPDIKLARI SEÇİMDEN SEÇİME GELİP OY İSTEMEK HANGİ VEKİL MECLİSTE SORU ÖNERGESİ YAPTI URFANIN HANGİSİ SORUNNU DİLE GETİRDİ GİÇ BİRİ GETİRMEZDE KENDİ AYAGINA SIKMAK DENMEKTİR URFANIN SORUNNU DİLE GETİRMESİ İKTİDAR PARTİSİ VEKİLİ KALKIP KENDİ KENDİNİMİ ELŞTİRCEK YOK OLMADI OLMAZDA EN AZINDAN ŞİMDİ CEVHERİ İKTİDAR PARTİDEN DEGİL BELEDİYENİN BİR DÜNYA GELİRİ VAR SUYA VERGİLERE ÇALIŞIYOZ YALANMI VE 100 DE 500 SUYA VERGİYE EMLAGA VESAYREYE ZAM GELDİ NEDEN ÇÜNKÜ BÜYÜK KÖY OLDUK DİE O GELİRLER DÜZGÜN HARCANSA HERŞEYE YETER ARTAR TUNCELİ OVACIK BELEDİYE BAŞKANI ÖRNEK VE EMSALDİR URFADA 100 KİŞİYE SOR ŞUANKİ AKP VEKİLLERİNİN İSMİNİ SAY 3 TANEYİ SAYABİLİRLER DİGERLERİNİ KİMSE SAYAMAZ NEDEN SEÇİMDEN SEÇİME GELDİKLERİ VE HİZMET ETMEDİKLERİ İÇİN BU YORUMU OKUYANLAR KENDİ KENDİSİNE SORSUN URFADA AKP KAÇ VEKİL ÇIKARDI VE İSİMLERİNİ SAYSIN BAKIM CEVEPDA SORUDA İÇİNDE BUYRUN SAYIN SAYMASINIZ HİZMET YOK SEÇİMDEN SEÇİME OY İSTEMEYE GELDİKLERİ İÇİN DEGİŞİM ŞART EKONOMİ ÇÖKDÜ İŞSİZLK ZAM PAHALLIK HALK ÇOK ZOR DURUMDA??

SIRADAKİ HABER