"Türkiye bizi bir anne gibi sarıp sarmaladı"

Beşşar Esed güçleri ile Rusya'nın Türkmendağı'na düzenlediği saldırılar nedeniyle ülkeye gelen ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki AFAD Konaklama Tesisi'ne yerleştirilen yaklaşık 2 bin Suriyeli, gördükleri yakın ilgiden memnuniyet duyuyor.

"Türkiye bizi bir anne gibi sarıp sarmaladı"

Hatay'ın Yayladağı ilçesi sınırına gelerek Türkiye'ye geçen Türkmen, Kürt ve Arap sığınmacılardan kalacak yeri olmayanlar, buradaki işlemlerin ardından otobüslerle, AFAD tarafından Suruç'ta oluşturulan ve ülkenin en büyük çadır kenti konumundaki "tam donanımlı kampa" getiriliyor.Dinlenmeleri için bekleme çadırlarına alınan misafirlere sıcak yemek ikramında bulunuluyor. Sığınmacılar, kayıt işlemlerinin ardından çadırlarına yerleştiriliyor. Soğuk havada sıcak bir yuvaya kavuşan sığınmacıların yaşadığı acılar ise Türkiye'de gördükleri yakın ilgi sayesinde hafifliyor. Kendilerine sahip çıkan Türkiye'ye teşekkür eden Suriyeli misafirler, ülkelerindeki savaşın sona ermesi için de dua ediyor.- "4 gün sonra boğazımıza sıcak yemek girdi"Sığınmacılardan Vaddah Seyo, yaptığı açıklamada, son dönemde büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve vatanlarından sürgüne gönderildiklerini söyledi. Adeta ölüme mahkum edildiklerini ancak Türkiye'nin kendilerine kucak açmasıyla hayatlarını kurtardıklarını anlatan Seyo, şunları kaydetti:"Esed, Rusya ve İran el ele vererek insanları bombalıyor. Bombardımanda evlerimiz yıkıldı, insanlar öldü, bizler de daha fazla dayanamayıp Türkiye'ye sığındık. Türkiye bize kucak açtı, annenin evladını sardığı gibi bizi sardı. Günlerce dışarıda kaldık belki bombalar biter eve döneriz diye ama olmadı. Bunun üzerine Türkiye'ye geldik. Sınırdan geçtikten sonra bize yemek verildi, 4 gün sonra boğazımıza sıcak yemek girdi, kıyafetlerimiz çamura batmıştı, bize yeni kıyafetler verildi. Allah sizlerden razı olsun."

Salih Cemil de ailesini alarak Türkiye'ye geldiğini ve ölmedikleri için Allah'a şükrettiklerini dile getirdi.Ülkesinden ayrıldığı için hüzünlü olduğunu belirten Cemil, "Vatanımızı terk etmemek için sonuna kadar mücadele ettik ama daha fazla dayanamazdık. Bizim bölgede önceden herhangi sıkıntı yoktu, herkes işine bakıyordu, birden uçaklar bombalamaya başladı. Bize kapılarını açan Türkiye'ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Esed bizi öldürmeye çalışırken, Türkiye yaşayabilmemiz için tüm imkanları seferber etti" dedi.Konaklama Tesisi Müdürü Mehmet Han Özdemir ise son saldırıların ardından yaklaşık 2 bin Suriyeli sığınmacının çadır kente alındığını bildirdi.Sığınmacıları yaşadıkları acıları dikkate alarak en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:"Misafirlerimizin mağdur olmayacağı şekilde hareket ediyoruz, bunun için ekipçe gece gündüz çalışıyoruz. Bize gelen sığınmacıya, diline, dinine, ırkına bakmaksızın kucak açıyoruz. Sadece insani görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Bütün ihtiyaçlarını gideriyoruz, gecenin 01.00'inde bile gelseler yemek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yaşadıkları acıları dikkate alarak, hassas davranıyoruz. Ayrıca psikososyal bölümümüz var, orada arkadaşlarımız sığınmacılarla ilgileniyor. Buraya geldikten sonra misafirlerimiz kesinlikle mutlu oluyor."Özdemir, 35 bin kapasiteli çadır kentte şu anda yaklaşık 28 bin Suriyeli sığınmacının bulunduğunu sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER