AK Parti Meclis Başkan Adayı Belli Oldu

AK Parti'nin TBMM Başkanı adayı Binali Yıldırım oldu. Son dakika habere göre, AK Parti, saat 16.30’da 27. Dönem TBMM Başkanlığı için aday gösterdiği Binali Yıldırım'ı TBMM Genel Sekterliği’ne bildirecek. Dilekçeyi AK Parti Naci Bostancı başkanlığındaki grup başkan vekilleri teslim edecek. Binali Yıldırım aday gösterilmesi sonrası "Vatana millete hayırlı olsun" yorumunu yaptı.

AK Parti Meclis Başkan Adayı Belli Oldu

Son dakika haberi... AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı Başbakan Binali Yıldırım oldu.

BİNALİ YILDIRIM'DAN İLK YORUM

Son başbakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı adayı olmasına ilişkin "Vatana millete hayırlı olsun inşallah" şeklinde yorum yaptı.

Yıldırım 'İlk turda sonuçlanır mı?' sorusuna yanıt olarak ise "Bilemem, meclis iradesine ben karar veremem. Meclisimiz ne derse o olur" dedi.

"KAPI AÇILDI GİDİYORUZ"

Allah bir kapıyı kapatır birini açar demiştiniz. Şu anki duygularınız nedir? sorusuna yanıt olarak "Kapı açıldı gidiyoruz" şeklinde yanıt verdi.

AK PARTİ GURUP BAŞKANI NACİ BOSTANCI OLACAK

AK Parti'de Naci Bostancı 27. dönemde Grup Başkanı olacak. Grup Başkanvekili ise Mehmet Emin Akbaşoğlu, Bülent Turan, Mehmet Muş, Özlem Zengin, Cahit Özkan olacak.

Mustafa Şentop ise Meclis Başkanvekili görevini üstlenecek.

'SONRAKİ GÖREVİMİ NEREDEN BİLEYİM' DEMİŞTİ

Binali Yıldırım, bugün "Sizin göreviniz pazartesi itibariyle bitiyor değil mi?" sorusu üzerine, "Benim görevim, Cumhurbaşkanımız 9 Temmuz Pazartesi günü yemin ettiği anda bitiyor" demişti.

"Sonraki göreviniz ne olacak?" sorusuna Yıldırım, "Onu nereden bileyim" karşılığını vermişti.

TBMM BAŞKANLIĞI İÇİN ADAYLIK BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLADI

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları bugün başladı. TBMM İçtüzüğü uyarınca, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

TBMM Başkanı adayları; Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren veya ikinci devre için yapılacak seçimlerde birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildiriliyor. TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanıyor.

TBMM BAŞKANI SEÇİMİ NASIL OLACAK?

Başkan seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılıyor; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçiliyor.

SEÇİM GÜNÜ

Buna göre, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları 11 Temmuz Perşembe günü sona erecek. TBMM Başkanlığı seçimi 12 Temmuz Perşembe günü yapılacak. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak. Meclis Başkanlığı seçiminin ardından, Başkanlık Divanı üyeleri de belirlenecek.

MYNET

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER