Şanlıurfa'da Yüzbinlerce Dekar Tarım Arazisi Sulandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Şanlıurfa'da Yüzbinlerce Dekar Tarım Arazisi Sulandı

2019 Sulama Sezonunda Şanlıurfa'da, 481 Bin 810 Dekar Arazi Sulandı

Bu çerçevede Şanlıurfa'da da sulama yatırımlarını hız kesmeden sürdüren DSİ, yapmış olduğu yatırımların meyvelerini alıyor. Bu kapsamda Şanlıurfa ve ilçelerinde tamamlanan sulama sezonunda toplam 3 milyon 40 bin 330 dekar tarım arazisi sulandı.

Sulama İle Şanlıurfa'da 2 Milyar 230 Milyon TL Gelir

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının,üretim deseninin çeşitlenmesinin, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise "Şanlıurfa'da 2019 yılında yapılan sulu tarım sayesinde 2019 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yaklaşık 2 milyar 230 milyon TL katkı sağlandı" dedi.

Sulama Yatırımları Sürecek

GAP kapsamında yer alan Şanlıurfa'nın bereketli topraklarını hayata geçirecekleri sulama projeleri ile suyla buluşturmaya devam edeceklerini belirten Bakan Pakdemirli, "Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdüreceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Bültenler

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mete Karayel
Mete Karayel - 1 ay Önce

yağmur yağmayınca sulamak gerekiyor tarlaları.

Orhan
Orhan - 1 ay Önce

Ne yazıkki bozova merkez sulama birliği 3 yıldır 500 bin TL elektrik borcu yüzünden 10 bin dönüm arazi sulanamiyorbunun acilen çözüme kavuşması lazim milli servet heba oluyor

Muhammed  Ali
Muhammed Ali - 4 hafta Önce

Urfa çölleşiyor.Acil AĞAÇLANDIRMA YAPILMALI
ŞANLIURFA GÜZEL İLLERİMİZDEN BİRİ AMA YEŞİLİ YOK BÜYÜK ÇAPTA AĞAÇLANDIRMA LAZIM.

SIRADAKİ HABER