ABD Yaptırımlarını Esnetiyor!

ABD tarafından Türkiye'ye yönelik hazırlanan yaptırımlarla ilgili açıklama yapan Pentagon, Milli Savunma Bakanlığına yönelik yaptırımlardan silah satışlarının etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını belirterek, " Burada amaç askeri satışları ve bazı diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır." dedi.

ABD Yaptırımlarını Esnetiyor!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), iki ülke arasındaki silah satışlarının Milli Savunma Bakanlığına yönelik yaptırımlardan etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını duyurdu.

Pentagon'da gazetecilere konuşan üst düzey bir savunma yetkilisi, ABD yönetiminin Barış Pınarı Harekatından dolayı Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"Silah Satışları Ve Bazı Kalemler Yaptırımların Kapsamından Çıkarılacak"

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Hazine Bakanlığı, henüz hazırlamamış ise de hazırlıyordur, yaptırımlar kapsamında devam eden faaliyetlerin etkilenmemesi için genel bir muafiyet hazırlıyor. Burada amaç askeri satışları ve bazı diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

"Bu İlişki Uzun, Güçlü Bir Askeri İlişki"

Bakanlığın hazırladığı muafiyete bakmak gerektiğine dikkati çeken yetkili, "Amaç, gerek Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen diplomatik ilişkiler, gerekse bizim faaliyetlerimiz olsun resmi işlerin devam etmesini sağlamaktır." dedi.

Türkiye'nin Suriye'deki faaliyetlerini durdurmak için Ankara ile diplomatik görüşmeleri devam ettirmek istediklerini belirten yetkili, "Bu ilişki uzun, güçlü bir askeri ilişki ki bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir." diye konuştu.

Yaptırımlardan Milli Savunma Bakanlığının doğrudan ABD'den almadığı ancak alımlarda ABD finans sistemini kullandığı noktaların etkileneceğini ifade eden yetkili, Bakanlık bünyesinde başta Bakan Hulusi Akar ve diğer sivil yöneticilerin hedef alındığını kaydetti.

AA

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER