Travma sonrası stres bozukluğu bir kaygılanım bozukluğudur. Kişinin doğrudan yaşadığı, şahit olduğu, öğrendiği ya da fiziksel bütünlüğünü tehdit edici olaylardır. bu olaylar, ölüm ya da ölüm tehditi, ciddi yaralanma ya da fiziksel bütünlüğe ciddi bir tehdit şeklindedir. olay yoğun korku, dehşet ya da çaresizlik hissi yaratmaktadır. . Savaş ,deprem , taciz gibi olayları yaşamış veya tanık olmuş kişiler bu kaygılanım bozukluğunun içinde bulunabilirler. Travma sonrası stres bozukluğu zorlayıcı anılar , kabuslar veya travmanın önemli yanlarını hatırlayamama ve buna bağlı hafıza bozukluklarının varlığına dayanmaktadır.

Kişi tarihleri , yerleri , mekanla ilgili ayrıntıları ve olayı yaşadığı kişileri tam olarak hatırlayamayabilir. Travma sonrası stres bozukluğu akut , kronik veya geçikmeli olabilir. Kişi travma sonrası tekrarlayıcı olarak; Olayın zorlayıcı ve rahatsızlık verici anları hatırlaması. Olayla ilgili tekrarlayıcı tarzda rahatsızlık veren rüyalar görme. Varsanılar, yansımalar ve geriye dönüşlerle olay sanki yeniden yaşanıyormuş gibi hissetme. Olayı hatırlatan durumlarla karşı karşıya kaldığında psikolojik rahatsızlık duyma gibi durumların içinde bulabilir. Kişinin olayla ilgili uyaranlardan sürekli kaçınma hali vardır.

Travma ilgili düşüncelerden , duygulardan kaçınma , travmayı hatırlatacak kişilerden yerlerden kaçınma, diğer insanlardan uzaklaşma , gelecekle ilgili beklentilerin azalması gibi durumlardır.

Kişide yaşadığı anları sürekli ve tekrarlayıcı olarak yaşama korkusu vardır. tssb tanısı koyabilmek için, aşağıdakilerden en az ikisiyle birlikte tezahür eden ve travmadan önce varolmayan artmış uyanıklık belirtilerinin süreklilik kazanması gerekir:

1) uykuya dalma ve uykuyu sürdürme zorlukları;

2) kızgınlık veya öfke patlamaları;

3) yoğunlaşma zorluğu;

4) aşırı tetikte olma, ve

5) aşırı irkilme tepkisi Travma sonrası stres bozukluğu, kadın olma, aileden erken ayrılma, ailede ruhsal bozukluk olmasıyla yordanmıştır. travma olasılığı travmatik olayın şiddetiyle artmaktadır. intihar düşünceleri ve planlarına sıklıkla rastlandığı gibi şiddet içeren olaylar, sırt ağrısı, baş ağrısı, mide bağırsak rahatsızlıkları gibi stresle ilgili psikofizyolojik reaksiyonlar da gözlenir. travma sonrası stres bozukluğunu en iyi şekilde atlabilmek için kişin şu aşamaları denemesi gerekmekedir. "savaşmak, anlaşmak, alışmak , destek almak ".

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.