Suruç Ovasına Pamuk Hırsızları dadandı

Son günlerde Suruçlu çiftçilerin başı pamuk hırsızları ile dertte.

Suruç Ovasına Pamuk Hırsızları dadandı. Son bir iki haftadır tarlada toplanan pamuklar hırsızların kurbanı oldu. Bir yıllık emek ile alın teri ile topladıkları pamuklarını sabah gelip göremeyen çiftçiler neye uğradığını şaşırdılar. Bir hafta içinde 4 köyün pamuklarını akşam saatlerinde tarlalarında çalan hırsızlar bütün köylerden neredeyse 30 tona yakın pamuk çaldılar. Tek geçim kaynakları topladıkları pamuk olan çiftçiler ise kara kara düşünüyor, hırsızların kurbanı olan pamuklarının bulunması için gerekli çalışmanın yapılmasını talep ettiler.

Borçları olan ve topladıkları pamuk ile borçlarını ödemeyi planlayan işçiler ise, akşam tarlada bıraktıkları pamuklarını bir sonraki sabah almaya geldiklerinde yerin olmadığını ve sonradan pamuğun hırsızların çaldığını fark ettiklerini söyledi.

‘Bu hırsızlık büyük bir şebeke işidir’

Pamuğu çalınan mağdur çiftçi, “10 gündür burada yaklaşık 2,5-3 ton arası pamuk tarlada topladık, sabah traktörü getirdik yükleyip götürelim diye bir geldik baktık pamuğumuz yok hırsızlar gelip götürmüşler. Bu hırsızlık olayı büyük bir şebeke işidir çevre köylerin hepsi bu durumdan şikâyetçiler. Son bir haftada 3-4 köyden pamuk çalmışlar. Kaplan köyünden çalmışlar Biğel köyünden götürmüşler, Marut köyünden getirmişler bu hırsızlık olayı büyük bir şebekedir, bütün çevre köylerden pamuk çalıp götürmüşler.” dedi.

‘Bankaya borçluyuz nasıl ödeyeceğiz’

“Buradaki pamuğu çalarken bazı eşyalarını da düşürmüşler, çakmaklarını falan tarlada düşürmüşler” diyen çiftçi, “Devlet bu hırsızların peşine düşür. Gerçekten yazık çiftçilere adamlar çabalayıp çırpınıp topluyorlar. Bizim borçlarımız var onları nasıl ödeyeceğiz, bankaya borcumuz var onları nasıl ödeyeceğiz. Şuan da perişan durumdayız. Eğer Suruç’taki güvenlik güçleri buna el atması lazım Kaymakam beyin el atması lazım bu çiftçilere yazıktır yani.” Diyerek sitem etti.  

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER