TFF Gençlerin Önünü Kesti

Türkiye Futbol Federasyonu radikal bir karara imza atarak 2. ve 3. Lig kulüplerinin gelişim liglerinde oynamalarını engelledi.

TFF Gençlerin Önünü Kesti

TFF yayımladığı Gelişim Ligi Statüsü'nde, bu liglere Süper Lig ve 1. Lig takımlarının yaş gruplarının katılacağını belirterek, 2. ve 3. Lig takımlarının 14, 15,16,17 ve 19 yaş gruplarının kendi illerindeki yerel lig müsabakalarına katılacağını ifade ederek, anlaşılmaz bir karara imza attı. Manisa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Nalbantlar, "Alınan bu karar ciddi projeleri ve planları olan kulüpler için büyük bir hayal kırıklığı. Altyapıdan geleceğe oyuncu çıkarmanın engellenmesidir. Her Süper Lig ve 1. Lig Kulübü'nün altyapısı bizden iyi midir ki, 2. ve 3. Lig kulüplerine siz yoksunuz deniyor" açıklamasında bulundu.

2. ve 3. Lig kulüplerinin futbol altyapısına büyük şok. Türkiye Futbol Federasyonu 5 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda aldığı kararla bu kulüplerin gelişimlerine adeta 'Dur'dedi.

Karara göre, 2. ve 3. Lig takımlarının 14, 15,16,17 ve 19 yaş grupları gelişim ligi ve elit ligde mücadele edemeyecekler. Karar, bulundukları ilde düzenlenecek olan yerel ligde çok çok farklı skorlarla bitecek heyecansız maçlar oynamaya mahkum edilen 2. ve 3. Lig takımlarının altyapılarında soğuk duş etkisi yarattı.

Karardan Manisa Büyükşehir Belediyespor Kulübü'nün de aralarında bulunduğu Altay, Bucaspor, Aydınspor 1923, 1461 Trabzon, Turgutluspor, Muğlaspor, Fethiyespor, Karşıyaka, Sakaryaspor, Sarıyer gibi kulüpler de etkilendi. Resmi internet sitesinde, 'Misyonunu; Eğitim ve tesisleşme hamlelerinde çağdaş hedefler ile buluşmak, uluslararası düzeyde rekabet edecek altyapıyı oluşturmak, topluma spor kültürünü benimsetmek, futbol ekonomisini büyüten güçlü finansal yapıya sahip bir organizasyon olmak.' Vizyonunu ise; 'Çağdaş ve kurumsal bir yapıda futbola yaygınlık kazandırmak, ülke genelinde katılımı arttırmak, uluslararası organizasyonlarda sürekli var olmak' diye belirten TFF, gelişim liginde almış olduğu bu kararla tüm bu ifadelere ters düştü.

Altyapısına tesisleşme adına yatırım yapan, bünyesinde birçok oyuncu ve antrenör barındıran bu kulüplere 'GELİŞME' diyen TFF'nin niçin böyle bir karar aldığı, bu kararı almakla neyi amaçladığını sorguladıklarını ifade eden Manisa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Nalbantlar konuyla ilgili açıklamasında, "Yerel liglerde az sayıda karşılaşma oynayan, karşılaştığı takımlarla aralarında ciddi fark bulunan bu kulüplerin neye göre böyle bir çıkmaza itildiği bir muamma. TFF'ye göre bu kararla, denk takımların karşılaşması amaçlanıyor gibi görünse de, her Süper Lig ve 1. Lig takımının bu yaş gruplarının, 2. ve 3. Lig takımlarının bu gruplarından üstün olup olmadığı böyle bir karara dayandırılarak söylenemez.

 Geçtiğimiz yılki gelişim ligi sonuçlarına bakılırsa, bazı 2. ve 3. Lig takımlarının Süper Lig ve 1. Lig takımlarına karşı nasıl başarılı sonuçlar aldığı ortadadır" diye konuştu. Nalbantlar, "Düzenlemeye neden olarak da, bazı takımların gerekli koşulları sağlayamadığı ve bu yükün altından kalkamadıkları öne sürülmekte. Bir bakıma doğru olan bu duruma tüm kulüpleri dahil etmek ne kadar doğru, tartışma konusu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER