Roma Gezi Rehberi

İtalya yarımadasının ortasında ve yedi tepenin üzerinde kurulu olan Roma İtalya’nın başkentidir. Dünya’nın en gözde merkezlerinden biri olan Roma aşıklar şehri olarak tabir edilir. UNESCO Roma’yı tarihi şehir merkezi olması nedeni ile listesine almıştır. Sarayları, bazilikaları, müzeleri, anıtları, antik kalıntıları, sanat eserleri ve heykelleri ile Dünya’da çoğu insan tarafından ilgi gören kültürel bir mirastır.

Roma Gezi Rehberi

Dünya’da en küçük ülke olma sıfatını alan Vatikan Roma sınırları içerisinde yer alır. Vatikan’ı görmek için Dünya’nın bir çok yerinden Roma’ya turist gelir. Vatikan müze ve kiliseleri ile büyük öneme sahip olan ve Roma ile yalnızca bir duvar vasıtasıyla ayrılan ülkedir. Kısaca Vatikan Roma sınırları içerisinde bulunur.

Roma Gezilecek Yerler

Aşıklar şehri Roma’da gezilecek yerlerin başında Kolezyum gelir. Yapının girişinde var olan heykel yapının Kolezyum adını alomasında etkili olmuştur. Depremler nedeni ile harap olmuş gib görünse de Kolezyum tarihi yapısını korumayı başarmıştır. Turistler tarafından çok ilgi gören bir yapı olarak karşımıza çıkar.

Roma Forumu: Dünya’da en büyük arkeolojik alanlarından biridir. Eski dönemlerde bu yapı çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Roma Forumu Kolezyum’un yakınlarında yer almaktadır. Sabah saatlerinden öğleden sonra ki saatlere kadar ziyarete açıktır.

Roma Aşk Çeşmesi: Roma adını Dünya’ya Aşk Çeşmesi yani Roma Trevi Çeşmesi ile duyurur. Trevi üç yol anlamına gelmektedir. Çeşmenin altında 3 yer altı suyunun birleştiği düşünülür. Yapı Avrupa’nın en önemli çeşmeleri arasında yer alır. Roma’yı gezmeye gelen turistler dilek tutar ve çeşmeye para atarlar. Böylesine miras kokan bu şehri gezip görmek için hemen rezervasyon yapın.

Pantyheon: Antik dönemden kalan bu yapı en şekilde o zamandan bu zamana kadar muhafaza edilmiştir. Pantheon’un en değerli kısmı kubbesi olmaktadır. Kubbe 43 metre yüksekliğine sahiptir. Kubbenin ortasına içeriye ışık girmesi amacıyla Oculus isminin verildiği bir delik açılmıştır. İnanışlar doğrultusunda şeytanlar bu delikten gökyüzüne çıkar.

İspanyol Merdivenleri: Yerel halkın toplanma noktası olan İspanyol Merdivenleri Trevi Çeşmesi’ne yakın konumda yer alır. Piazza Spagna meydanı hem turistlerin hem de yerli halkın hareketli ve popüler meydanı olmaktadır.

Roma’yı ziyaret etmek için uçak biletinizi Bilet.com’dan alabilirsiniz. Bilet.com’da seferleri sorgulayabilir, fiyatları karşılaştırabilir ve en uygun bileti kredi kartı veya banka kartınızla online satın alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER