Çiftçi'ye Kötü haber! O Birliklere Kayyum Atandı

Sulama Birliklerine kayyum atanması ile 5 yıla kadar Harran ovası çiftçisine her tarla başında su sayacı takılacak ve sulama birlikleri özelleştirilecek. Şu an atanan sulama birlikleri başkanları geçici olarak görev yapacak...

Çiftçi'ye Kötü haber! O Birliklere Kayyum Atandı

Ülkemiz genelinde 25 yıl önce kurulan Sulama Birlikleri´nde seçimle göreve gelen 378 Başkan ile birlikte 14 bin 387 Meclis Üyesinin yerine bir gecede kayyum atanarak 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle görevlerine son verildi.

“Sulama sezonuna girdiğimiz şu günlerde atanan kayyula Olan çiftçiye olacaktır. şu anda yaşanan kuraklığı konuşmak, kuraklığa çözüm yolları bulmak, suyu nasıl etkin kullanırız diye tartışmamız gerekirken Sulama Birlikleri Başkanları´nın yerine kayyum atandı.
 
Her Tarla Başına Su Sayacı Takılacak
Sulama Birliklerine kayyum atanması ile 5 yıla kadar Harran ovası çiftçisine her tarla başında su sayacı takılacak. Böylece her çiftçi kendi kullandığı suyun parasını ödeyecek. Çiftçi bu işten zararla çıkacağı gibi ekstradan da para ödemek zorunda kalacak.
 
Çiftçiler Zarar Görecek
Sulama Birliklerine Kayyum atanması ile ilerleyen günlerde çiftçi bunun zararını görecektir. Gıdayı ilgilendirdiği için bunun sıkıntısı sadece çiftçiye de değil herkese yansıyacaktır. Kayyum atamasının temel amacı ilk etapta DSİ´nin elini güçlendirerek, Sulama Birlikleri´nin seçilmiş organlarını fesih ederek içini boşaltıp, özelleştirmenin önünü açmaktır. Konuyla ilgili eleştiride bulunan vatandaş,
“Sulama Birlikleri´ni kapatmıyoruz diyorlar. Başkan, Yönetim, Denetim ve Meclis Üyelerini alırsan bunun adı birlik olmaz ki zaten. Kaldı ki personeli bile kamu personeli yapmadılar. Gelecekte özelleştirme olacağı için gelecek olan özel sektör bunları kabul etmeyeceği için bunları da kamuya ilave etmediler. Aynen şeker pancarı, tütün ve tuz işletmeleri gibi özelleştirilen yerlerde olduğu gibi çalışanlar burada ya asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılacak, ya da iş akitleri kesilecektir. Bu gerçekten çok açıktır” şeklinde gelecekte yaşanacak süreci özetledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
eeeee
eeeee - 1 yıl Önce

kötü haber değil kardeşim neden millete kötü lanse ediyordunuz bari yıllarca harran ovasın da bilinçsizce yapılan aşırı sulamalardan dolayı çoraklaşmanın önüne geçilebilecek barajların doluluk oranları korunacak en önemlisi israf tan kaçınılıcak bir de en büyük önemli konu sulama birliklerinin ve özellikle bazı başkanlarının birliği babalarının çiftliğiymiş gibi har vurup harman savunmasına mani olacak yılda 20 milyon geliri olan bir sulama birliği başkanı 250-300 bin liralık makam arabası alıyor dedaşa elektrk borcunu ödemediği için çiftçiler desteklemesini çekemiyor bir de su tüketim bedeli hakkaniyetli olacak sulama birliği başkanları , yönetimler, ve arkadaşlarıda kullanmış olduğu suyun parasını verecek asla ve asla kötü haber diye yazmayın çünkü bu mazlum halkın hakkıdır hakkaniyettir. saygılar

avukat
avukat - 1 yıl Önce

çok güzel haber zaten iş yapmayan sadece vurgun yapmaya gelmiş zihniyetler elindeydi. böylesi iyi oldu.

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Şanlıurfa çiftçilerinin yoğun talebi üzerine görevden alınan eski vurguncu birlik başkanlarını ne kadar yağlayıp ballasanızda bunca yıl sömürdükleri urfalı çiftçilere tatlı gösteremezsiniz. Şanlıurfalılar kimsenin sırtında kambur değildir eğer hizmet artacaksa sulama bedellerinin artmasını da seve seve kabul ederiz.

SIRADAKİ HABER