Pakdemirli: Hayvan İthalatına İhtiyacımız Olmayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkede hayvan varlığının artığını ifade ederek, “İnşallah, kısa bir zamanda artık, hayvan ithaline de ihtiyacımız olmayacak" diye konuştu.

Pakdemirli: Hayvan İthalatına İhtiyacımız Olmayacak

Kahramanmaraş'ta EXPO 2023'ün tanıtım toplantısına katılan Pakdemirli, düzenlenecek fuarı 40 ülkeden 2 milyon kişinin ziyaret edeceğini söyledi. Pakdemirli, "EXPO'lar, olimpiyatlar ve dünya kupasının ardından, dünyada düzenlenen en büyük organizasyonlardan biridir. EXPO 2023 Kahramanmaraş için, büyük bir öneme sahip. EXPO 2023 Kahramanmaraş, temelde 1. sınıfı, uluslararası kategoride bir bahçecilik EXPO'sudur. İnşallah, Kahramanmaraş'ta 23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihleri arasında, 192 gün süreli bir etkinlik olacak. 21. yüzyılın temel sorunlarından biri, küresel çapta giderek yayılan kentleşme olgusudur.

İhtiyacımız Olmayacak

Pakdemirli, tarım alanında verilen desteklerin arttığını belirterek, "Ülkemizde, tarım kesimine verdiğimiz destek ödemelerini, yıllık 1,9 milyar liradan, 15 milyar liraya çıkardık. Böylece genel bitkisel üretimi yıllık, 98 milyon tondan, 115 milyon tona yükseltmeyi başardık. Büyükbaş hayvan varlığımız, 9,9 milyon adetten, 16 milyon adete çıktı. Küçükbaş hayvan varlığımız ise 32 milyon adetten, 44 milyon adedin üzerine çıktı. İnşallah, kısa bir zamanda artık, hayvan ithaline de ihtiyacımız olmayacak. Orman varlığımızı, 1,5 milyon hektar artırarak, bu konuda dünyadaki nadir ülkelerin arasına girdik. Barajlarımızın sayısını 276'dan 538'e çıkardık. Hidroelektrik santrallerimizin sayısını, 105'ten 533'e çıkardık. İçme suyu tesislerimizin sayısını 31'den 210'a çıkardık" diye konuştu.

KAYNAK: TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER