888 Hakim ve Savcının Yeri Değişti

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeni kararnamesi kurumun resmi internet sitesinden açıklandı. Yeni HSYK'nın "Tasfiye kararnamesi"yle 784'ü adli, 104'ü idari yargı olmak üzere toplam 888 hakim ve savcı atandı. Önemli soruşturmaları yürüten çok sayıda h

888 Hakim ve Savcının Yeri Değişti

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeni kararnamesi kurumun resmi internet sitesinden açıklandı. Yeni HSYK'nın "Tasfiye kararnamesi"yle 784'ü adli, 104'ü idari yargı olmak üzere toplam 888 hakim ve savcı atandı. Önemli soruşturmaları yürüten çok sayıda hakim ve savcının görev yerleri değiştirildi. Görev yeri değiştirilen kişiler arasında Türkiye'nin yakın tarihine geçen Hrant Dink, Ergenekon, Balyoz, Şike gibi davaların hâkim ve savcıları da var.

BALYOZ VE DİNK HAKİMİNE TENZİLİ RÜTBE

Hrant Dink davası hâkimi Rüstem Eryılmaz ve Balyoz davasına bakan mahkemenin başkanı Ömer Diken rütbeleri düşürülerek İstanbul dışı görevlere atandı. Rüstem Eryılmaz Şanlıurfa Hâkimliği'nde, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan alınan Ömer Diken ise Uşak Hâkimliği'nde görev yapacak.

ODA TV DAVASININ HAKİMİ DE KARARNAMEDE

Balyoz soruşturmasını başlatan Savcı Bilal Bayraktar Gaziantep'e, Balyoz savcısı Ali Haydar Kırşehir'e, futbolda şike davasının savcısı Mehmet Berk Balıkesir'e, Oda TV davasının hâkimi Hikmet Şen ise Van'a atandı.

ŞİKE DAVASININ SAVCISI DA GİTTİ

Daha önce HSYK yaz kararnamesiyle Küçükçekmece Başsavcı Vekilliği görevinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na düz savcı olarak atanan Şike Davası savcısı Mehmet Berk, Balıkesir Cumhuriyet savcısı olarak atandı.

ERGENEKON'U DEVRALAN MAHKEME BAŞKANI EDİRNE'YE

Ergenekon davasını devralan mahkemenin başkanı Hakan Günay Edirne'ye atanırken, Gazeteci Ahmet Şık'ın kitabını toplatan Hâkim Mehmet Karababa'nın görev yeri değişti.

Poyrazköy, Ergenekon, Balyoz davalarında tartışmalı tutuklama kararları veren ve Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" kitabı hakkında toplatma kararı veren hakim Mehmet Karababa, Küçükçekmece Hakimliğinden Mersin Hakimliğine gönderildi.

HAKAN FİDAN'I İFADEYE ÇAĞIRAN SAVCI ERZURUM'A ATANDI

7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, KCK soruşturması kapsamında bazı diğer MİT görevlileriyle beraber ifadeye çağıran dönemin özel yetkili savcısı Sadrettin Sarıkaya, Erzurum'a tayin edildi. Sarıkaya, Özel Yetkili Mahkemeler'in kaldırılmasının ardından Anadolu Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapıyordu.

SELAM-TEVHİD'İ BAŞLATAN SAVCI SİVAS'A GÖNDERİLDİ

Selam-Tevhid örgütü soruşturmasını başlattığı belirtilen savcı Adnan Çimen Sivas'a tayin edildi. Çimen Büyükçekmece C.Savcısıydı.

ASKERİ CASUSLUĞA BAKAN MAHKEMENİN BAŞKANI TORBALI'YA

İzmir Askeri Casusluk davasına bakan mahkemenin başkanı Atilla Rahman'ın da yeri değişti, Rahman Torbalı'ya atandı.

CEMAATE YAKIN ADAYLAR İSTANBUL DIŞINA

Cemaate yakın bir isim olduğu öne sürülen HSYK bağımsız adaylarından Yeşim Sayıldı ve eşi Selami Sayıldı da İstanbul dışına atandı.

74 İLDE DEĞİŞİM

Uşak, Manisa, Aksaray, Sakarya, Kütahya, Düzce, Kırşehir, Yalova, Tokat, Sinop, Kırklareli, Kars, Muş, Ağrı, Gümüşhane gibi illerin de başsavcıları değişti.

BAŞSAVCILAR DÜZ SAVCI OLDU

Toplamda 74 il ve ilçenin Başsavcısı değişti. Başsavcıların büyük çoğunluğu tenzili rütbe alarak düz savcı oldu.

ANKARA BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Bekir Raif Aldemir, İzmir Savcılığı'na atandı. Manisa Başsavcısı Durdu Kavak, Uşak Savcılığı'na atandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na Fehmi Tosun atandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili görevini yürüten Harun Kodalak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER