Harran'a TKDK Destekli 6 Yatırım

Şanlıurfa'nın Harran İlçesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibeleri ile hayata geçirilen 6 proje için tören düzenlendi. Programa katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “Bu projeler Harran'a, Şanlıurfa'ya ve ülkemize kazandırılmış önemli yatırımlardır” dedi.

Harran'a TKDK Destekli 6 Yatırım

TKDK desteği ile hayata geçirilen 6 yatırım için düzenlenen törene, Şanlıurfa Milletvekili Halil ÖZCAN, Müsteşar Yardımcısı Ahmet GÜLDAL, Harran Kaymakamı Ömer Faruk ÇELİK, TKDK Başkanı Hakan KALENDER ve çok sayıda davetlinin de katıldığı törende konuşan Bakan Fakıbaba, “TKDK destekleriyle hayata geçen bu projeler Harran'a, Şanlıurfa'ya ve ülkemize kazandırılmış önemli yatırımlardır. Her zaman söylediğim gibi kalkınma ve büyüme kırsalda başlar.

Çünkü üretim kırsalda yapılıyor, gıdamız da kırsaldan geliyor. Benim köylü kardeşlerim olmasa üretim olmayacak. Bu nedenle onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. TKDK tarafından verilen bu hibeler ile kırsalda birçok kişinin hayatı değişiyor; kadınlarımız iş kuruyor, istihdama katkı sağlıyor ve gençlerimiz kırsala dönmeye başlıyor” ifadelerini kullanarak kırsal kalkınmada TKDK'nın oynadığı rolü vurguladı.

ŞANLIURFA'YA 7 YILDA 231 YATIRIM

TKDK Başkanı Hakan KALENDER, TKDK olarak Avrupa Birliği fonlarının ağırlıklı kullanıldığı IPARD Destekleri kapsamında 2011 yılından itibaren Şanlıurfa'nın da içinde olduğu 42 ilde hibeler sağlandığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bugün Harran'da TKDK tarafından desteklenerek hayata geçirilen 6 projenin açılışını yapıyoruz. 3 milyon TL tutarındaki bu 6 yatırıma TKDK tarafından 1,4 Milyon TL destek sağlanmıştır. Bu projeler kırsalda yeni istihdam alanları oluşturuyor; hem Harran'a hem de Şanlıurfa'ya önemli seviyede katkı sağlıyor.

Süt üretiminden, et üretimine, işleme pazarlama tesislerinden, soğuk hava depolarına, yerel ürünlerden, kırsal turizme kadar pek çok alanda hibelerimiz devam etmektedir. TKDK tarafından sağlanan hibelerle 2011 yılından itibaren Şanlıurfa'ya 174 Milyon TL tutarında 231 yatırım kazandırıldı. Şanlıurfalı yatırımcıların gayreti TKDK İl Koordinatörlüğündeki arkadaşların yoğun çalışmaları ile hibelerimiz artarak devam edecektir. TKDK destekleriyle hayata geçirilen bu yatırımlarının Harran'a hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakanımız başta olmak üzere törenimize katılan tüm konuklarımıza saygılarımızı sunuyorum ve teşekkür ediyorum.”

KAYNAK: TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

harran ovasında seracılığın gelişmesinin faydalı olacağına inanıyorum

SIRADAKİ HABER