Yeni Sezonda Uygulanacak Kurallar

2019-2020 sezonu yeni kuralları da beraberinde getiriyor. Artık oyuncular daha  dikkatli olmak zorunda.

Yeni Sezonda Uygulanacak Kurallar

   Uzun bir tatilin ardından heyecanla beklenen futbol liglerinin başlama tarihleri yaklaşıyor. Yeni sezona yeni transferler ile birlikte girecek olan takımlar ayrıca yeni sezona yeni IFAB kuralları ile beraber girmiş olacak. Bazı kural değişiklikleri bu sezon ile birlikte sahalarda uygulanmaya başlanacak. IFAB’ın yaptığı açıklama ile resmiyet kazanan kurallar haziran ayı itibariyle geçerli oldu.

İşte o kurallar şu şekilde:

Kale Atışında Ceza Sahası Sınırı Kalktı

   Eski kurala göre kale atışı yapılırken top ceza sahasını terk etmeden oyuncular topa müdahale edemiyorlardı. Yeni kural ile birlikte oyuncular ceza sahsında çıkmamasına rağmen topa müdahale edebilecekler.

Penaltıda Kıpırdamak Yasak

   Önceki kuralda kaleci penaltı atışı esnasında kale çizgisinde hareket edebiliyordu. Yeni düzenlemenin ardından penaltı sırasında kaleciler herhangi bir hareket ve dikkat dağıtıcı davranışta bulunamayacak. Bulundukları takdirde atış tekrarlanacak.

Hava Atışında Top Son Oynayana

   Yeni kural ile birlikte hakem hava atışında topu artık ortaya değil topla son oynayan takıma doğru atacak. Bu şekilde atağı kesilen takım atağına devam edebilecek. Bu atış gerçekleşirken karşı takım oyuncuları en az 4 metre uzakta olacak.

Olduğu Yerden Sahayı Terk Edecek

    Oyuncu değişikliği yapılırken oyuncular 4. Hakemin yanından çıkıp giriyordu. Yeni sistemle birlikte çıkan oyuncu yakın olduğu saha çizgisi tarafından dilerse çıkabilecek.

Çarpma da Olsa Gol İptal Edilecek

   Yeni düzenlemelerin ardından eli ile gol atan bir futbolcu ister bilerek isterse çarpma halinde gol atmış olursa gol iptal edilecek. Bu pozisyonlarda önemsenecek konu ise kolun açıklık derecesi olacak. Omuzdan yukarıda konumlanmış tüm el müdahaleleri elle oynama neticesinde olacak.

Teknik Direktöre Sarı-Kırmızı Kart

   Futbolcularda uygulanan ceza yöntemi olan kart uygulaması yeni düzen ile beraber teknik direktörlere de uygulanacak. Saha kenarı davranışlarına göre hakemler artık hocalara da kart uygulaması yapabilecek.

Baraja Girme Devri Artık Bitti

    Önceden herhangi bir serbest vuruşta vuruşu kullanan takım oyuncuları da baraja girebiliyorlardı. Yeni kurallar gereği artık baraja vuruşu kullanan takım oyuncuları giremeyecek. Vuruş esnasında barajdan en az 1 metre uzakta duracaklar.

Hakeme Çarparsa Oyun Duracak

    Eski kurallar gereği top oyun esnasında hakeme çarparsa oyun devam ediyordu. Yeni düzenlemenin ardından top herhangi bir durumda hakeme çarparsa oyun duracak ve hakem atışı ile birlikte oyun tekrar hareket kazanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER