Et Tüketimi Düştü İthalata İhtiyaç Kalmadı!

Et tüketimi düştü, ithalata ihtiyaç kalmadı. Yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşın et tüketimi düşünce et ithalatı gündemden çıktı.

Et Tüketimi Düştü İthalata İhtiyaç Kalmadı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 6 ay ile 1 sene daha Türkiye'nin ithalata ihtiyacının gözükmediğini söyledi.

Yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşın et tüketimi düştü. Vatandaş et tüketiminin düşmesinden dolayı karkas fiyatları yerinde sayarken, Et ve Süt Kurumu'nun stoklarının etle dolduğu ve bu etleri eritmek için ihracat yollarının arandığı ortaya çıkmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bu gelişmeleri doğruladı. Konya Tarım Zirvesi'nde konuşan Pakdemirli, Türkiye'nin 6 ay ya da 1 yıl et ithalatına ihtiyacının olmadığını belirterek, “Bugün itibariyle bir hesap yaptık. Türkiye'nin 6 ay, 1 yıl daha et ithalatına ihtiyacı yok gibi gözüküyor. ''dedi. Pakdemirli, balık tüketilmesi tavsiyesinde de bulunarak, ''Et 6 kilodan, 15 kiloya gelmiş, tavuk 10 kilodan 26 kiloya gelmiş ama balık 6 kilodan 5,5 kiloya inmiş. Balığı daha fazla tüketmemiz lazım. Balıkta da 1 milyar dolar ihracatımız var" ifadelerini kullandı.

BURS PROGRAMI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Pakdemirli, Ziraat Fakültesi'ndeki öğrencilere de bir programı düzenleyeceklerini belirterek, “Bakanlık olarak özellikle ziraat fakültesini seçecek arkadaşlarımıza, kardeşlerimize ve özellikle üniversitenin ilk 15 bininde olan, 20 bininde olan arkadaşlarımıza bir burs programı üzerinde çalışmaya başladık, yakın zamanda açıklayacağız" şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Bu kırızde insanlar ekmeği zor buluyor herşeye zam gelmiş insanlar eti nasıl yesin insanlarımızı ağır vergilerle fakirleştirenler sevinsin amaçları zaten bu degilmiydi insanların alım gücünü düşürerek et tüketimini azaltıp ithal etmemekdi başardılar tebrik ediyorum

Urfalı zaza
Urfalı zaza - 8 ay Önce

Fiyatları biraz daha yükseltirsek kırmızı et sorunu diye bir sorunumuz kalmayacak. Ha gayret az kaldı hepimiz vejetaryen olacağız yakında.

SIRADAKİ HABER