29 Ekim 2016 Cumartesi 13:58
5 İla 25 Yaş Arası Suriyeliler
banner23
5 İLA 25 YAŞ ARASI SURİYELİLER, TÜRKÇE KONUSUNDA DAHA HEVESLİ
 
Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeliler için açılan mesleki eğitim kurslarında Türkçe öğrenen Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Genç neslin daha çok ilgi gösterdiği kurslarda eğitim alan Suriyeliler aynı zamanda iş sahibi olabilecekler.
 
  Yaşlıların savaş psikolojisi ile Türkçe öğrenmekte zorlanırken 5-25 yaş arası gençlerin Türkçe öğrenmek için daha hevesli oldukları öğrenildi. Yaklaşık 5 yıldır Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilerin bölge insanı ile uyum sağlayabilmeleri için Türkçe kurslarına yoğun ilgi gösteriliyor.
 
URFANATİK Gazetesi olarak Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeli mültecilerin bölge insanı ile uyum sağlamaları için açılan kurslarda eğitmen olarak görev alan Tercüman Suphi Kara ile bir söyleşi yaptık.
 
Kara, ile yaptığımız özel röportaj
 
İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz?
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği tarafından açılan kurslarda tercümanlık olarak görev yapmaktayım. Suriye’nin savaşa girmesinden sonra Türkiye’ye sığınmış olan Suriyeli kardeşlerimize dil konusunda yardımcı olmak çabasındayız.
 
Suriye’de yaklaşık 5 yıldır savaş sürüyor ve şu an Suriye’de durum nedir: Şu an Türkiye’de yaşayan birçok Suriyeli kardeşimizin Türkçe konuştuğunu, Türkçe konuşma konusunda ve kurs almaları konusunda çok ciddi bir çabaları var. Tabi ki ilerleyen zamanlarda inşallah bu savaş durur ve tekrar memleketlerine döndükleri zaman orda da birer Türk olarak bizi aydınlatacaklardır.
 
Suriyeliler uyum sağlayabildiler mi?
Şartları biraz zor, çabaları yüksek yavaş yavaş bu konuyu aşıyoruz. Tabi ki STK’lar olsun, yardım kuruluşları olsun bir çok kurum Suriyeli kardeşlerimize hiçbir ayrım ırk ayrımı yapmaksızın kucak açmış durumdadır. Burada Kürtçe bilen kardeşlerimizin Türkçe öğrenme hevesleri var, Arapça bilen kardeşlerimizin Türkçe öğrenme hevesleri var. Artık günümüz şartlarında dilin önemini özellikle bu savaş sonrasında birçok insan bunu anlamış ve kavramış durumdadır.
 
Sizin için Tercümanlık nasıl?
Ana dilim Arapça aynı zamanda ben otomotiv teknikeriyim Harran Üniversitesi mezunuyum. Birçok dalda eğitim aldım. Emlak sektörü ile uğraşıyorum. Emlak sektörü ile uğraştığım dönemlerde Suriyeli kardeşlerimizle kaynaştık ve eksik olan Arapçamızı öğrendik ve şu an Arapça tercümanlığı yapıyorum.
 
Suriyelilerin talepleri nelerdir?
En başta dileğimiz bu savaşın sona ermesidir. Suriyelilerin tekrar evlerine ve yuvalarına kavuşmalarıdır. En baştaki dileğimiz bu ve onlarda aynı dileği paylaşıyor. Allah’tan duamız onların tekrardan yuvalarına dönmesidir. Türkiye’de almış oldukları eğitim ciddi bir eğitimdir. Adapte olabilmeleri için Türkiye’de bir Suriyeli vatandaşın Türk bir esnafın yanında çalışabilmesi için donanım ve aksaklıkları bir nevi gidermeye çalışıyoruz. Usta eğiticiler tarafından kurslar veriyoruz. 180 Suriyeli arkadaşa birçok alanda garsonluk, otel işletmeciliği, temizlik gibi alanda birçok arkadaşımız belgelerini aldılar. 1 ay süre içerisinde elimizden geldiği kadar onlara eğitimci arkadaşlarla birlikte eğitim verdik.
 
Suriyeli misafirlerimiz her seferinde Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorlar. Suriyelilerin Türkiye’ye bakış açışı nasıl?
 
Türkiye sınırı içerisinde yaşayan herkesin ırk, dil ayrımı yapmaksızın Suriyeli kardeşlerimize yuvamızı açtık, ekmeğimizi de paylaştık. İleride Suriye’ye düzelir de biz sizi ziyarete gelirsek bizi nasıl karşılarsınız dediğimiz de insan bazen duygulanıyor ayakta karşılarız diyorlar. Olgun kişiler savaş sonrasındaki psikoloji nedeniyle eğitime Türkçe konusunda biraz zorlanıyorlar ama yeni nesil küçük Suriyeli kardeşlerimiz gayet bizden daha güzel bir şekilde Türkçe konuşuyor. 5 yıldır burada sokaktan öğrenmiş oldukları ve açılan kurslarla birlikte birçok alanda yeni nesil Suriyeli kardeşlerimiz gayet güzel bir şekilde Türkçe konuşuyorlar. Ama olgun kişiler 35 yaş üstü biraz zorlanma var ama 5 ve 25 yaş arası arkadaşlarımız gayet güzel bir şekilde Türkçe konuşuyor. İlerleyen zamanlarda inanıyorum ki bu Türkçe öğrenen Suriyeli kardeşlerimiz bizim birer Suriye’de elçimiz olacaktır. Genellikle şu ana kadar biraz sıkıntılar oldu. Çalışma izinlerinin olmaması, sigortalarının yatırılmaması tabi ki bu konuda devletimiz büyük çabalar harcamaktadır. Özellikle son bir yıldır alınan eğitimlerle sonunda bu arkadaşlarımız kurumlar olarak esnaf ve sanatkarlar ve diğer STK’lar olarak referans mahiyetinde bir yerlere çalıştırmaya programlamışız kendimizi.
 
 
 
 
 
 
Son Güncelleme: 29.10.2016 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.