135 STK’dan barış çağrısı

Şanlıurfa’da bir araya gelen yaklaşık 135 STK temsilcisi, Diyarbakır başta olmak üzere bir çok ilde yaşanan çatışma ortamının son bulması için Cuma namazı çıkışı basın açıklaması yaparak barış çağrısında bulundu.

 Umut DELİ

Şanlıurfa’da bir araya gelen yaklaşık 135 STK temsilcisi, Diyarbakır başta olmak üzere bir çok ilde yaşanan çatışma ortamının son bulması için Cuma namazı çıkışı basın açıklaması yaparak barış çağrısında bulundu.

Dergah camisinde Cuma namazı çıkışı gerçekleşen basın açıklamasına kentte aktif 135 STK temsilcisi ve duyarlı vatandaşlar katıldı. Bazı illerde yaşanan çatışmalar esnasında Camilerin siper olarak kullanıldığını ve Dini inanç merkezlerinin kullanılmasının yanlış olduğunu vurgulayan Sivil Toplum Kuruluşları İzleme Platformu Başkanı Faruk Akbaş, şunları belirtti.

 Akbaş: “ Ülkemizdeki huzur ve istikrar ortamına, demokrasimize, kardeşliğimize son zamanlarda dini değerlerimize. mabetlerimize yönelik saldırılarını arttıran, camileri yakıp yıkan, eğitim yuvalarını ateşe veren ve çocuklarımızı siper olarak kullanan, bununla da yetinmeyerek kendilerinden olmayanlara hayat hakkı tanımayan, yaşlı genç, kadın çocuk demeden saldıran, yaralayan, katleden bölücü terör örgütünün bu barbarca tutumu karşısında sivil toplum kuruluşları olarak sesimizi yükseltmek için burada bulunuyoruz. Herkes biliyor ki, terörün; dili, dini, rengi, ırkı ve hiç bir mazereti olamaz. Terör, söyleyecek sözü olmayanların başvurduğu bir metottur. Son zamanlarda daha da şiddetlenen tüm bu terörist saldırıların hedefi ülkemizdir, 80 milyonun bu topraklardaki bin • yıllık kardeşliğidir.

Son dönemde İslam'ın sembollerine, 13 asırdır ezan sesinin dinmediği mabetlerine, İslam'ın en büyük eğitim yuvalarından olan Medreselere yönelik saldırıları açıkça göstermektedir ki, hain örgüt yüce dinimizi ve kutsal kitabımız olan Kur'an-i Kerim'i doğrudan hedef almakta ve inancımıza olan düşmanlığın; kusmaktadır. Hain örgütün sözde mevzilerinin ardından çocukları, kadınları ve gençleri kendine siper ederek gerçekleştirdiği bu saldırılar, ülkemizin huzur ve güvenliği için gözünü kırpmadan görev yapan kahraman güvenlik güçlerimizi ve masum vatandaşlarımızı doğrudan hedef almaktadır. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak bu hain terör girişimlerini boşa çıkarmak, terör karşısında ortak tavır almak, bin yıllık kardeşliğimizin dimdik ayakta durduğunu göstermek ve sağduyumuzu korumak adına sesimizi yükseltiyoruz. Vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak, elbette ki devletimizin ve onun güvenlik güçlerinin temel görevidir. Bize düşen ise terör ve bölücülük karşısında sesimizi yükseltmek ve teröre prim vermeyeceğimizi, bin yıllık kardeşliğimizi kimsenin bozamayacağını haykırmaktır.

Hain terör örgütü ve onu maşa olarak kullanan uluslararası şebekeler çok iyi bilsin ki, bizler bu topraklarda var oldukça onlar kirli emellerine asla ulaşamayacaklar. Biz hep birlikte büyük ve parlak bir geleceği doğru ilerleyeceğiz. İnananlar kazanacak, kardeşlik kazanacak. Sivil toplum örgütleri olarak diyoruz ki; Bireysel özgürlüklere ve birlikte yaşama iradesine evet, teröre ve bölücülüğe sonuna kadar hayır!” ifadelerini kullandı. Yapılan basın açıklamasının ardından STK temsilcileri tekbirler getirerek dağıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bırakın bu işleri
Bırakın bu işleri - 4 yıl Önce

Yıllardır Müslüman kanı içen katil İsrailli işine geldiğinde düşman işine geldiğinde dost gösteren hükümete tek bir laf edemezsiniz. Siz STK değil hükümete hoş görünme kuruluşlarısınız 135 STK'ymış kusura bakmayın kimse sizi ciddiye almadı alamayacak da. Tarafsız olun biraz hak hukuk adalet nedir ondan konuşun biraz diyecem ama konuşamazsınız. Çünkü hak ve hukuk kelimeleri ateştir bu ülkede herkes tutamaz...

135 stk mi
135 stk mi @Bırakın bu işleri - 4 yıl Önce

Şimdi bu Urfada 135 STK var da biz mi görmedik? Hadi STK'sınız niye hiç farklılık yok. Hepside koyun sürüsü....

SIRADAKİ HABER