6 Milyarlık Cihaz İçin Yardım Bekliyor!

Suruç İlçesinde lenfödem hastalığını taşıyan 16 yaşındaki genç ihtiyaç duyduğu cihazı maddi imkânsızlıktan dolayı alamıyor.

6 Milyarlık Cihaz İçin Yardım Bekliyor!

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesinde yaşayan 16 yaşındaki Abdurrahman Aday lenfödem hastalığı ile mücadele ediyor. Hastalığı nedeniyle sürekli ayakları şişen genç ağrıdan ve kötü görüntüden dolayı her gün ağlıyor.

Ankara’da tedavi gören ve bir türlü iyileşemediğinden dolayı okuldan çıkarılan Aday’ın hastalığı için bir cihaza ihtiyacı var. Abdurrahman Aday’ın maddi imkansızlıklardan dolayı okuyamayan 2 kız kardeşi pamuk toplayarak ailelerine katkı sağlıyor.

Maddi sıkıntılar nedeniyle oğlunun tedavisini yapamadığını belirten baba Mehmet Aday; "hastalık nedeniyle çocuğumu okuldan çıkarmak zorunda kaldık ayağı şiştiğinden dolayı çocuk ağlıyor, sızlıyor.  2 kız çocuğumu parasızlık nedeniyle okuldan çıkardık çalışması için işe gönderiyoruz pamuk toplamaya. Başkada bir gelirimiz yoktur çocuğumuz Ankara’ya sevk edildi, gittik kaymakam Bey yol paramızı verdi Allah Razı olsun. Şimdide cihaz almamız gerekiyor cihazda 6 milyar paradır, paramızda yok Allah için yetkililer yardımcı olsunlar ev bizim değil yılda 4.5 milyar kira paramızı ödüyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Lenfödem hastalığı nedir?

Kol ve bacakların şişmesi ile kendini belli eden fil hastalığı (lenfödem), bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf bezlerinde oluşan tıkanmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Hücreler arası boşlukları dolduran sıvının miktar olarak dengede kalabilmesi için sürekli olarak süzülmesi ve kan dolaşımına karışması gerekir. Lenf sıvısı olarak adlandırılan bu sıvı lenf sistemi tarafından kontrol edilir. Lenf bezleri, kanalları veya düğümlerinde oluşan hasarlara ve doğumsal anomalilere bağlı olarak hücreler arası sıvı miktarının dengesinde bozulmalar oluşabilir. Lenf bezlerinde oluşan tıkanıklıklar lenf sıvısının boşaltılmasını olumsuz etkileyerek kol ve bacaklarda sıvı birikimine, dolayısıyla da şişliklere neden olur. Bu durum fil hastalığı olarak adlandırılır. Lenfatik sistemin düzgün çalışmaması sonucunda oluşan lenfödem kronik uzun süreli bir durumdur. Belirtilerin ortaya çıkışından sonra kısa bir süre içerisinde teşhis edilerek tedaviye başlanmaması durumunda hastalık kötüleşebilir.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 12:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyüp Kale
Eyüp Kale - 3 hafta Önce

urfanın hayırseveri yok mu bir milletvekili

SIRADAKİ HABER