AK Parti Mersin 5. Olağan İl Kongresi

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Osmanlı cihan devleti gibiTürkiye Cumhuriyeti Devleti, asırlarca, başı dik insanların devleti olarak ebediyete kadar varlığını sürdürecek. Bu varlığa karşı bölücülükle, fitneyle, ihanetle hesap görmeye

AK Parti Mersin 5. Olağan İl Kongresi

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Osmanlı cihan devleti gibiTürkiye Cumhuriyeti Devleti, asırlarca, başı dik insanların devleti olarak ebediyete kadar varlığını sürdürecek. Bu varlığa karşı bölücülükle, fitneyle, ihanetle hesap görmeye kalkışanlara da millet tek bir sesle, tek bir yürekle 'durmak yok yola devam diyecek' inşallah" dedi.

Davutoğlu, Mersin Edip Burhan Kapalı Spor Salonu'nda yaptığı konuşmada, "Fethullah gelecek, hesap verecek" sloganlarına karşılık bu sloganın Anadolu'nun her yerinde olduğunu belirterek, "Çünkü bu millet sadakati de unutmaz, ihaneti de unutmaz. Bu millet Ankara'da konuşanı da unutmaz, yurtdışından birtakım oyunlar içine gireni de unutmaz" ifadelerini kullandı.

Ankara'nın hiçbir güç karşısında bir an dahi taviz vermeyeceğini vurgulayan Davutoğlu, milli iradeyi dimdik ayakta tutmaya kararlı olduklarını söyledi.

Ak Parti'nin Türkiye'nin her yerinde, her kesimle konuşan yegane parti olduğunu belirten Davutoğlu, "Türkiye'de milli birliğin teminatı olan yegane parti AK Parti, Türkiye'yi küresel güç yapacak olan tek parti Ak Parti, Haziran 2015'te bütün bu ihanet çetelerine ders verecek tek parti AK Parti, Türkiye'nin ve devletin, milletin izzetini koruyan tek parti AK Parti" diye konuştu.

Kim hangi oyunun içine girerse girsin Ak Parti'nin 2023 yolcusu olduğunu söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin bu dönemde küresel bir güç haline geleceğini, bunun en önemli merkezlerinden birisinin de Mersin olduğunu kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Mersin'i Akdeniz'in en önemli 5 limanından biri haline getirmeyi hedeflediklerini dile getirerek, Mersin'i yükselen Türkiye'nin yükselen limanı ve en önemli lojistik merkezi yapacaklarını dile getirdi. 

-"En geç 2016'da bu hat Mersin'e bağlanacak"

Mersin ile ilgili projelerini anlatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim doğduğum şehir Konya, Toroslardan geçerek inşallah Karaman üzerinden en kısa zamanda hızlı trenle en geç 2016'da Mersin'e bağlanacak. Bu projeyle İstanbul-Konya-Karaman-Mersin bağlanacak. Yörük obaları o dağlara develerle, koyunlarla çıkan yörük obalarının çocukları, torunları tünellerle hızlı trenle o dağlara selam verererekKonya'ya gidecek, Konya'dan Mersin'e inecek. Ama hızlı tren burada durmayacak,Mersin'den OsmaniyeAdanaGaziantepŞanlıurfa Habur'a kadar gidecek. Bu da milletin kardeşliği projesi, oralardan buralara gelen Kürt kardeşlerimizle Türkmen kardeşlerimiz omuz omuza Konya'dan Torosları aşarak Mersin'e Çukurova'yı geçerek, Gaziantepüzerinden Şanlıurfa'ya ulaşacak. İşte bu, en büyük milli birlik ve beraberlik projesidir. Birileri aramıza düşmanlık sokmaya çalışırken biz 'Türk, Kürt ebediyen kardeştir, kardeş olacaktır' diyeceğiz."

Başbakan Davutoğlu, Mersin'de siyaset yapanların bir kısmının bir taraf adına diğer tarafı dışladığını ama Ak Parti'nin kimseyi dışlamadığını ifade etti.

"Biz de Mersin'i ezeli ve ebedi kardeşlik şehri ilan ediyoruz" diyen Davutoğlu, hangi kökenden, mezhepten olursa olsun bu vatanın her bir köşesini temsil edenlerin ezelde kardeş olduklarını, kıyamete kadar da kardeş olacaklarını vurguladı.

-"Gönlüyle hep bu salonlarda"

Salondakilerin "Durmak yok yola devam sözleri" üzerine Davutoğlu, "İşte, yola devam şiarı sizden torunlarınıza, onlardan onların torunlarına kadar gidecek, aynen Osmanlı cihan devleti gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti asırlarca, başı dik insanların devleti olarak, ebediyete kadar varlığını inşallah sürdürecek. Bu varlığa karşı bölücülükle, fitneyle, ihanetle hesap görmeye kalkışanlara da millet tek bir sesle, tek bir yürekle 'durmak yok yola devam diyecek' inşallah" diye karşılık verdi. 

Davutoğlu, Mersin'de de "yola devam" diyeceklerini, şehri Türkiye'nin en büyük konteyner limanı ve lojistik merkezlerden biri haline dönüştüreceklerini söyledi.

Sahil yolu, demiryolu ve Çukurova Havalimanı ile Mersin'in karadan denizden, herkesin geçerken selam durduğu büyük bir şehir olacağını belirten Davutoğlu, 12 yılda Mersin'e 23 milyar yatırım yaptıklarını kaydetti.

İlde, tarım, hayvancılığın ve sanayinin gelişmesi için projelere destek verdiklerinin altını çizen Davutoğlu, Mersin'e en azından 2 Organize Sanayi Bölgesi yapılması için de talimat verdiklerini aktardı.

Salondakilerin "Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde slogan atması üzerine Başbakan DavutoğluCumhurbaşkanı Erdoğan'a selamlarını ileteceğini belirterek, "Onun da size selamı vardı. Her zaman, fiilen burada olmasa bile gönlüyle hep bu salonlardadır" dedi.

-"Türkiye'yi her türlü ihanet şebekesinden temizleyeceğiz" 

Davutoğlu, Mersin'in liman kavşağı ve organize sanayi bölgesine otoyola bağlanması projesini de en kısa zamanda hayata geçireçeklerini dile getirdi.

Salondakilerin tezahüratı üzerine, "Sadece Mersin'i değil bütünTürkiye'yi temizleyeceğiz. Bütün Türkiye'yi her türlü ihanet şebekesinden temizleyeceğiz. Hiç merakınız olmasın" diye konuştu.

Mersin'de en büyük hastane komplekslerinden birinin de inşa edileceğini belirten Davutoğlu, partililerden 2015 Haziranı'nda en az yüzde 50 oy için söz vermelerini istedi.

-Notlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  Valilik ziyaretinin ardından, partisinin Mersin 5. Olağan İl Kongresi'nin yapıldığı Edip Burhan Salonu'na geldi.

Davutoğlu, kongre salonunda yer kalmadığı için dışarda bekleyen vatandaşları selamladı. 

Divan Başkanlığını Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek'in yaptığı kongrede, Başbakan Davutoğlu, platforma çıkarak partilileri selamladı.

Başbakan Davutoğlu'nun yaklaşık 45 dakika süren konuşması sık sık partililerin "Mersinseninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesildi.

Salona, "Zalimler İnsiz Kalacak Tarih Yeniden Yazılacak", "Millet Size Dava Biz Gençliğe Emanet Hocam", "Birlik İçinde Yeni Türkiye" yazılı pankartlar asıldı. 

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakanı Lütfi ElvanAk Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SoyluAk PartiGenel Sekreteri Haluk İpek ile çok sayıda partili katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER