17 Ağustos 2014 Pazar 00:00
Aşırı nem, beyni bitiriyor!
banner23

Ağus­tos sı­ca­ğın­da ar­dı ar­dı­na ge­çen yağ­mur­lu gün­ler nem­li ha­va­nın art­ma­sı­na ne­den ol­du. Sı­cak ve nem­li ha­va­nın in­san sağ­lı­ğı­nı olum­suz et­ki­le­ye­bi­le­ce­ği­ni be­lir­ten Ana­do­lu Sağ­lık Mer­ke­zi Gö­ğüs Has­ta­lık­la­rı Uz­ma­nı Dr. Es­ra Sön­mez Du­man, “Çok sı­cak ve nem­li ha­va­lar­da 37 de­re­ce­ye ka­dar nor­mal ka­bul edi­len vü­cut ısı­sı, 40-41 de­re­ce­ye ka­dar yük­se­le­bi­lir. Bu da hüc­re­ler­de özel­lik­le de be­yin hüc­re­le­rin­de tah­ri­bat ya­pa­bi­li­r” de­di.

 
Ha­ya­tı et­ki­li­yor

 
Yo­ğun ya­ğış­la ge­len ağus­tos ayı sı­cak ve ne­mi bu­luş­tur­du. Sı­cak ha­va ve yağ­mu­run bu­luş­ma­sı ile or­ta­ya çı­kan nem ise özel­lik­le bü­yük şe­hir­de ya­şa­yan­la­rın ha­ya­tı­nı kâbu­sa çe­vir­di. Gün­lük ha­ya­tı zor­laş­tı­ran nem­li ha­va ko­şul­la­rı­nın sağ­lık için de teh­li­ke oluş­tur­du­ğu­nu be­lir­ten Ana­do­lu Sağ­lık Mer­ke­zi Gö­ğüs Has­ta­lık­la­rı Uz­ma­nı Dr. Es­ra Sön­mez Du­man, sı­cak ne­de­niy­le aşı­rı yük­se­len vü­cut ısı­sı­nın özel­lik­le be­yin­de ha­sar­la­ra ne­den ola­bi­le­ce­ği­ni söy­le­di.

 
So­nuç­la­rı­na dik­kat!

 
Aşı­rı sı­ca­ğa ma­ruz ka­lan bir ki­şi­nin bey­nin­de­ki ısı ayar­la­ma mer­ke­zi­nin fonk­si­yo­nu­nun bo­zul­du­ğu­nu an­la­tan Dr. Du­man, “Bu da gü­neş çarp­ma­sı de­di­ği­miz ve ölüm­cül sey­re­de­bi­len du­rum­la­ra ne­den ola­bi­li­r” de­di. Dr. Es­ra Sön­mez Du­man aşı­rı sı­cak ve nem­li ha­va­lar­da sağ­lık için alın­ma­sı ge­re­ken ön­lem­le­ri şöy­le sı­ra­la­dı;

 
Bu ön­lem­le­ri alın

 
Gü­ne­şin et­ki­si­nin yo­ğun his­se­dil­di­ği 10:00-16:00 sa­at­le­ri ara­sın­da müm­kün­se dı­şa­rı çık­ma­ma­lı ve­ya göl­ge alan­la­rı ter­cih et­me­li­yiz.

 
Bol sı­vı ve mi­ne­ral içe­ren içe­cek­ler tü­ket­me­li ve ter­le kay­bet­ti­ği­miz su ve elek­tro­lit­le­ri ye­ri­ne koy­ma­lı­yız.

 
Ağır ye­mek­ler ye­mek­ten ka­çın­ma­lı­yız.

 
İn­ce açık renk­li gi­ye­cek­ler giy­me­li, ge­niş ke­nar­lı gü­neş­ten ko­ru­yu­cu şap­ka­lar, gü­neş göz­lük­le­ri kul­lan­ma­lı­yız. Gü­neş ko­ru­yu­cu­lar ile cil­di­mi­zi gü­ne­şin za­rar­lı et­ki­le­rin­den ko­ru­ma­lı­yız.

 
Sık sık se­rin su ile duş al­ma­lı­yız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.