Sürücü, Suruç'u Meclise Taşıdı

Şanlıurfa’nın en büyük sorunlarından biri olan sulama suyu sıkıntısı HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü tarafından meclise taşındı. Özellikle Suruç’ta DSİ'nin yeterli su vermediğini ve Dsi’nin tapu kayıtlarını esas alarak su borcu yazdığını belirten Sürücü, Tarım ve Orman Bakanına cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sürücü, Suruç'u Meclise Taşıdı

Suruç’ta DSİ ‘den yeteri kadar su alamadıkları için binlerce dönüm ekili pamuk kurudu biz de çiftçilerimizin yaşadığı bu mağduriyeti meclise taşıdık diyen HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü Tarım ve Orman Bakanına cevaplaması istemiyle soru önergesi sundu .

Suruç Sulama Projesi’nın Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından işletilmediği ve çeşitli sıkıntıların yaşandığı iddiası geçtiğimiz aylarda çiftçilerin Urfa’da  DSİ’nin  önünde yaptıkları  eylemlere  gündem  oturmuştu.

İddialara göre Suruç P1 pompa istasyonu ile beslenen Suruç RY5 su hattı ile sulanan Çengelli(Alizer), Atılgan(Xerebesk), Çoğul (Kop), Yedikardeş(Heftirreh), Mollahamza(mellehemze), Uzunhıdır(Goka), Mertismail(Merdesmel), Tümsekli(Tulhıtk), Eğrice(Kazika), Alanyurt(Zehvan), Bethe(Bethe), Tavşanlı(Devşen), Çaykara(Mıheser), Özgören(Şaman), Yıldız (Zoncık), Köseler(Kosan) köy ve mezralarda on binlerce dönüm arazide ekilen pamuklar, DSİ’nin görevini yapmamasından dolayı kurumuş, çiftçiler çok ciddi maddi kayıplara uğramıştır. DSİ’nin ilk defa Suruç RY5 sulama hattına 30 Mart 2018 tarihinde su bıraktığı bilinmektedir. Ancak iddialara göre 30 Mart 2018 'de suyu bırakan DSİ, tapu kaydını esas alarak tüm çiftçilere su verilmeyen topraklar için 2017 yılına ait su borçları çıkarmıştır. Ayrıca yaşanan arızalarda DSİ ekipleri zamanında müdahale etmediği ve DSİ yetkililerinin sahada yeterince denetim yapmadıkları için çoğu çiftçinin mahsulünün kuruduğu belirtilmektedir. Öte yandan muhtarların defalarca DSİ müdürü ile görüşmesine rağmen RY5 su hattında bulunan 73 bin dönüm arazinin su borcunun silinmediği belirtilen iddialar arasındadır.

milletvekili Sürücü sorduğu beş  soru :

1. DSİ’nin Suruç Sulama Projesi’ni işletmediği iddiası doğru mudur? Doğru ise DSİ’nin Suruç Sulama Projesi’ni işletmemesinin gerekçesi nedir?

2. Bakanlığınızca, 2017 yılına ait su verilmeyen 73 bin dönüm toprak için çiftçilere çıkartılan borçların silinmesine dair bir çalışması olacak mıdır? Söz konusu borç, kaç çiftçiye çıkarılmıştır?

3. Bakanlığınız, çiftçilerin DSİ tarafından sulama yapılmamasından kaynaklı olarak kuruyan mahsullerinin yarattığı maddi kayıpların mağduriyeti giderecek bir planlama yapacak mıdır? Söz konusu bu mağduriyetten kaç çiftçi etkilenmiştir?

4. DSİ’nin sahada denetim yapmadığına ilişkin iddiayı yerinde takibi sağlamaya dönük bir çalışma yürütülecek midir?

5. 2010 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından Suruç sulama suyunun 12.12.2012 tarihinde kesintisiz ve sorunsuz akıtılacağı sözü verilmesine rağmen 2018 yılında bu gibi yetersizliklerin yaşanmasının sebebi nedir?

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 16:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Habip kılıç
Habip kılıç - 1 yıl Önce

Allah razi olsun

SIRADAKİ HABER