Pazarda Hafta Sonunun Zam Şampiyonu Patates Oldu

Dar gelirlinin vazgeçilmezi arasında yer alan patates de el yakmaya başladı. Bir hafta öncesine kadar market ve pazarlarda 1.5 – 2 TL arasından satılan patatesin kilosu 3 liraya çıktı. Domates ve yerli salatalık 2,5-3 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buldu. semt pazarlarında karpuzun kilosu 1,5-2 lira arasında değişiyor. 

Pazarda Hafta Sonunun Zam Şampiyonu Patates Oldu

FIRSATÇILARIN PLANI
Patatesin hasat dönemine rağmen fiyatının bu kadar yüksek olması Ramazan fırsatçılarına bağlanıyor. Vatandaşlar, bayram öncesi sofraların tadının kaçtığını söylüyor. Pazarcılar ve sebze-meyve komisyoncuları, fiyat artışının geçici olduğunu, bayram sonrası normale dönebileceğine vurgu yapıyorlar.

“MAZOTU 6 LİRAYA ALIRSAN PATATESİ DE 4 LİRAYA ALIRSIN”
Fiyatların yükselmesinden şikayetçi olan vatandaşlar, “Petrol fiyatları arttıkça pazardaki sebze-meyvenin de fiyatı artıyor. Her şey petrole bağlı, mazotu 6 liraya alırsan patatesi de 4 liraya alırsın. Her gelişimde 3 ya da 4 kilo alıyordum ama şimdi almadan döneceğim. Çünkü fiyatlar çok arttı. Fiyatlar bu şekilde devam ederse bir kilo alamayız” diye konuştu.

ESNAF DA ŞİKAYETÇİ
Tezgahların arkasındaki esnaf da fiyatlardan şikayetçi. Esnaf fiyatlar arttıkça müşterinin azaldığına dikkat çekerek fiyat artışlarının asıl sebebinin mahsulden kaynaklandığını kaydetti. Esnaf, “Patates fiyatlarının artmasının sebebi hal de fiyatlar pahalı, bunun sebebi de mahsulün az olması. Mahsul fazla olsaydı, fiyatlar daha düşük olabilirdi. Fiyatlarda yaklaşık bir buçuk lira bir artış oldu ve daha da olacak gibi duruyor. Çünkü talep arttıkça ve mahsul az oldukça fiyatlar artıyor. Fiyatlar artınca da satışlar düşüyor. Müşteri fiyatları görünce 3 kilo alacağına 1 kilo alıyor ya da fiyatlara küsüp almadan gidiyor” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mete karayel
mete karayel - 1 yıl Önce

pes doğrusu

SIRADAKİ HABER